شنبه, 30 شهريور 1398
کد خبر: 11219
افطاری سرد رئیس دولت و نکاتی که از آن حاصل می شود

پایان یک رابطه تلخ با رئیس جمهور!

آوینی فیلم: وقتی به اسامی حسین فرح بخش، منوچهر شاهسواری، حمیدرضا نوربخش، بهروز شعیبی، ایرج راد، شهرام گیل آبادی، فریدون جیرانی، مرتضی شایسته که از میهمانان ویژه! افطاری آقای رئیس جمهور بودند، نگاهی بیندازیم جدا از اندازه وابستگی شان به دولت این مساله برجسته میشود که تقریبا هیچ نام مطرحی در میان دعوت شده های افطاری امسال رئیس جمهور نبود و این یک پایان مشخص برای رابطه ای است که از کمپین حمایت از روحانی آغاز شده بود و هر روز از تعدادش کم شد.
آوینی فیلم

وقتی به اسامی حسین فرح بخش، منوچهر شاهسواری، حمیدرضا نوربخش، بهروز شعیبی، ایرج راد، شهرام گیل آبادی، فریدون جیرانی، مرتضی شایسته که از میهمانان ویژه! افطاری آقای رئیس جمهور بودند، نگاهی بیندازیم جدا از اندازه وابستگی شان به دولت این مساله برجسته میشود که تقریبا هیچ نام مطرحی در میان دعوت شده های افطاری امسال رئیس جمهور نبود و این یک پایان مشخص برای رابطه ای است که از کمپین حمایت از روحانی آغاز شده بود و هر روز از تعدادش کم شد. اگر سری به تصاویری که از افطاری های سال گذشته به جا مانده بزنیم، نکات زیادی روشن میشود. امسال نه خبری از مسعود کیمیایی بود و نه علی نصیریان و جای خالی بزرگان را افراد درجه دوم یا مسئولان دولتی پر کردند تا حداقل این رسم هر سال رئیس جمهور به انجام برسد.

رئیس جمهور

به گزارش آوینی فیلم، بعید است مشاوران رئیس جمهور از فرصت افطاری برای نمایش نزدیکی میان اهالی فرهنگ و هنر با رئیس جمهور صرفنظر کرده و افراد مشهوری که پیش از این ارادت خود را به حسن روحانی نشان داده بودند را به این جلسه غیررسمی دعوت نکرده باشند. پس این فرضیه قوت میگیرد که چهره های نامی دعوت شدند ولی به هر بهانه ای از چنین افطاری سرباز زدند و رئیس منتخب خود را تنها گذاشتند. با این وجود افطاری امسال رئیس جمهور سردتر از همیشه با هنرمندان برگزار شد و شکاف میان هنرمندان با رئیس دولت به عمق خود رسید. رابطه ای که فراتر از بدنه مردمی میتوانست از سوی جامعه هنری و روشنفکر پایگاهی برای رئیس جمهور بسازد ولی واقعیت چنان مشخص است که هنرمندان سینه چاک دیروز هم چاره ای جز ملحق شدن به مردم پیدا نکردند.

در واقع عدم اجابت دعوت رئیس جمهور برای صرف افطاری یک اعتراض خاموش به رویه ای است که در زمینه فرهنگ و هنر به وقوع پیوسته است و اگر هنرمندان را جزئی از مردم محسوب کنیم و آنها را هم کمابیش مرتبط با مشکلات وخیم اقتصادی دو سال اخیر بدانیم، چه در حوزه فرهنگ و چه در حوزه اقتصاد دیگر راهی برای طرفداری از رئیس جمهور باقی نمانده و تنها راه ممکن، دوری از هرگونه عکس یادگاری با چنین دولتی است. رویه ای که پیشتر هم چندین بار در قالب نوشتن نامه اعتراضی و انجام مصاحبه از سوی هنرمندان علیه بی تدبیری دولت خود را نشان داد و ناامیدی هنرمندان از بهبود شرایط فرهنگی حال به تمامی خود را نشان داده است و جالب اینجا است که رئیس جمهور در همین افطاری امسال هنرمندان را تشویق برای تزریق امید در جامعه کرده است و این در حالی است که با حال و روز امروز فرهنگ خود هنرمندان نیاز به امید دارند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.