دوشنبه, 5 خرداد 1399
کد خبر: 11451
داستان سریالی که خواب وابستگان به غرب و آقازاده ها و بیگانگان را آشفته کرد

جیغ هایی که «گاندو» درآورد؛ از تهران تا لندن

آوینی فیلم: در یک رفتار رسانه ای نادر، صبح امروز چند روزنامه صفحه یک خود را به سریال «گاندو» اختصاص دادند و در چند هفته اخیر بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی با طرز تفکرات مختلف نسبت به پخش این سریال از شبکه سه سیما واکنش نشان دادند. وضعیتی که شاید برای اولین بار رخ میدهد و یک سریال تلویزیونی را به مرکز توجهات رسانه ای تبدیل کرده است و این نشان میدهد که چگونه جسارت یک سریال میتواند فضای متفاوتی را در جامعه به وجود بیاورد.
آوینی فیلم

وقتی رسانه وابسته به پادشاهی انگلیس همزمان با آغاز سریال «گاندو» به پخش گفتگو با جیسون رضائیان اقدام کرد، مشخص بود که آنها خیلی زود آگاه شدند که چه افشاگری هایی در رسانه ملی در راه است. در ادامه هم تهدید عوامل گاندو و ایجاد جو نامناسب با پرداخت به موارد پیش افتاده و دامن زدن به حواشی نشان داد که یک موج آشنا در داخل و خارج از کشور علیه یک سریال جسور فعال است. بخشی از ادامه پروژه نفوذ که در فضای رسانه ای ادامه دارد و درصدد دلسرد کردن تولید کنندگان آثار متعهد سریالی و سینمایی است. مسیری که از زمان انتخاب سوژه و تهیه طرح فیلمنامه توسط موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی قابل پیش بینی بود و این راه دشوار از همان ابتدا پیدا بود که همراه با جوسازی گروهی خواهد بود که منافع و اعتبار ساختگی خود را در معرض تهدید خواهند دید. از وابستگان سیاسی متمایل به غرب تا آقازاده ها و مسئولانی که همچنان در برابر مردم پاسخگو نیستند و «گاندو» را تهدیدی برای خود می دانند، همگی در یک فصل مشترک علیه سریالی افشاگر به سر می برند. وقتی عوامل وابسته به بیگانه و رسانه های معاند و فراریانی همچون محسن سازگارا و مسعود بهنود در برابر گاندو موضع گرفتند، اتفاق ویژه ای پیش نیامد چون هیچکس انتظاری نداشت که عوامل دست نشانده غربی بخواهند از یک سریال ملی دفاع کنند ولی جیغ بنفش داخلی ها اسرارهای ناگفته را هویدا کرد.

به گزارش آوینی فیلم، در حالی که استقبال از سریال گاندو نزد مردم چنان است که بسیاری از مخاطبان خواهان بازپخش سریال از شبکه های افق و آی فیلم شده اند و مخاطبان از حالا چشم انتظار تولید فصل دوم گاندو هستند، برخی از مسئولان دولتی و رسانه های وابسته به دولت و متمایل به جناحی خاص اقدام به جوسازی علیه سریال گاندو کردند. بی تفاوتی رسانه های مدعی روشنفکری و عدم درج اخبار مربوط به سریال گاندو در این رسانه های مدعی و جوسازی برخی از رسانه های اصلاح طلب نشان داد که راه حقیقت طلبانه گاندو درست پیش رفته است. در آنسوی میدان بسیاری از رسانه هایی که خواهان شفاف سازی هستند، با حمایت از شجاعت این سریال به اشکال مختلف حمایت خود را از یک سریال پیشرو نشان دادند و این دوگانگی میان دشمنان نقد و طرفداران شفاف سازی همچنان در فضای رسانه ای و میان مسئولان ادامه دارد.

