شنبه, 30 شهريور 1398
کد خبر: 11207
اولین نشست خبری حسین انتظامی همراه با پاسخهای دیپلماتیک همراه شد

مدرسه سینمایی غزل خداحافظی می خواند؟!

آوینی فیلم: مدرسه ملی سینما که محصول تفکر حجت الله ایوبی در سازمان سینمایی است، به پایان کار خود نزدیک میشود. این سرراست ترین خبری است که در میان گفته های دیپلماتیک حسین انتظامی در نشست خبری امروز میتوان برداشت کرد و انتظامی با توجه به محدودیت امروز بودجه، این وظیفه را بر عهده آموزشگاه ها و خانه سینما دانست. رئیس جدید سازمان سینمایی با تاکید دوباره به شفافیت مالی اشاره کرد و به روزرسانی نظام نامه اکران را هم مطرح کرد.
آوینی فیلم

مدرسه ملی سینما که محصول تفکر حجت الله ایوبی در سازمان سینمایی است، به پایان کار خود نزدیک میشود. این سرراست ترین خبری است که در میان گفته های دیپلماتیک حسین انتظامی در نشست خبری امروز میتوان برداشت کرد و انتظامی با توجه به محدودیت امروز بودجه، این وظیفه را بر عهده آموزشگاه ها و خانه سینما دانست. رئیس جدید سازمان سینمایی با تاکید دوباره به شفافیت مالی اشاره کرد و به روزرسانی نظام نامه اکران را هم مطرح کرد.

بنا بر این گزارش، حسین انتظامی در اولین نشست خبری اش با اهالی رسانه با اشاره به مساله شفافیت در سازمان سینمایی گفت: در شفافیت تنها موضوع این نیست که آمار مالی یک جشنواره یا موسسه را منتشر کنیم. شفافیت یعنی پیشگیری، یعنی انتشار دستورالعملی که از همه بخواهیم بر اساس آن رفتار کنند و همین امر ما را قابل پیش‌بینی می‌کند. به عنوان یکی از پیشگامان حوزه شفافیت، آقای نجفی منشور رسانه‌ای سازمان سینمایی را منتشر کردند که طبق آن پاسخگوی اصحاب رسانه هستیم. در طی چندماه گذشته برخی از مواردی که فکر می‌کردیم اطلاعات غیرقابل دسترس است، منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت. از جمله انتشار میزان مخاطب و فروش همه سینماها بر اساس هر سانس.

رئیس سازمان سینمایی با حمایت از فعالیت گروه «هنر و تجربه» گفت: تشکیل گروه هنر و تجربه یکی از سیاست‌های خوبی بود که در سال‌‌های گذشته انجام شد. سازمان نباید اجازه دهد فیلمهای فرهنگی در نظام خشن اکران از دست بروند. ما باید این سیاست را تقویت و شفاف‌تر کنیم. با این اشاره کوتاه انتظامی به نظر میرسد حداقل تکلیف این گروه که منتقدانی هم دارد، روشن شد. اما در بخش دیگری از گفته های رئیس سازمان سینمایی به موضوع روز ادغام جشنواره های ملی و جهانی فجر اختصاص داشت که حسین انتظامی پاسخ داد: نباید از بنده انتظار رفتار شتاب‌زده و بدون بررسی داشته باشید. ما مشغول ارزیابی هر پنج جشنواره هستیم. بنا داریم آیین نامه جشنواره را منتشر کرده، پیش نویس آن را آماده کرده و از اصحاب خرد درباره آن نظر بگیریم. طبعا پاسخ شفاف و صریح به این سوال به انتشار این آیین نامه موکول میشود.

 حسین انتظامی درباره ورود سرمایه‌های آلوده به سینما گفت: آیا مرجع شناسایی این موضوع سازمان سینمایی است؟ آیا متر و معیار منابع در اختیار افراد، در اختتیار سازمان سبنمایی است؟ متر و معیار آنچه در فیلم نمایش داده می‌شود، برعهده و در اختیار سازمان است و ما مرجع تشخیص آن هستیم. وی ادامه داد: طبعا ما در سینما باید از ورود سرمایه که به سینما کمک کند،‌استقبال کند. اما نگرانی که منتقدان دارند این است که سرمایه صرف نظر از منشا آن، نظامات سینما را به هم بریزد. در اینجا از سازمان سینمایی انتظار وجود دارد که از سینما صیانت کند. البته اگر ما صنوف مقتدر داشته باشیم، خیلی راحت می‌شود در تعامل بین صنف و دستگاه سیاست‌گذار از طریق دستورالعمل‌هایی این موضوع را حل کرد و سیاست‌ها را تنظیم کرد.
رییس سازمان سینمایی همچنین خاطرنشان کرد: اطلاع دارم که خانه سینما در حال اتخاذ تدابیر خوبی در این زمینه و برای سطوح حرفه‌ای سینما است.

حسین انتظامی در پاسخ به ابهام مدیر سایه در سازمان گفت: یکی از دلایل طولانی شدن زمان سرپرستی ام این بود که برای پذیرش ریاست سازمان دو سوال مهم داشتم، اول اینکه چقدر در سینمای ایران کارایی داشته باشم و دوم اینکه چقدر سینماگران من را می پسندند. من همیشه سعی کردم از ظرفیت مدیران استفاده کنم. در این بخش انتهایی جلسه خبرنگار شرق با لحن تند و منتقدانه درباره چند شغلی بودن حسین انتظامی سخن گفت و با کنایه از فتح معاونت هنری ارشاد برای تکمیل مسئولیت های انتظامی گفت که با وساطت مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سازمان و مجری جلسه، منتهی به سکوت شد. این جلسه اگر چه دستاورد خاص خبری به همراه نداشت و همان حرفهای گذشته تکرار شد ولی میتواند شروعی برای پاسخگویی بیشتر رئیس جدید سازمان سینمایی باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.