سه شنبه, 12 فروردين 1399
کد خبر: 11462
دیدگاه مشاور فرهنگی سپاه در خصوص اهمیت سریال گاندو

نباید آینه گاندو را بشکنیم

آوینی فیلم: حمید مقدم‌‎فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تجلیل از عوامل سریال پرمخاطب گاندو عنوان کرد: گاندو واقعیت‌ها را نشان می‌داد و در پاسخ به منتقدان تصریح کرد که زشتی‌هایی که در آیینه منعکس می‌شود از آیینه نیست.

آوینی فیلم: در ابتدای این مراسم مجید قلی زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم طی سخنانی گفت: از حضور عوامل سریال تشکر می‌کنم و قرار است در این مراسم به عوامل این سریال خسته نباشید بگوییم. وقتی سریالی ساخته می‌شود که هم دوست و هم دشمن را جذب می‌کند، وظیفه ماست که مراسم تقدیری برگزار کنیم. همچنین جواد افشار کارگردان سریال «گاندو» از جانبازان جبهه و جنگ هستند. تبدیل یک سوژه به سریالی جذاب و موضوعی امنیتی کار بسیار سختی است که این گروه سربلند از آن بیرون آمدند.

مجید قلی زاده

قلی‌زاده با تأکید بر اینکه هنر اگر رسالت خود را به درستی انجام دهد، با تکیه بر مزیت‌ها و جذابیت‌های ذاتی خود، می‌تواند تعهد خود را در ساخت مستندهایی با مضامین امنیتی به رخ همگان بکشد، گفت: ساخت یک مجموعه اکشن به علاوه تبدیل یک سوژه واقعی به یک سریال موفق، همراه با معذوریت‌های امنیتی، قطعاً کار دشواری است که به نظر این تیم موفق از آن سربلند خارج شدند تا حدی که توانست دوست و دشمن انقلاب را پای جعبه جادو بنشاند.

وی ادامه داد: فیلم گاندو مستندی حقیقی از دلاوری‌های مأموران امنیتی و پاسداری آن‌ها از حریم انقلاب است در حالی که سینمای غرب با روایتی دروغین از تسخیر لانه جاسوسی فیلمی با نام آرگو می‌سازد و در این فیلم سعی در تغییر جهت افکار عمومی و سرپوش گذاشتن بر جنایات آمریکا دارد.

مدیرعامل تسنیم افزود: این فیلم در کنار ویژگی بِروز بودن، دارای جلوه‌های بصری مناسبی بود. از همه مهم‌تر اینکه تصویری نزدیک به واقعیت از مجاهدت‌ها و رشادت‌های شبانه‌روزی پاسداران امنیت حریم انقلاب اسلامی را به مردم مخابره کرد. همان پاسدارانی که در بین مردم حضور دارند اما در نهایت گمنامی به سر می‌برند. مردم در انتهای این فیلم دانستند امنیت کشور ما مدیون ایثارگری این مأموران جان‌برکف است.

وی با ابراز خرسندی نسبت به اینکه گاندو فیلمی بود که به هنگام و بجا به مخاطب عرضه شد، گفت: در  روزهایی که نیاز است هیبت پوشالی دشمن برای اذهان عموم شناسانده شود و در کنار کسانی که قصد بزرگ‌نمایی دشمن را دارند،‌ گاندو با قدرت اثرگذاری زیاد پا به میدان گذاشت و ماهیت اصلی دشمن را بدون اغراق به رخ همگان کشاند.

قلی‌زاده ادامه داد: نکته بعد اینکه در روزهایی که سینما و تلویزیون اسیر موضوعات فانتزی شده بود و جذب مخاطبان خود را در گروی نمایش فیلم‌هایی با مضامین عاشقانه می‌دید، فیلم گاندو یک اثر آوانگارد و آرمان‌گرا جلوه می‌کند و همان رسالت حقیقی هنر را نمایش می‌دهد و یک سینمای رسالت‌محور را به مخاطب عرضه می‌کند هرچند مورد شماتت و نقدهای ناروا و غیرمنصفانه قرار گرفت.

وی افزود: در روزهایی که رسانه‌های دشمن و متأسفانه برخی جریانات داخلی به صورت مداوم مشغول پمپاژ ناامیدی و القای اخبار منفی و برجسته‌سازی ناکامی‌ها در افکار عمومی هستند، گاندو روایتی از بخش کوچکی از سیستم را به افکار عمومی ارائه می‌دهد که باطل‌السحر همه عملیاتهای روانی دشمن است. گاندو نشان داد نیروهای انقلاب با تکیه بر توان داخلی و انگیزه‌های الهی کارآمدتر و حرفه‌ای‌تر از دشمنان پیش می‌رود.

قلی‌زاده استفاده از نیروهای جوان را یکی از عوامل موفقیت این فیلم معرفی کرد و گفت: به نظرم مهم‌ترین ویژگی امیدبخش گاندو، جوان بودن تیم گاندوست؛ از تهیه‌کننده و کارگردان تا بازیگران جوان و خوش‌استعداد تا نیروهای تازه‌نفس همگی از برجستگی‌های این تیم بود.

