شنبه, 23 آذر 1398
کد خبر: 11510
چگونه نمایش های جهت دار مجوز میگیرند

استخر، اصلاح طلب ، چشم به راه میرغضب!

آوینی فیلم: تئاتری هجو آمیز با محتوای مبارزانه و اختلافاتی بین دو وجه اصول گرا و اصلاح طلب سیاسی ترین تئاتر این روز های مجموعه تئاتر سنگلج می باشد.

آوینی فیلم: نمایش «چشم به راه میرغضب» محتوای بسیار ملتهبی دارد اما بر اساس شنیده‌ها قرار است که این نمایش در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اغلب جوایز مهم این جشنواره را به خود اختصاص دهد و به همین دلیل علی‌رغم سالن سنگلج محل اجرای نمایش، زمان اجرا تا بیستم مرداد ماه ادامه دارد.ما آنچه محتوای این نمایش را ملتهب می‌کند اشارات کنایه‌داری است که بر اساس متن نمایش قابل بررسی است. آنطور که در صفحه نخست نمایش قابل ارزیابی است، استفاده از کلمه انتظار است که بدست ممیزان همانطور که در تصویر زیر مشهود است به چشم براه میرغضب تغییر یافته است.

2561363.jpg

 در نمایشنامه‌ همانطور که در گزارش نخست مشرق منتشر شد رضی الله (اصلاح‌طلب) و ذبیح الله(اصولگرا) در استخری  منتظر میرغضب هستند تا هر کدام به علت جرمی که انجام داده‌اند سر آن‌ها را از تنشان جدا کند.

2561365.jpg

در بخش پایانی نمایش دو شخصیت اصلی متوجه می‌شوند که میرغضب فوت کرده و قرار است که فرزند او جانشینش شود و سرهای این دو را از بدن جدا کند و این دو نفر باید انتظار بکشند تا فرزند میرغضب بزرگ شود تا سرهایشان جدا شود.

2561368.jpg
در نمایشنامه چشم انتظار بودن برای اینکه توسط میرغضب زده شود، بسیار ثواب دارد. در واقع یکی از دو شخصیت اصلی به ثواب گردن زده شدن نیز اشاره می‌کند.
 
2561370.jpg
البته نمایش خلاصه به تمثیل‌های موهن  انتظار و میرغضبی که قرار  است که گردن همه را بزند نمی‌شود. در بخشی از این هجویه سراسر وهن و متلک، زیرساخت‌های اعتقادی ادیان ابراهیمی به تمسخر گرفته می‌شود و نیست‌انگاری قیامت، بخشی از آن را شامل می‌شود.
 
2561372.jpg
و حتی کنایه‌هایی نظیر نه شرقی و نه غربی در متن نمایش که با خنده توامان حضار همراه می‌شود، کاملا استعاری و کنایی است.
2561399.jpg
تئاتر به هیچ نشانه‌ای برای هجو تمسخر رحم نمی‌کند. ذبیح الله اصولگرا نیز باید گردن زده شود و قبل از اعدام یقه پیراهن اعدامی باید بریده شود. اما پیرهن ذبیح مثل اغلب دیپلمات‌های ایرانی یقه ندارد و این دیالوگ نشانه‌ موثری است که برخی مصدایق سیاسی را به ذهن متبادر می‌کند.
2561409.jpg
2561408.jpg
و همانطور که در گزارش پیشین مشرق اشاره شد این نمایش هر دو جناح سیاسی کشور را مورد هجوی تمام عیار قرار می‌دهد که با تفسیری مستقیم در آن گزارش به این بخش از تئاتر چشم به راه میرغضب اشاره شد.
 
2561411.jpg
حسین کیایی، کارگردان مورد علاقه شهرام کرمی( مدیر کل هنرهای نمایشی ) است که متن مذکور بواسطه و حمایت او تصویب شده و تالار سنگلج با حمایت ایشان به مدت ۲ ماه در اختیار این نمایش قرار گرفته است تا با همزمانی اجرای این نمایش و اجرای نوزدهمین جشنواره تئاتر، جوایز مهم این جشنواره نصیب این نمایش و عوامل آن شود. این سطح حمایت از حسین کیایی چندان جای تعجب ندارد.
 
2561417.jpg

پناهجویان شهرنو قبل از انقلاب، مسئولان انقلابی شدند

در نمایشنامه «روز عقیم» حسین کیایی، عده‌ای از انقلابیون، قبل از پیروزی انقلاب از دست نیروهای امنیتی حکومت قبلی به خیابان جمشید معروف به شهرنو پناه می‌برند و پس از پیروزی انقلاب تمامی آنان صاحب مسئولیت‌های متعدد دولتی می‌شوند. در این میان یکی از انقلابیون با یکی از این زنان ارتباط نامشروع می‌گیرد و همزمان با پیروزی انقلاب، بچه این رابطه نامشروع در روز ۲۲ بهمن به دنیا می‌آید.

جمهوری اسلامی شوره‌زار حسین کیایی است؟

در نمایش تمثیلی شوره‌زار مشاغل و طیف‌های مختلف مردمی در شوره‌زار هستند و یک نگهبان از آنان مراقبت می‌کند که از شوره‌زار خارج نشوند و موتیف دیالوگی نمایش این است که یکی خواهد آمد و در نهایت کسی برای نجات آنان از شوره‌زار نمی‌آید.

آثار حسین کیایی و محتوایی که او روی صحنه نمایش می‌برد، عمدتا با این حواشی همراه است و او نمی‌تواند کارگردان بی‌حاشیه‌ای باشد و شنیده‌های حاکی از آن است که او در جشنواره تئاتر آیینی قرار است جوایز اصلی را دریافت کند؟ باید منتظر ماند و دید سکان‌داران فرهنگ و نهادهای نظارتی چگونه به وظایف ذاتی خود عمل خواهند کرد.

مشرق این موضوع و دست‌های پشت پرده جریان حاکم بر تئاتر کشور را بیشتر پیگیری خواهد کرد.​

010.jpg
009.jpg

 

منبع: مشرق نیوز

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.