سریال گاندو

صبح امروز در یک حرکت جالب توجه، عکس و خبر مربوط به «سریال گاندو» به صفحه اصلی چند روزنامه رسید. همچنین بسیاری از خبرگزاری ها و رسانه های خبری و کانال های فضای مجازی به ارائه مطلب و اخباری درباره سریال گاندو پرداختند که در مجموع واکنشهای مثبت به چشم می آمد. روزنامه جام جم که بارها به تحسین سریال گاندو پرداخته بود، امروز هم در صفحه یک روزنامه خود با تیتر «مایکل، جیسون و آشنایان!» سراغی از سریال «گاندو» گرفت و نوشت که سریال گاندو که این شب‌ها مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته بازتاب‌هایی در فضای سیاسی کشور داشته است.

سریال گاندو

روزنامه کیهان نیز که کمتر صفحه اول خود را اختصاص به فیلم و سریالی میدهد، با انتشار عکسی از «سریال گاندو» و با عنوان «جیغ هایی که «گاندو» درآورد/ از تهران تا لندن» نوشت: «جیسون رضاییان و یگانه صالحی همسر او به‌ عنوان سوژه اصلی داستان سریال گاندو که در پوشش خبرنگار برای سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) فعالیت می‌کرد، در پی کامنت‌های گسترده کاربران فضای مجازی ذیل پست‌ های اینستاگرامشان، پس از مسدود کردن کامنت‌های صفحه مجازی خود، اقدام به خصوصی کردن صفحه شخصی ‌شان در اینستاگرام کردند. آنچه درباره جیسون رضاییان و با نام «مایکل هاشمیان» در این سریال پخش شده بود، سبب شده است بخشی از مردم به صفحه اینستاگرامی او بروند و با الفاظی مانند «خائن»، «جاسوس»، «گاندورو ببین»، «جیسون شبکه سه رو ببین» و... از او استقبال کنند!

جالب آنکه سریال گاندو پخش شده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز م.ب روزنامه ‌نگار فراری مقیم لندن را نیز وادار به واکنش کرد، وی در توئیتر خود نوشت: «چهار بخش از سریال گاندو را دیدم افسوس خوردم برای رئیس و محمد که هنر بازیگریشان نثار چه هدفی شد. در حقیقت سقف توان تندروها و جناح مصباح آشکار شد. چراغ و هویت و امپراتوری دروغ .» البته این هنر جمهوری اسلامی است که اپوزیسیون فراری و نمک گیر ملکه انگلیس را هم وادار کرده، بنشینند و سریال مستند و جذابی مثل گاندو را تماشا و تبلیغ کنند؛ ولو اینکه بد و بیراه بگویند.

کیهان با عنوان این مطلب که شکار گاندو بزرگ‌ تر از شکار تریتون است، نوشت: « باید به کارگردان و بازیگران سریال گاندو و همچنین پاسداران گمنامی که هیبت سرویس جاسوسی سیا را با انهدام شبکه جاسوسی آن فرو ریختند، آفرین گفت.

سریال گاندو

عظمت سرنگون کردن پهپاد پیشرفته تریتون MQ-4C را همه فهمیدند اما بزرگ ‌تر و پیچیده‌ تر از آن، رصد شبکه پیچیده و گران ‌قیمت جاسوسی آمریکاست. و مهم ‌تر از آن، جراحی سخت و دقیق و ظریف این شبکه چسبیده به برخی مدیران و دولتمردان. جالب است بدانیم همین روزنامه ‌نگاری فراری که از ضرب شست اطلاعات سپاه به سازمان سیا رو ترش کرده، هنگام ضربت ذوالفقار (ضربت موشکی) سپاه پاسداران به مقر داعش در دیرالزور، برای اینکه از قافله جا نماند و با مردم همرنگی کند، ابراز حمایت و تظاهر به استقبال کرده بود. اما خرج انفجاری و ضریب نفوذ «گاندو» چقدر بالا بوده است که مستخدم شبکه دولتی انگلیس هم نتوانسته آن را هضم و همرنگ ‌نمایی کند. باید دید گاندوهای جدید چه کسانی هستند و کی و چگونه شکار می‌ شوند؟

سریال گاندو

روزنامه صبح نو نیز امروز با اختصاص عکس و تیتری برای «گاندو» به حمایت از این سریال پرداخت و در مطلبی با عنوان «رو در رو با گاندو» به جزئیات مبادله جیسون رضائیان پرداخت و نوشت که قسمت‌های پایانی سریال شبکه سه باعث نارضایتی مقامات دولتی شده است. این روزنامه مواضع سخنگوی وزارت امور خارجه و نیز مشاور رئیس جمهور را که نسبت به تیم تولید سریال گاندو و موسسه فرهنگی مزین به نام سیدشهیدان اهل قلم بی احترامی کرد را بازتاب داد.