احسان قاضی زاده

احسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما دیگر سخنران این مراسم بود. او بحث بایکوت فرهنگی را با مصداق سریال «گاندو» مطرح کرد. او گفت: «ما معتقدیم اگر بایکوتی قرار است صورت بگیرد باید از سمت مخاطبین باشد و هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند بایکوت کننده کار فرهنگی و تلویزیونی باشد».

او ماجرای منع پخش دوباره «گاندو» از تلویزیون را این چنین عنوان کرد: «هیچ منعی هم نباید از بازپخش این سریال به‌وجود بیاید و شاید خیلی‌ها نتوانستند قسمت‌های ابتدایی را ببینند و تقاضاهای زیادی درباره بازپخش سریال وجود دارد و ما هم پیگیری می‌کنیم».

این نماینده مجلس توصیه کرد: «توصیه‌ام به معاونت سیما و رئیس رسانه ملی این است که در شبکه‌های دیگر هم از این سبک سریال‌ها ساخته شود و سهم اعتبارات حوزه ملی را در کارهای دیگر نیز خرج کنند».

مجتبی امینی

مجتبی امینی تهیه‌کننده سریال تلویزیونی «گاندو» صحبت خود را با بلک‌لیست بودن شروع کرد. او گفت: درست است دولت محترم خستگی را به تن ما گذاشت اما با محبت‌های مردمی خستگی‌مان رفع شد.

بعد از خاطره‌بازی چند سکانس از سریال، ماجرای عدم بازپخش گاندو و عذرخواهی بابت مهمانی در یک برنامه تلویزیونی که جلویش گرفته شد را این‌چنین تشریح کرد: «قرار بود شنبه بازپخش‌های گاندو از شبکه افق پخش شود اما نشد و قرار بود مهمان برنامه تلویزیونی باشم که قبل از روی آنتن رفتن از ما عذرخواهی کردند».

بی آزار تهرانی

حجت‌الاسلام بی‌آزار تهرانی بعد از تفسیر چند آیه درباره پروژه نفوذ، اشاره کرد که: «دلتان شور نزند چراکه مردم و بچه‌های انقلاب پشت شما هستند و ما برای مبارزه با دشمن شاهرگ می‌گذاریم و با امضاء و دستورالعمل کسی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد».

جواد افشار

جواد افشار کارگردان سریال «گاندو» با این جمله صحبت‌های خودش را شروع کرد که متأسفانه در هیاهوی برخی هجمه‌های سیاسی، ابعاد هنری سریال گم شد.این کارگردان سینما و تلویزیون در بخش دیگری از صحبت‌های خود علی‌رغم دعوت مسئولان و مدیران خصوصاً شخص رئیس‌جمهور به تماشای سریال «گاندو»، تأکید کرد: «اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. ما راضی به این نیستیم که خانواده بزرگ تلویزیون محدود شوند و این هم یکی از ترفندهای نفوذ است که می‌خواهند ما را مقابل دیگران قرار دهند. گرچه بارها صداوسیما تحریم شده و فکر نمی‌کنم این تحریم مؤثر باشد. حاضرم تا آخر عمرم تحریم شوم و در خانه بمانم اما دوستانم در صداوسیما تحریم نشوند».

وحید رهبانی

وحید رهبانی بازیگر نقش محمد نیز به خواندن چند بیت از مثنوی بسنده کرد.

حمید مقدم فر

حمید مقدم‌‎فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان حسن ختام مراسم پشت تریبون قرار گرفت و به این نکته اشاره کرد: «گاندو» یک بخشی از تلاش نیروهای امنیتی و سربازان گمنام امام عصر(عج) را نشان داد‌ و این سریال نقطه عطفی در سریال‌سازی ماست.

وی یکی از امتیازات «گاندو» را نمایش جذابیت حقیقی بدون استفاده از داستان‌های عشق و عاشقی‌های دختر و پسر و زن و مردی و مسائلی از این دست عنوان کرد.

مقدم‌فر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از بی‌تحملی برخی از مدیران و مسئولان تأکید کرد که «برخی‌ها می‌گویند در این سریال هجمه‌هایی به دولت شده است. مخاطب چنین احساسی نداشت، گاندو واقعیت‌ها را نشان می‌داد، اگر جایی بین مسئولان در داستان فیلم بحث و جدل می‌شود این نشان از تضعیف دولت یا بر هم زدن انسجام مسئولان نیست. این همان واقعیت‌هایی است که اتفاق افتاده است».

او همچنین عنوان کرد: «گاندو آیینه‌ای را نشان داده که حالا اگر بد است نباید آینه را بشکنیم. زشتی‌هایی که در آیینه منعکس می‌شود از آیینه نیست».

پایان‌بخش مراسم اهدای لوح تقدیر به عوامل سریال «گاندو» بود.

منبع: تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.