سه شنبه, 21 مرداد 1399
کد خبر: 11333
گفتگو با جواد افشار کارگردان سریال «گاندو»

ساخت گاندو مطالبه مردمی بود

آوینی فیلم: جواد افشار تجربیات منحصر بفردی در سریال سازی داشته و آثارش همانند کیمیا و برادر و آنام و مادرانه مورد توجه مردم قرار گرفته است. متفاوت ترین تجربه جواد افشار با سریال گاندو شکل گرفت. سریالی ضدجاسوسی که به مباحث مختلف و روز جامعه ایران میپردازد. گفتگوی کاملی با سازنده گاندو انجام شد که مباحث مختلفی را در برمی گیرد.
آوینی فیلم

جواد افشار تجربیات منحصر بفردی در سریال سازی داشته و آثارش همانند کیمیا و برادر و آنام و مادرانه مورد توجه مردم قرار گرفته است. متفاوت ترین تجربه جواد افشار با سریال گاندو شکل گرفت. سریالی ضدجاسوسی که به مباحث مختلف و روز جامعه ایران میپردازد. گفتگوی کاملی با سازنده «گاندو» انجام شد که در ادامه به نقل از صبا می آید.

با وجود اینکه در ژانرها و موضوعات مختلفی کار کردید، «گاندو» سریال متفاوتی در کارنامه شما است. به مهمترین دلایلی که انگیزه شما برای کارگردانی گاندو بود اشاره کنید.

گاندو یک نوع مطالبه مردمی به جریانات روز جامعه بود و این مهمترین دغدغه ام برای ساخت آن بود. دومین فاکتوری که برایم مهم بود، بحث اقتدار نیروهای امنیتی ما و زحمات و تلاش مستمر و طاقت فرسایی بود که این عزیزان گمنام برای حفظ ثبات و امنیت کشورمان می کشند و معمولا به تصویر درنمی آید. از این مهمتر، تیزهوشی و بیداری و اشراف کامل نیروهای امنیتی به مسائل مختلف بود، چه به لحاظ نرم افزاری و چه سخت افزاری، نیروهای امنیتی کاملا نسبت به جریانات و توطئه های داخلی و خارجی اشراف و اقتدار کامل دارند. اینها مهمترین دلایل برای پذیرش کارگردانی گاندو بود. مساله مهم دیگری که برایم جالب بود، برخورد محکم و جدی نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به مجرمین اقتصادی و جاسوسی بود که موج آن شروع شده است. ولی با این وجود سینما و تلویزیون ما هیچگاه این رشادتها و اقتدار امنیتی ایران را نمایش نداده و مردم اطلاع ندارند که این بچه ها با چه تلاشی در این عرصه مبارزه میکنند. خدا را شکر با تولید سریال گاندو توسط موسسه شهید آوینی گام مثبتی برای اولین بار برداشته شد که امیدوارم در ادامه این غفلت و کوتاهی جبران شود و بخشی از این جانفشانی های سربازان وطن را در قالب درام تلویزیونی نمایش دهیم.

بازخوردهای اولیه سریال گاندو شما را به آینده امیدوار کرد؟

خوشبختانه با وجود برخی مسائل پیرامونی، بازخوردهای مردمی خیلی خوب بود و نشان داد که چقدر جای این ژانر در تلویزیون ما خالی بود و مردم ما این مطالبه را داشتند تا از واقعیت جاسوسی و امنیتی ایران باخبر شوند. از طرفی مسائل رانتخواری و غارت اموال مردم توسط امثال خاوری ها باید جایی نشان داده میشد و نشان میدادیم که خواست نظام و مردم در مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

سریال گاندو

گاندو به موازات طرح مسائل امنیتی و نمایش مهار جاسوسی ها به موضوع مهم آقازاده ها و مفاسد اقتصادی هم میپردازد. این بخش کار چقدر برایتان مهم بود؟

به موارد متعدد دیگری هم پرداختیم. باید در کنار نمایش اختلاسگران اقتصادی و توطئه های جاسوسی دشمنان داخلی و خارجی به تیزهوشی و اقتدار نیروهای انقلابی هم توجه میکردیم. ما در گاندو نشان میدهیم که در پشت پرده جاسوسی ها چه مواردی وجود دارد. مسائل نظامی و سیاسی و اقتصادی را ما رصد کردیم و دیدیم که اینها در کنار هم یک هدف را نشانه گرفتند و آن هم تضعیف استقلال و اقتدار کشور ایران و نهایتا براندازی نظام است. با این وجود دشمنان از هر جناح و مسیری که نفوذ میکنند، خوشبختانه به سد محکم و نفوذناپذیر نیروهای ارزشمند انقلابی برخورد میکنند و مهار میشوند و با کشف ارتباطات و سرنخ های نفوذ نهایتا توطئه آنها خنثی میشود.

