چهارشنبه, 22 مرداد 1399
کد خبر: 11413

اجرای نمایش چندهمسری توسط سرپرست اسبق ارزشیابی تئاتر

آوینی فیلم: نمایش «اوستاد نوروز پینه‌دوز» با موضوع چند همسری که بحث روز فضای مجازی است، این روزها به کارگردانی رحمت امینی، سرپرست اسبق اداره ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر روی صحنه است.

آوینی فیلم: نمایش «اوستاد نوروز پینه‌دوز» با موضوع چند همسری که بحث روز فضای مجازی است، این روزها به کارگردانی رحمت امینی، سرپرست اسبق اداره ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر روی صحنه است.

رحمت امینی درباره موضوع و مضمون نمایش «اوستاد نوروز پینه‌دوز» به هنرآنلاین گفت: این نمایش یک اثر کمدی انتقادی است و مسئله آن بحث چند همسری است که بر حسب اتفاق، این موضوع این روزها در جامعه ما بسیار داغ شده است، هرچند که من پیش از این اتفاقات، قصد اجرای این اثر را که مربوط به صد سال پیش است را داشتم.

وی با بیان اینکه تمرینات نمایش حدود سه ماه به طول انجامید، درباره سبک و فضای اجرایی این اثر نمایشی عنوان کرد: من در اجرای این سه‌گانه مسیر گام به گامی را طی کرده‌ام و طی برنامه‌ای قصد داشتم در گام سوم اجرایی مدرن را به صحنه آورم. "جعفر خان از فرنگ برگشته" یک رئالیسم ایرانی بود اما نمایش "اوستاد نوروز پینه‌دوز" شکل اجرایی مدرنی دارد و حتی در طراحی لباس و ساخت موسیقی فضای رئالیسم ایرانی دیده نخواهد شد. دلیل این موضوع این است که در نظر داشتم ضمن اینکه این اثر را برای تماشاگر امروز اجرا می‌کنم، بضاعت‌های متون قدیمی ایرانی را که این قابلیت را دارد که امروزی شود را نیز به مخاطب نشان دهم.

رحمت امینی ضمن اشاره به اینکه طراحی صحنه با سازه‌های یکسان و چیدمان مختلف چند فضا را به تصویر می‌کشد، درباره طراحی صحنه این اثر نمایشی اظهار کرد: طراحی صحنه نمایش متشکل از سازه‌هایی است که به صورت کاربردی فضای غیررئالیستی دارد. این سازه‌ها برخلاف طراحی نمایش "جعفرخان از فرنگ برگشته" که صحنه یک خانه واحد را به تصویر می‌کشید، با پوزیشن‌های مختلف با قرار گرفتن در کنار هم 8- 9 موقعیت متفاوت را نشان می‌دهد.

این مدرس و کارگردان تئاتر درباره موسیقی نمایش «اوستاد نوروز پینه‌دوز» تصریح کرد: موسیقی نمایش به صورت زنده نواخته می‌شود و تلفیقی از موسیقی گذشته و امروز است و مخاطب تلفیق نواهای قدیم و جدیدی را خواهد شنید.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.