دوشنبه, 27 آبان 1398
کد خبر: 11310

اعلام جزئیات اولین جلسه شورای جشنواره های سازمان سینمایی

آوینی فیلم:  اولین جلسه شورای جشنواره های سازمان سینمایی برگزار شد. جلسات شورا قرار است هر دو هفته يكبار برگزار شود و باید دید چه خروجی مفیدی برای سینمای ایران خواهد داشت.
آوینی فیلم

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی در اولین جلسه شورا که با حضور سید روح الله حسینی، علیرضا رضاداد، محمود اربابی، حسین ربانی، مسعود نجفی، جلیل اکبری ‏صحت، محسن حدادی، مهرزاد دانش و بابک رضایی در محل دفتر جشنواره‏ ها و همكاري‏هاي بين المللی برگزار شد پس از اهدا احکام اعضا، حاضران به بيان ديدگاه‏ها و نظرات خود درباره موضوعات و اقدامات مهمی که لازم است در شورا و در ارتباط با جشنواره ‏ها مورد توجه قرار گیرند، پرداختند و موارد زير را به تصويب رساندند. 
 
1- نظر به اهمیت رويدادهای فرهنگی و به طور خاص جشنواره‏ های سینمایی در تاثیرگذاری بر فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور، و نیز حجم بالای تولیدات سمعی و بصری در ایران و ظرفیت محدود فضاها و امکانات توزیع و نمایش در کشور، رویکرد اصلی و محوری دفتر در حوزة جشنواره ‏ها، رویدادسازی، توسعه و مدیریت رویدادهای تخصصی و موضوعی، تمرکززدایی از رویدادها و گسترانیدن آنها در نقاط مختلف، منطبق بر "شعارِ ایران تهران نیست"، و تمرکز بر نقش پیشرانی رویدادها در تعریف سپهر سینمایی و توسعة فرهنگی کشور قرار گیرد؛ هدفی که مستلزم تهیه و تدوین اطلس سینمایی کشور در موضوع جشنواره‏ها با نگاهی فراجناحی و با هدف استعدادیابی و اصلاح خرده فرهنگ‏های غلط در جامعه، خواهد بود.

2- در راستای برنامه‏ ريزي برای تحقق بند بالا، اقداماتی از جمله برگزاری نشست‏ها و جلسات گفتگو با دبیران جشنواره‏ ها و اخذ پیشنهادات و انتظارات آنها، مطالعه پراکندگی جشنواره‏ ها در کشور، سطح ‏بندي آنها، ایجاد فهم و برداشت مشترک در تعاریف، بویژه در رابطة میان دولت و سایر مخاطبین از یکسو و صنوف سینمایی و جشنواره‏ ها از سوی دیگر، شناسایی نیازهایی که خارج از تفکر و مواضع دولت‏ها در جامعه وجود دارد و در قالب جشنواره ‏ها قابل تامین است، تدوین پیوست رسانه‏ای جشنواره‏ ها با هدف کاهش آسیب‏ها و حواشی احتمالی، ایجاد شفافیت در سیاست‏ های اعلامی با هدف حذف رانت‏ های اطلاعاتی، و احصای ظرفیت‏های موجود برای رویدادسازی، در دستور کار قرار گیرد.

3- در خصوص تاکید ريیس سازمان مبني بر تهيه و انتشار ضوابط و مقررات اعطاء یا لغو مجوز و حمایت ‏های مالی از جشنواره‏ ها تا پايان خردادماه، مقرر شد پیش ‏نویسی، جهت اخذ نظرات کارشناسی خارج از سازمان، تا پایان خردادماه تهيه و پس از انجام هماهنگی‏های لازم با معاونت توسعة فناوری و مطالعات سینمایی، منتشر شود.

4- تا زمان تهیه، تدوین و تصویب فرآیندهای جدید، اقدامات دفتر در موضوع جشنواره‏ ها، مطابق با رويه معمول انجام و درخصوص جشنواره‏ هاي پيش‏رو كه متقاضي دريافت مجوز و حمایت هستند، نظر شورا اخذ شود.

5- آيين ‏نامه داخلی شورا، پیشنهادی از سوی دفتر، در اختیار اعضا قرار گرفته و تا جلسه بعدی نهایی شود.

6- جلسات شورا هر دو هفته يكبار، روزهای سه ‏شنبه، رأس ساعت 15 در محل دفتر جشنواره ها و همكاري‏هاي بين ‏المللی سازمان امور سينمايي تشكيل شود.
 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.