حفظ منافع ملی مهمترین اصل در نظام اسلامی ایران و نزد همه ایرانیان است. چرا درباره مساله مهم امنیت ملی کمتر فیلم و سریالی تولید میشود؟ از کم کاری هنرمندان است یا سختی تولید این گونه کارها؟ حتما سریال گاندو هم دشواری های تولید خود را داشت اما همه مصمم به انجام این کار بودید.

همه مواردی که اشاره کردید در کنار هم دلیل عدم ساخت آثار استراتژیک بوده است. هم کم کاری هنرمندان بوده و هم کم کاری تلویزیون و هم کم کاری تولیدکنندگان. هر چند مشکلات تولید هم در این مساله دخیل بوده است. ما در سریال گاندو خوشبختانه با پشتیبانی موسسه شهید آوینی و همکاری نهادهای مختلف و مرتبط، و همت کلیه عوامل سریال توانستیم این مهم را به سرانجام برسانیم. مطمئن باشید اگر این پشتیبانی نبود من هم در وسط راه می بریدم و پروژه ناتمام میماند. بنابراین وظیفه نهادهای مقتدر کشور است که به تولید اینگونه آثار دست بزنند تا راه برای دیگران هموار شود. البته کار هر نهادی هم نیست که موضوع جاسوسی را دست بگیرد و به سلامت از تولید آن گذر کند. ما بارها دیدیم که تولیداتی بودند که بازخورد لازم را در جامعه پیدا نکردند چون آن اقتدار جدی را در تولید نداشتند. بنابراین وظیفه ما است که بتوانیم این مطالبات مردمی را که حق مردم است به بهترین شکل برایشان به تصویر بکشیم. هر چقدر این تصویر به شکل بهتری به نمایش دربیاید به نفع کشور است.

سریال گاندو

بخشی از داستان سریال گاندو برگرفته از واقعیت است ولی بخشی هم براساس مقتضای درام از تخیل نویسنده و کارگردان می آید. به عنوان سازنده سریال گاندو چقدر به جذابیتهای درام برای جذب مخاطب عام توجه کردید.

بحث جاسوسی و معمایی که از داستانهای آن می آید برای هر مخاطبی جذاب است. از طرفی به لحاظ موضوع هم مردم پیگیر کار هستند چرا که هیچ کسی در هیچ جای دنیا نمی پذیرد که یک جاسوس بخواهد به کشورش ضربه بزند هر چند ما می بینیم که متاسفانه وطن فروشانی هستند که به جریان جاسوسی کمک میکنند و ضد امنیت ملی رفتار میکنند که باید با این افراد خائن به شدت برخورد شود. واقعیت این است که ماجرای واقعی که از آن الهام گرفته شده شاید بیشتر از 4 صفحه هم نباشد و همه چیز براساس عنصر درام شکل گرفته است. آرش قادری براساس قوه تخیل خود موضوعات پیرامونی این ماجرا را گردهم آورد و توانست یک قصه دراماتیک جذاب با شخصیتهای جذاب بیافریند.

فکر میکنید گاندو میتواند برای هر جنس مخاطبی جذاب باشد و مورد توجه عموم مخاطبان تلویزیونی قرار بگیرد؟

گروه سریال گاندو همه تلاش خود را به کار گرفته تا هر ایرانی بتواند با سریال گاندو ارتباط برقرار کند. من در همه سریالهایی که ساختم، سعی کردم همه اقشار جامعه از کودک و نوجوان تا افراد میانسال و کهنسال را جذب کنم و به همه مخاطبان فکر میکنم و برایشان طرح و برنامه دارم. شکر خدا فکر میکنم تا اینجا هم کارهایی که ساختم مورد توجه قرار گرفته است و امیدوارم برای گاندو هم همین اتفاق بیفتد.