سریال گاندو

در آنسوی میدان روزنامه اصلاح طلب اعتماد در یک رفتار عجیب، کاملا به انتقاد از رسانه ملی پرداخت و صفحه یک خود را با عکسی از احسان شریعتی؛ فرزند دکتر شریعتی و گفتگو با وی و یک یادداشت از بهروز غریب پور، کارگردان قدیمی سینما و تلویزیون کاملا درجهت مقابله با رسانه ملی طراحی کرد! این رسانه به شکل پیش پاافتاده به انتقاد از گاندو و حمایت از دولتمردان پرداخت و نوشت: «ظريف در اين سريال فردی خنثی و ضعيف و منفعل و حتی غربزده نمايش داده شده كه به دنبال آزادی جيسون رضاييان است. همين سريال و فاصله معنادار و عجيب تصويری مضحك كه پخش آن نشان داد تا چه حد رويكرد ظريف نسبت به ناديده گرفتن اين رسانه درست بود.» این روزنامه طی گفتگو با چند شخصیت سیاسی مثل محمدعلی ابطحی به این نتیجه رسید که بین مردم و رسانه ملی فاصله افتاده است و این در حالی است که استقبال از سریال گاندو و آماری که مسئول روابط عمومی سیما از پرطرفدار بودن گاندو داشت، واقعیت را کاملا مخالف با مفسران اینگونه رسانه ها نشان میدهد.

سریال گاندو

خبرگزاری دولتی ایرنا هم در ادامه رفتار رسانه ای علیه گاندو به انتشار نوشته های حسام الدین آشنا و اهالی وابسته به دولت پرداخت و نوشت: «سریال گاندو که به مدت ۳۰ شب روی آنتن رفت شامگاه دیشب با نشان دادن تبادل شهروندان ایرانی در زندان‌های آمریکا با فرد دو تابعیتی در زندان ایران، همزمان با اجرای توافق برجام، به پایان رسید و در این میان در بخش‌ هایی از سریال نزدیکان مقامات دولتی و حتی وزرای دولت به ضعف در برابر آمریکایی‌ ها متهم شدند.»

سریال گاندو

به گزارش آوینی فیلم، مواضع تند حامیان دولت علیه سریال گاندو نشان داد که موارد به نمایش درآمده در این سریال تا چه حد با واقعیت مطابقت دارد و برای همین نیازی نیست که رسانه های مخرب با دسیسه قرار دادن گفته های نویسنده سریال مبنی بر تخیلی بودن گاندو، دیدگاه مورد نظر خود را پیش ببرند و واقعیت گاندو را وارونه جلوه دهند. عصبانیت گروهی خاص و وابسته نشان داد که حقیقت تلخ است و افشای آن جو و جنجال طرف مقابل را به همراه دارد. رسالتی که موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی به انجام رساند و ادامه خواهد داد، نمایش حقیقت بوده است و پیش بینی واکنشها از طرف مقابل از ابتدا قابل ارزیابی بود ولی گاندو برخلاف بسیاری از سریالها و فیلمها و برنامه های خنثی که بدون هرگونه حاشیه و واکنشی به تولید و پخش میرسند، نشان داد که سر پرشوری دارد و نمیخواهد بی صدا و چراغ خاموش حرکت کند. پس اینگونه سریالهای پرمخاطب و هنجارشکن با صرف هر هزینه و توسط هر نهاد و شخصی تهیه شود، اقدام هوشمندانه ای است و جریانی که تحمل نقد ندارد، از همین شجاعت به وحشت افتاده است.


دیدگاه‌ها

با سلام چرا پشت صحنه گاندو و مستند جیسو رضاییان پخش نشد؟ میشه این دو رو روی سایتتون بذارید؟ باتشکر

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.