چهارشنبه, 7 خرداد 1399
کد خبر: 11287
نقد یک هنرمند نسبت به کم کاری دولت در حوزه فرهنگ

بودجه ۱۳ هزار میلیاردی وزارت ارشاد کجا رفت؟

آوینی فیلم: خسرو روشن متولد ۱۳۳۵ است و از سال ۱۳۴۸ خطاطی می‌کند. از اول هم نستعلیق می‌نوشت و به مرور زمان آن را با نقاشی تلفیق کرد و به هنر نقاشیخط مشغول شد. در عین حال، تندیس‌های بسیار زیبایی از آیات قرآن ساخت که هنر منحصر به فرد اوست. او سال‌ها مشغول خوش نویسی آیات قرآن، روایات اهل بیت علیهم السلام، دعای جوشن کبیر و همچنین دیوان شاعران نامی بوده است. او همچنین نخستین خوشنویسی است که دو وصیت نامه حضرت سیدالشهدا (ع) به برادرش محمد حنفی را به رشته تحریر درآورده است. این هنرمند نقدهایی به حوزه فرهنگی دولت دارد.
آوینی فیلم

استاد خسرو روشن با انتقاد از کم کاری دولت در حوزه فرهنگ گفت: وعده زیاد می‌دهند، اما عملا هیچ اتفاقی نمی‌افتد. فیش حقوقی من پس از سی و چهار سال فعالیت، دویست هزار تومان است. البته من این مبلغ را به دلیل کسوتی که دارم دریافت می کنم چرا که حق الزحمه مدرسان دیگر از حقوق من هم کمتر است. این هنرمند فرهیخته در ادامه گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به عوامل بسیاری از جمله شورای عالی و سیاست گذاری انجمن و مهمتر از آن دولت که به هنر اصلا اهمیت نمی‌دهد، مربوط می‌شود. در کشور‌های خارجی هنرمندان تامین هستند، یک کارگاه برای کار دارند، سالی به یک کشور خارجی سفر می‌کنند و کتاب جدیدترین آثارشان هم هرسال چاپ می‌شود اما دولت ما هیچ یک از این حمایت‌ها را از هنرمند انجام نمی‌دهد.

وی افزود: سال گذشته بودجه وزارت ارشاد حدود 13 هزار میلیارد بود، این سرمایه کجا رفت؟ مگر از کدام هنرمند اثر می‌خرند؟ کدام نمایشگاه و جشنواره مهم را برگزار می‌کنند؟ متاسفانه امروزه باند بازی‌های هنر از قاچاق مواد مخدر بدتر شده است. اثری که قرار بود سال ۸۳ به قیمت ۷ میلیون تومان از من خریداری کنند را تا به امروز نخریده اند.

این هنرمند ادامه داد: باید تدابیری بیندیشند تا هنرمندی را که در کارش تخصص دارد و آثارش را با عناصر مختلف می‌آمیزد از دیگر هنرمندان جدا کنند و به هر شخصی فراخور توان و مهارتش بها دهند، به طور مثال یک نفر در هنر، معلم خوبی است، یک نفر اثر خوب خلق می کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.