جواد افشار

بعضی ها عنوان میکنند برای جواد افشار سریال گاندو تجربه متفاوتی نسبت به کارهای قبلی است. به نظرتان ویژگی خاص گاندو برای شما چیست؟

من از بابت اینکه بخواهم در ژانرهای مختلف ورود پیدا کنم، ابائی ندارم و برایم شیرین است که تجربیات متفاوتی داشته باشم و از این نظر سریال گاندو هم برایم ارزشمند بود. من در زمینه های دفاع مقدس، پلیسی، وحشت، خانوادگی و اجتماعی و کودک و کمدی کار دارم. این پانزدهمین سریالی است که ساختم و هر کدام در یک ژانر بوده و هیچکدام شبیه دیگری نیست. در گاندو قصه ضدجاسوسی برایم خیلی جذاب بود چون پای میهن و خاک کشورم در میان بود و مطمئن باشید که گاندو جزو دغدغه های شخصی و ملی من بوده وگرنه مسئولیت سنگینی که در این کار داشتم و سختی کار باعث میشد که از انجامش شانه خالی کنم.

به طور حتم سریال گاندو به دلیل موضوع ملتهب و حساسی که دارد، همراه با واکنشها و نقدهای متفاوت داخلی و خارجی است و این حواشی از پخش اولین قسمت سریال آغاز شد. حتما شما و گروه سازنده از این شرایط آگاهی داشتید. تدبیر و توصیه تان در این مسیر چیست؟

همزمان با پخش اولین قسمت از سریال گاندو، شبکه بی بی سی به پخش مستندی از جیسون رضائیان اقدام کرد و این نشان میدهد که ما مبارزه سختی با ابر رسانه ها داریم و باید در داخل به هوش باشیم و در زمین دشمن بازی نکنیم. نقدها سازنده خواهد بود اما مسائل حاشیه ای کمکی به ما نمیکند. من از مردم و دوستان رسانه ای خواهش میکنم که سعه صدر داشته باشند و زود قضاوت نکنند. مخاطبان گاندو مطمئن باشند که همه هدف ما آگاهی و هوشیاری مردم نسبت به توطئه ها و حفظ امنیت سرزمین ماست. مبارزه با توطئه گران و خائنین که به مردم ضربه میزنند را ما در این سریال نشان میدهیم. بنابراین کار ما کاملا مردمی است. مردم در کنار نظام و نظام در کنار مردم باید یک ایران واحد را به وجود بیاورند و از این ایران واحد در برابر هر توطئه داخلی و خارجی محافظت کنند. نکته بعدی این است که هر مجموعه تولیدی نقطه ضعف هایی خواهد داشت  بخصوص در این ژانر که تجربه کمتری در تلویزیون شده و انتظار من این است که بیشتر به نقاط قوت کار توجه کنند و اگر هم نقدی وجود دارد که حتما هست، منصفانه باشد تا ما در تجربیات بعدی از ضعفهایمان تجربه کسب کنیم. پیشنهاد میکنم رسانه ها بیشتر سعی کنند نکاتی را بگویند که ما یاد بگیریم نه اینکه تخریب شویم.

سریال گاندو

مشتاق هستید که فصل بعدی سریال گاندو را هم کارگردانی کنید و فکر میکنید قصه این قابلیت را دارد که به فصل های بعدی هم برسد؟

بله قرار اولیه این بود که مجموعه گاندو در 12 فصل و 360 قسمت ساخته شود و به 12 پرونده جاسوسی و امنیتی بپردازیم. فعلا هم آرش قادری در حال نگارش فصل دوم است ولی هنوز هیچ قرارداد و تعهدی انجام نشده است و به نظرم اگر قصه جذابی شکل بگیرد که از آرش قادری انتظار میرود، میشود که گاندو ادامه داشته باشد و من هم دغدغه ساخت آن را دارم. در پایان از تمامی عزیزانی که ما را در ساخت این مجموعه همراهی کردند اعم از تهیه کننده و مجری طرح محترم و بقیه دوستان بازیگر و بچه های پشت دوربین و نهادهای مرتبط نهایت تشکر و قدردانی را دارم.

شایان ذکر است سریال گاندو که این روزها در حال پخش از شبکه سه سیما است، تازه ترین محصول موسسه فرهنگی اندیشه شهید آوینی است که به کارگردانی جواد افشار، تهیه کنندگی مجتبی امینی و نویسندگی آرش قادری ساخته شده است.
«گاندو» هر شب ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه۳ سیما پخش می گردد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.