پنجشنبه, 8 اسفند 1398
کد خبر: 11182
گفتگوی آوینی فیلم با پژمان بازغی درباره سینمای ایران و حضور چهره ها به عنوان مجری

انتخاب بعضی چهره ها به عنوان مجری درست انجام نمیشود

آوینی فیلم: از بازیگری در سریال پرمخاطب «آژانس دوستی» تا «مرد هزار چهره» و بازی در فیلمهای «دوئل» و «سربازهای جمعه»، نام پژمان بازغی همراه با مخاطبان است. تصویر همچنان جوان بازغی در سالهای اخیر با فیلمها و سریالهای مختلفی همراه بوده است و اجرای برنامه «کودک شو» دیگر تجربه این بازیگر مطرح است. پژمان بازغی در گفتگو با آوینی فیلم، نقدهای زیادی درباره شرایط امروز سینما انجام داد و درباره حواشی اخیر «حضور چهره ها به عنوان مجری» هم صحبت کرد.
آوینی فیلم

 از بازیگری در سریال پرمخاطب «آژانس دوستی» تا «مرد هزار چهره» و بازی در فیلمهای «دوئل» و «سربازهای جمعه»، نام پژمان بازغی همراه با مخاطبان است. تصویر همچنان جوان بازغی در سالهای اخیر با فیلمها و سریالهای مختلفی همراه بوده است و اجرای برنامه «کودک شو» دیگر تجربه این بازیگر مطرح است. پژمان بازغی در گفتگو با آوینی فیلم، نقدهای زیادی درباره شرایط امروز سینما انجام داد و درباره حواشی اخیر «حضور چهره ها به عنوان مجری» هم صحبت کرد.

فیلم «خانه دیگری» با بازی شما در حال اکران است. الان از پذیرش بازی در این فیلم راضی هستید؟

فیلم خانه دیگری را چند سال پیش کار کردم و بعد از اکران در جشنواره فجر وقفه ای برای اکرانش پیش آمد که دلیلش را نمیدانم. متاسفانه از بدشانسی ام این است که چند فیلمی که بازی کردم خیلی دیر اکران میشوند و به همین دلیل دیده نمیشوند. به هر حال من هر سال کار انجام میدهم و وقفه ای نداشتم ولی دیگر شرایط اکران فیلم با من نیست. به خصوص که می دانید پیچیدگی های پخش و مافیا و مسائلی از این دست هم وجود دارد.

پژمان بازغی

از بدشانسی شماست یا اینکه انتخاب های متفاوتی را انجام میدهید؟

به هر حال انتخاب اولم فیلمهای اجتماعی است که متاسفانه در بین کمدی های امروز نادیده گرفته میشوند و معمولا به آنها کم لطفی میشود. فیلمهایی که قرار است پرفروش شود هم زمان اکران و هم تبلیغات و شرایط بهتری پیدا میکنند و فیلمی مثل «خانه دیگری» که جزو سینمای قصه گو و خانوادگی است، در هیاهوی اکران گم میشود. عوامل این فیلم همه حرفه ای بودند و در بخش خصوصی ساخته شد که اینها برای من بازیگر ارزش دارد ولی در نهایت می بینیم که در اکران مورد بی توجهی قرار می گیرد. پخش کننده سینمای ایران باید انقدر حرفه ای باشد که بداند چرا پژمان بازغی، لیلا زارع، آقای ناصر هاشمی و خانم گوهر خیراندیش و خیلی از حرفه ای های دیگر با فیلم «خانه دیگری» همکاری کردند.

متاسفانه سینمای ایران به دلیل رشد فیلمهای سخیف کمدی در سالهای اخیر نزول پیدا کرده است. شما به عنوان یک بازیگر حرفه ای دلیل این شرایط را در چه می بینید؟

برای اینکه سینما برای خیلی ها دغدغه نیست و همه چیز به گیشه و کسب درآمد خلاصه شده است. در چنین وضعیتی اگر هم یک فیلم متفاوت و آبرومند مثل «غلامرضا تختی» ساخته میشود، وضعیتش همین میشود که می بینیم. واقعا حق این فیلم همین قدر است که فروخته؟ همین الان اگر اسم تختی را بیاورید، کلی مدعی پشت سر این پهلوان است ولی با وجود داشتن یک گروه حرفه ای و بازسازی خوبی که از آن دوران داشته، نمیتواند به حقش برسد.

پژمان بازغی

خودتان اگر شرایط همکاری با این فیلمهای کمدی را پیدا کنید، خواهید پذیرفت؟

من سینمای کمدی را نفی نمیکنم به شرطی که فیلم خوب و سالم و قصه گویی داشته باشد. البته این را هم به شما بگویم که افرادی که کمدی های امروز را میسازند، اصلا سراغ امثال من نمی آیند چون آن فیلمها یک نوع سلیقه و سینمای خاص خودش را دارد. کارگردان و بازیگران و فیلمنامه نویس مشخصی در همان رده دارد. این فیلمها تافته جدا افتاده در سینما هستند و با سلیقه امثال من فاصله دارد و برای همین اصلا پیشنهادی به من نمیدهند.

ولی بازیگران پیشکسوت و معروفی داشتیم که در همین یک سال اخیر در فیلمهای کمدی نازلی بازی کردند!

بله. باید دید چه شرایطی داشتند. به شخصه علاقمندم فیلمهای متفاوت و حتی کمدی را تجربه کنم و اگر نقش خوبی باشد، برایم خالی از لطف نیست. حتما هم در آینده سینمای کمدی را تجربه خواهم کرد ولی برای بازی در هر نقشی ریسک نمیکنم. البته معمولا کسانی که این فیلمها را تهیه میکنند یک بخشی را با عوامل فیلم و سازندگان آن نوع فیلمها شریک میشوند و به نوعی به هم پاس میدهند.

