سه شنبه, 30 مهر 1398
کد خبر: 11442
آیا «گاندو» خاطرات بدی را به یاد دولتی ها می آورد؟

غریبه چگونه آشنا شد؟!

آوینی فیلم: در روزهای اخیر، بیشترین انتقادها علیه سریال مردمی «گاندو» توسط یکی از افراد نزدیک به رئیس جمهور صورت گرفت. این که «آقای آشنا» چقدر به فضای تصویری آشنایی دارد و چقدر صلاحیت نقد آثار فرهنگی و هنری را دارد را میتوان در تضاد سابقه اش با گفته های امروزش خواند. ولی مساله مهمتر ترسی است که اینگونه افراد از بیان حقایق احساس میکنند. ترس مواجهه با حقیقت که موجب آشنایی مردم با افرادی خواهد شد که امروز سیمای دیگر به خود گرفتند و هنوز برای خیلی ها سابقه و عملکردشان غریبه مانده است. پس باید به زبان تصویر راز آنها را گشود.
آوینی فیلم

 در روزهای اخیر، بیشترین انتقادها علیه سریال مردمی «گاندو» توسط یکی از افراد نزدیک به رئیس جمهور صورت گرفت. این که «آقای آشنا» چقدر به فضای تصویری آشنایی دارد و چقدر صلاحیت نقد آثار فرهنگی و هنری را دارد را میتوان در تضاد سابقه اش با گفته های امروزش خواند. ولی مساله مهمتر ترسی است که اینگونه افراد از بیان حقایق احساس میکنند. ترس مواجهه با حقیقت که موجب آشنایی مردم با افرادی خواهد شد که امروز سیمای دیگر به خود گرفتند و هنوز برای خیلی ها سابقه و عملکردشان غریبه مانده است. پس باید به زبان تصویر راز آنها را گشود.

سریال گاندو

مشرق طی گزارشی مفصل درباره اثرات ارزنده پخش سریال افشاگر گاندو، به طرح این سوال کلیدی پرداخت که چرا پخش یک سریال جاسوسی درباره یکی از مرموزترین جاسوسان وابسته به غرب، خاطر مسئولان دولتی را آزرده ساخته است و دلیل هجمه امثال آشناها به یک سریال تلویزیونی که براساس واقعیات ساخته شده چیست؟ موضوعی که با کنار هم قرار دادن شرایط جاسوسی جیسون رضائیان با نوع عملکرد برخی از مسئولان، پاسخ روشنی از آن میتوان یافت و دلیل هجمه های اخیر وابستگان دولتی را پیدا کرد. در بخشی از مطلب مشرق آمده است: واقعا چه چیزی باعث می شود که دولتی‌ها نسبت به یادآوری پرونده یک «جاسوس» (آن هم از نوع شاه ماهی آن) این‌ اندازه رنجیده‌خاطر و ناراحت شوند؟ آیا به دام انداختن جاسوسی که مدعی بود حتی طعم آدامس مورد علاقه مقام ارشد اجرایی جمهوری اسلامی را هم کشف کرده بود، توسط دستگاه‌های اطلاعاتی کشور، نباید مایه غرور و مباهات «دولتمردان» جمهوری اسلامی باشد؟

اما درباره مواضع جناب آشنا درباره گاندو و به تعبیر ایشان نهاد پشت ساخت این سریال، بدون هیچ‌گونه تفسیر یا تحلیلی، صرفا دو نکته را یادآوری می کنیم.

در بهمن ۹۴ گزارشی در رسانه های داخلی منتشر شد که خبر از یک «پروژه نفوذ» می داد.

چنان که اسناد منتشره «ویکی لیکس» در آن برهه نشان می‌دهد، همکاری‌های آمریکا و انگلیس هم در سال‌های منتهی به سال ۲۰۰۹ به‌رغم تعطیلی ظاهری دفتر همکاری‌های دو کشور ادامه یافت. یکی از این اسناد، سند محرمانه وزارت خارجه آمریکا مربوط به آوریل ۲۰۰۸ است که از سفارت آمریکا در لندن به واشنگتن ارسال شده است.

 

این سند افشا می‌کند دانشگاه دورهم انگستان در لفافه فعالیت‌های علمی به وزارت خارجه آمریکا برای جاسوسی از ایران کمک کرده است. دانشگاه دورهم برای این‌که آمریکا را متقاعد به دریافت بودجه ۳۰۰ هزار پوندی برای کمک به فعالیت های جاسوسی و تغییرات سیاسی در سطح توده مردم بکند، بر ارتباط هایی که با مقامات بلندپایه ایرانی دارد تأکید کرده و افزوده این ارتباط ها می‌توانند پوشش سیاسی مناسبی برای این فعالیت فراهم آورند.

سفارت آمریکا در انگلیس ۶ طرح پیشنهادی از کسانی که آن‌ها را مرتبطین ایرانی در لندن خطاب کرده دریافت کرده بود که قرار بود در قالب آن‌ها زمینه‌های کسب اطلاعاتی از فضای سیاسی ایران در سطح توده مردم فراهم شود. دکترمحمد علی پدرام و دکتر انوش احتشامی افرادی بودند که سفارت آمریکا در انگلیس از آن‌ها به عنوان مرتبطین واشنگتن در لندن یاد می‌کند و طرح هایی در همین راستا ارائه داده‌اند.

جالب این است که در همین مجموعه اسناد مرتبط با پروژه جاسوسی دانشگاه دورهم، نام «حسام‌الدین آشنا»، مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری هم به عنوان کسی که دانشگاه دورهم روی او برای همکاری حساب کرده، ذکر شده است.


اشاره به نام حسام‌الدین آشنا در سند ویکی لیکس در ارتباط با پروژه دانشگاه دورهم

البته «آشنا» در همان زمان انتشار گزارش‌ها، جوابیه‌ای نوشت و مدعی شد که پیوند خوردن او با این پروژه، با هماهنگی دستگاه‌های «نظارتی» بوده است و او قصد داشته یک پروژه «ضد نفوذ» را پیش ببرد.

اما ماجرا وقتی جالب شد که در ۱۰ خرداد ۹۶، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا از این خبر داد که در دفتر مشاور فرهنگی رییس جمهور، حسام‌الدین آشنا، یک جاسوس دستگیر شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در آن تاریخ، پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه شنیده شده، یکی از مرتبطین آقای حسام‌الدین آشنا به اتهام جاسوسی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده، آیا این بازداشت را تأیید می‌ کنید و آیا این متهم در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته است؟ گفت: «وزارت اطلاعات و یا اطلاعات سپاه با حکم قضایی اعم از قاضی یا دادستانی بازداشتی را انجام می‌دهد و از سویی ممکن است فردی هم از سوی قوه قضائیه در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرد. فردی توسط وزارت اطلاعات پیرامون اتهام مذکور دستگیر شده و در خصوص ارتباط با محل کار این فرد اطلاعاتی مشخص وجود دارد». وی افزود: اما ممکن است فردی در محل کار خود دستگیر شود اما ارتباطی با فرد کناری خود نداشته باشد. با این حال فردی با این اتهامات و جزییات دستگیر شده است و اطلاعات بیشتر در حال جمع‌آوری است.

سریال گاندو

آیا سریال گاندو با یادآوری برخی حقایق تلخ، موجبات تکدّر خاطر آقای آشنا، مقامات وزارت خارجه و حامیان رسانه‌ ای آن‌ها را فراهم آورده است؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.