چهارشنبه, 22 آبان 1398
کد خبر: 11412
روزنامه جوان خواهان تشویق شجاعت «گاندو» شد

سریالی که برای اولین بار در تلویزیون دست به افشاگری میزند

آوینی فیلم: روزنامه جوان طی یادداشتی به تحسین سریال «گاندو» پرداخت و پیشنهاد کرد که شجاعت این سریال در بیان ناگفته های امنیتی و سیاسی تشویق شود. در این مطلب آمده است که اگرچه فیلم اعترافات جیسون رضائیان هیچ وقت از تلویزیون ایران پخش نشد، ولی سریالی با نام «گاندو» ساخته شد.
آوینی فیلم
روزنامه جوان در مطلبی تحت عنوان «شجاعت گاندو باید تشویق شود»، جسارت سازندگان این سریال تلویزیونی را ستود و پخش آن را مقدمه ای برای طرح ناگفته ها در تلویزیون دانست. در بخشی از این یادداشت آمده است:
اگرچه فیلم اعترافات جیسون رضائیان هیچ وقت از تلویزیون ایران پخش نشد، ولی سریالی با نام «گاندو» ساخته شد.
«گاندو» که این شب‌ها قسمت‌های پایانی آن از شبکه ۳ سیما در حال پخش است، یک شخصیت محوری به نام «مایکل هاشمیان» دارد که قرار است جیسون رضائیان باشد. گویا این سریال قصد دارد جواب تمام پرسش‌ها درباره چهره مرموز یک مأمور اطلاعاتی را روشن کند و در کنار آن اطلاعات تازه‌ای از فعالیت‌های تروریستی علیه ایران ارائه دهد.
بسیاری از ایرانی‌ها معتقدند که برای شناخت ساختار دولت و قدرت در امریکا باید سریال «خانه پوشالی» را نگاه کرد. این ادعا شاید چندان هم درست نباشد، اما یک نکته دارد و آن نزدیک شدن یک سریال به ساختار‌های قدرت و مسائل جدی سیاسی در جامعه امریکاست، اما در نقطه مقابل در میان سریال‌های تلویزیونی بی‌شماری که در تلویزیون ایران ساخته شده است، حتی نام بردن از سریالی که بخواهد مسائل جدی سیاسی را بیان کند سخت است، به خصوص اینکه پرداختن به مسائل سیاسی با پرونده‌های امنیتی نیز پیوند داشته باشد.
برخلاف علاقه شدید مردم به پیگیری مسائل امنیتی، تلویزیون بیشتر می‌پسندید که سریال‌ها درباره دعوا عروس و مادرشوهر یا بگومگو‌های دو برادر باشد. در این فضا تولید سریال «گاندو» که اتفاقاً در فضای خارج از صداوسیما نیز تولید شده است، یک نمونه استثنا در تلویزیون به شمار می‌رود. مجموعه‌ای تلویزیونی در ژانر امنیتی که رگه‌های قوی سیاسی در آن دیده می‌شود. شجاعت پرداختن به موضوعات روز و مورد توجه جامعه باید مورد تشویق قرار گیرد تا صداوسیما نیز در آینده جسارت پرداختن به موارد مشابه را داشته باشد و شاهد یک جهش در سریال‌های تلویزیونی باشیم.
گاندو، سریالی امنیتی است، اما ابعاد سیاسی نیز پیدا کرده و تنها دلیل سیاسی شدن آن، فشار‌هایی است که برای ممیزی دیالوگ‌های سریال بود.
سریال گاندو
 
در بخشی دیگر از این مطلب آمده است: جزئیات فعالیت‌های جیسون رضائیان در ایران، هیچ‌گاه رسانه‌ای نشده است و گویا تا پیش از پخش سریال «گاندو» و به‌رغم مصاحبه‌های رضائیان در خارج از کشور و حتی شکایت وی علیه ایران، مسئولان امنیتی اینگونه تدبیر کرده بودند که از مستندات در اختیارشان در یک افشاگری تلویزیونی استفاده نکنند. در عوض پرونده جیسون رضائیان دستمایه ساخت سریال می‌شود و هر شب بینندگان تلویزیون داستانی را دنبال می‌کنند که در آن «مایکل هاشمیان» یک مهره مهم جاسوسی علیه ایران تحت پیگرد و رصد نیرو‌های امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته و هر روز بخشی از فعالیت‌های وی نمایان می‌شود. «گاندو» در کنار پرداختن به مسئله «جیسون رضائیان»، دست به افشاگری علیه یک پرونده مهم امنیتی دیگر نیز زده است. آبان‌ماه ۱۳۹۰، انفجار مهیبی در منطقه ملارد در نزدیکی تهران به وقوع می‌پیوندند. انفجاری که در یک مرکز متعلق به سپاه رخ داد و در آن سردار حسن طهرانی‌مقدم، به همراه تعدادی از کارکنان سپاه به شهادت می‌رسند. بعد از شهادت طهرانی‌مقدم، در رسانه‌ها از نقش بزرگ وی در ایجاد صنایع موشکی ایران نام برده می‌شود و مردم وی را به عنوان «پدر موشکی ایران» شناختند. در انفجار منطقه «بیدگنه» ملارد، ابتدا عنوان شد یک حادثه باعث انفجار و شهادت سردار طهرانی‌مقدم شده است. این ادعا از سوی مقامات وقت تأیید شد و حتی سخنان نخست‌وزیر وقت اسرائیل درباره نقش موساد در شهادت طهرانی‌مقدم با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد. اگرچه برادر شهید طهرانی‌مقدم بعد از مدتی به تروریستی بودن عملیات منجر به شهادت پدر موشکی اشاره کرد، ولی تا زمان پخش سریال «گاندو» تصور عمومی بر یک حادثه ناگوار بود که مغز متفکر صنعت موشکی ایران به شهادت رساند. «گاندو» به فاصله هشت سال بعد از شهادت سردار حسن طهرانی‌مقدم پرده از عملیات تروریستی با مشارکت منافقان برداشت. به ادعای این سریال عامل سازمان منافقین نیز در انفجار «بیدگنه» به هلاکت رسیده است. افشای این موضوع می‌تواند بخشی از جسارت گاندو برای بیان جزئیات پرونده‌های امنیتی باشد. مسئله‌ای که به جذابیت‌های این سریال افزوده است.
کنجکاوی‌های همیشگی ایرانی‌ها برای دانستن مسائل امنیتی می‌تواند در تداوم ساخت مجموعه‌های تلویزیونی مشابه «گاندو» که ریشه در اتفاقات واقعی دارد، کمک شایانی کند و میزان مخاطبان سریال‌های تلویزیونی را بالا ببرد.
سریال گاندو
 
 تازه ترین محصول تولیدی موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی را میتوانید هر شب حدود ساعت 21 از طریق شبکه سه سیما ببینید و ناگفته های یکی از مهمترین پرونده های امنیتی را به شکل تصویری مشاهده کنید.

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.