این تن ندادن به بازی باعث میشود که در سینما کم کار شوید!

نه تنها من بلکه بزرگان پیشکسوت سینمای ما خانه نشین میشوند. بازیگر دیگر چاره ای ندارد که برای امرار معاش در این فیلمهای سطح پایین بازی کند. متاسفانه شرایط خیلی بدی در بازیگری وجود دارد و من نمیدانم چه بگویم.

حتی دیگر چهره ها هم نمیتوانند عاملی برای فروش هیچ فیلمی باشند و فقط کمدی های سطح پایین در بالای جدول فروش قرار میگیرند!

درباره بازی افراد معروف و به قولی سلبریتی ها قبلا صحبت کردم و برایم حاشیه هایی داشت و دیگر نمیخواهم درباره اش بگویم. اما فکر میکنم با این شرایط سینمای ایران و اکران کمدی ها داریم پیکره سینما را از بین می بریم و این خیلی فاجعه بار است که در آینده فیلمسازان خوبی هم نخواهیم داشت. بازیگران خوبی هم به سینمای آینده ایران معرفی نمیکنیم. این همه بچه های خوب تئاتری آمدند و باعث بالا رفتن کیفیت بازیگری در سینما شدند. البته چند وقت است که تئاتر هم به سمت سوپراستارها رفته است! ما جوانهای بااستعدادی در بازیگری داریم که در این جریان هدر میروند. در سال چند فیلم مثل «متری شیش و نیم» ساخته میشود که به خاطر خلاقیت کارگردان جوانش موفق است؟ با این وجود همین فیلم آیا میتواند نماینده سینمای ایران در جهان باشد. «متری شیش و نیم» به خوبی معضل اعتیاد را در کشور نشان میدهد ولی آیا میتواند نماینده سینمای ایران برای معرفی به جهان باشد؟ آیا جشنواره های معتبر این فیلم را انتخاب میکنند؟ سینمای ایران به جایی رسیده که نه کن و نه برلین و نه هیچ جشنواره بزرگی دعوتش نمیکند. ما میتوانیم مثل بقیه کشورهای اسلامی، صادرات فیلم داشته باشیم. همین کشور ترکیه با کمترین تجربه فیلمسازی نسبت به کشور ما در سالهای اخیر تبدیل به قطب فیلمسازی شده است و سینمایش در بین کشورهای عربی کلی طرفدار دارد.

پژمان بازغی

شما هم چند وقت پیش تجربه بازی در یک پروژه مشترک با ترکیه را داشتید. این فیلم چه زمان اکران میشود؟

بله. من در فیلم «ترانه ‌ای عاشقانه برایم بخوان» به کارگردانی آقای مهرداد غفارزاده که تولید مشترک سینمای ایران و ترکیه بود، بازی کردم که برایم تجربه جالبی بود. ما سال پیش آن فیلم را کار کردیم و نوروز امسال اکران خوبی هم در ترکیه داشت و فکر میکنم جزو چهار فیلم پرفروش ترکیه شد ولی همان ماجرای مافیای اکران باعث میشود این فیلم برای اکران در داخل همچنان پشت خط بماند.

همه این انتقادات و گلایه های شما را کنار هم بگذاریم، میتوانیم دلیل حضورتان را به عنوان مجری تلویزیونی درک کنیم. به خاطر انتقاد از وضعیت سینما به تلویزیون آمدید؟

وقتی اجرای برنامه «کودک شو» به من پیشنهاد شد، به خاطر تازگی و متفاوت بودن برنامه پذیرفتم و با توجه به سابقه اجرایی که در گذشته داشتم، خیلی علاقمند به تجربه دوباره بودم. «کودک شو» دو سال است که منتخب آرای مردمی است و کاملا ایرانیزه است و خلاقیتهای زیادی در آن به کار رفته ولی متاسفانه زیر سایه برنامه های دیگر قرار گرفته است و دلیلش هم به خاطر جوایز زیادی است که آن برنامه ها در نظر می گیرند. معمولا هر چه جوایز مسابقات تلویزیونی بیشتر باشد، مردم به آن برنامه توجه بیشتری پیدا میکنند و طبیعی است وقتی یک برنامه تلویزیونی پول بیشتری داشته باشد، تبلیغات و اسپانسرها را هم به سمت خود جذب میکند. سرمایه گذاری تلویزیون برای برنامه «کودک شو» نسبت به برنامه های شبکه های دیگر تقریبا یک ششم است و تلویزیون احساس میکند در جای دیگر باید هزینه بیشتری کند!

پژمان بازغی

چند وقت است که نقدهای زیادی درباره حضور بازیگران چهره به عنوان مجری تلویزیونی انجام میشود. ولی کمتر نقدی به شما شده است. دلیلش چیست؟

من از سال 1371 در مرکز استان گیلان کار اجرا را شروع کردم و با این فضا کاملا آشنا هستم. دلیل بعضی از نقدها هم به انتخاب بدی بستگی دارد که تهیه کننده ها انجام میدهند. باید ببینیم کارکرد حضور یک چهره در تلویزیون چیست. انتخاب بعضی چهره ها به عنوان مجری درست انجام نمیشود. من فکر میکنم اگر انتخابها درست تر باشد،؛ شاید این کدهای منفی هم کمتر به سمت تلویزیون بیاید. در سینما هم همینطور است و گاهی انتخاب اشتباه یک بازیگر باعث میشود خیلی ها نسبت به همه بازیگران واکنش نشان دهند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.