دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 11459
گفتگوی آوینی فیلم با «جمشید جهانزاده» بازیگر سریال «گاندو»

گاندو را ملی دیدم

آوینی فیلم: جمشید جهانزاده بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون را با نقشهای منفی در آثاری ماندگار همچون «کشتی آنجلیکا» و «جنگ نفتکش ها» میشناسیم. این بازیگر با کوله باری از تجربه و حضور در نقشهای مختلف سینمایی و تلویزیونی به عنوان بازیگر با سریال «گاندو» همکاری کرد. جمشید جهانزاده در گفتگوی انجام شده با آوینی فیلم از علاقمندی برای پذیرش نقشی که به عهده اش گذاشته شد،گفت.
آوینی فیلم

جمشید جهانزاده بازیگر پیشکسوت درباره لزوم ساخت آثاری افشاگر همچون «گاندو» گفت: مردم علاقمند به پیگیری موضوعات سیاسی و مباحث روز و کلان جامعه هستند و طرح موضوعات جاسوسی و امنیتی و مسائل آقازادگی و اختلاسگران در قالب سریال میتواند برای مخاطبان مختلف جالب باشد که گاندو هم همین کار را کرد و دلیل توجه مردم هم همین بود. هر چند ذائقه مخاطبان تلویزیونی گاهی تغییر میکند و به نوعی فصلی است. مثلا در دوره ای می بینیم که در سینما و تلویزیون مردم علاقمند به کارهای طنز میشوند و گاهی هم کارهای اجتماعی بیشتر طرفدار پیدا میکند. اما آثار معمایی و پلیسی بخاطر جذابهای درامی که دارد همواره مخاطبان خود را دارد و به نظرم گاندو با توجه به انتخاب متفاوتی که در طرح موضوعات روز داشت، این همراهی مخاطب را ایجاد کرد.

جمشید جهانزاده ادامه داد: مجموعه عوامل مختلف باعث ارتقای کیفیت یک سریال میشود و وقتی هر چیزی به درستی سر جای خودش انتخاب شود و به شکل حرفه ای انجام شود حتما هم همراه با موفقیت خواهد بود. ولی بعضی از فیلمها یا سریالها به دلیل اینکه مخاطب را دست کم میگیرند یا همه توان خود را به کار نمیگیرند نمیتوانند ماندگار شوند. علت ماندگاری بعضی از کارهای دهه 60 در سینمای ما همین همدلی و ارزشی بود که هنرمند نسبت به کار خود داشت. در سالهای اخیر می بینیم که گاهی این ارزش کمرنگ شده است. به نظرم عوامل سازنده گاندو تلاش بر این داشتند که این موفقیت حاصل شود. وقتی تفکر درستی حاکم شود، رسیدن به موفقیت دور از دسترس نیست و برای من هم قرار گرفتن در این جمع خوشحال کننده بود، به خصوص اینکه نقشم در گاندو را با علاقه قبول کردم چون گاندو را ملی دیدم.

جمشید جهانزاده

بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون کشورمان با اشاره به لزوم اهمیت دادن به کیفیت آثار تولیدی در سینما و تلویزیون گفت: متاسفانه الان کارهایی را می بینیم که سری دوزی است و سلیقه مخاطب را عوض میکند. البته تولید آثار ملی و ماندگار نیاز به همکاری نهادهای مختلفی هم دارد، مثلا آن موقع که فیلم «جنگ نفتکش ها» تولید شد، مسئولی در شرکت نفت بود که به موضوع فرهنگ اهمیت میداد و از فیلم حمایت میکرد و یک کشتی در اختیار ما قرار داد که بخش خصوصی نمیتوانست آن را تهیه کند. مسئولان مرتبط باید علاقمند به فرهنگ و هنر باشند. ما تهیه کننده قوی در بخش خصوصی کم داریم و بعضی از پروژه ها را باید حتما نهادهای دولتی تولید کنند. تلاش موسسه هایی مثل شهید آوینی برای تولید آثار را باید قدر دانست که به کمک فرهنگ و هنر می آیند. کارهای بزرگ را که می بینیم، حتما با مشرکت نهادهایی ساخته شده است و تولید این آثار در توان بخش خصوصی نیست. برگشت سرمایه برای بخش خصوصی مهم است و این کارها هزینه های زیادی می طلبد و سرمایه گذاری در آنها ریسک دارد. من از همکاری و همراهی نهادها و ارگانهای مختلف برای تولید آثار حمایت میکنم چون وقتی اینها پای کار می آیند، آثار مهم شکل میگیرد.

جمشید جهانزاده درباره سلیقه اش برای پذیرش نقشها و چگونگی بازی در نقش منفی سریال گاندو گفت: برای من کار در تلویزیون یا سینما تفاوتی ندارد و به نظرم اصل مهم کیفیت نقشی است که پیشنهاد میشود و نقشم در گاندو را هم به همین دلیل انتخاب کردم. هر رسانه ای ویژگی های مثبت و منفی خود را دارد. برای من حضور در یک سریال تلویزیونی با توجه به تعداد مخاطبان زیادی که دارد، شیرین است ولی مساله مهم نقشی است که هم خوب نوشته شده باشد و هم جای کار برای بازیگر داشته باشد تا به نقش اضافه کند. اگر کاری خوب نوشته شده باشد، بازیگر هم تشویق میشود که پیشنهادات تازه و جذابی به نقشش اضافه کند. در گاندو این تلاش انجام شد و خوشحالم که نتیجه رضایت بخش شد. گاندو جذابیتهای خاص خود را دارد و امیدوارم با تبلیغات و حمایتهای خوبی که میشود، این مسیر ادامه پیدا کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.