پنجشنبه, 8 خرداد 1399
کد خبر: 11178
حرکت خزنده سلبریتی های بی مایه به حوزه کتاب

«ماکان بند» و نویسندگی؟!

آوینی فیلم: بعد از حواشی کپی بودن نقاشی های تهمینه میلانی و توجیهات کودکانه اش و بعد از حضور ضعیف بازیگران چهره به عنوان مجری تلویزیونی، حالا کار به جایی رسیده که این افراد بی مایه در حال نفوذ به حوزه کتاب هستند. خطری که باید جلویش گرفته شود و اهالی نشر در برابرش قرار بگیرند.
آوینی فیلم

هفته گذشته گروه «ماکان بند» در کنسرت خود که در تالار وزارت کشور برگزار شد، اعلام کردند قرار است به زودی کتابی را به قلم خود منتشر کنند! رهام هادیان یکی از اعضای این گروه گفت: «در این ماه ها کتابی را نوشته‌ام درباره همه اتفاقات و مسیری که در آن افتادیم و آن را به‌زودی با عشق به شما تقدیم خواهیم کرد.»  همچنین  امیر مقاره دیگر خواننده این گروه موسیقی در بخش دیگری از این کنسرت بیان کرد: «من دارم کتابی می‌نویسم و در مقدمه کتاب راحت باهاتون صحبت و درد دل کردم.»

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چند روزی از انتشار این خبر توسط این گروه موسیقی نگذشته بود که برخی از مردم و اهالی قلم به آن واکنش نشان دادند. بسیاری از منتقدان حوزه نشر و کتاب اعتقاد دارند پرورش سلبریتی محوری در ادبیات اثرات بدی را در حوزه محتوا و درون مایه کتاب ها می‌گذارد. نگارش یک کتاب در هر گونه و قالبی نیاز به تحصیلات حداقلی و اشراف بر زبان و ادبیات عمومی دارد و انتقال محتوا در بستر قلم باید علاوه بر محبوبیت، مقبولیت هم در پی داشته باشد. این نظرات کارشناسی پیرامون ورود نویسنده های سلبریتی به حوزه نشر و کتاب منجر شده، مردم هم این گونه اخبار را مورد تمسخر قرار دهند.

موضوع ورود سلبریتی ها به حوزه نشر و نگارش کتاب مختص به زمان حال و این گروه موسیقی نیست و نمایشگاه بین المللی کتاب هم متاثر از این موج ناخوشایند سلبریتی محوری بود. نمایشگاه کتاب تهران که چند روزی از پایان آن گذشته است، همیشه یکی از شلوغ‌ترین و پرمخاطب‌ترین روزهای خود را زمانی برگزار می کرد که اصطلاحاً یک «شاخ اینستاگرامی» برای امضای کتاب خود به مصلی تهران می آمد.کتابی که به گفته مخاطبان آن حاوی مجموعه‌ای از «دل‌نوشته» های اینستاگرامی است و آن چنان محتوایی برای بازنشر و حتی آموختن ندارد.

صف های طولانی در نمایشگاه امسال کتاب تهران نشان می داد که تاثیرات فضای مجازی وارد حوزه کتاب هم شده است و دیگر یکی از ابزارهای تاثیرگذار در تعداد تیراژهای یک کتاب تبلیغات به اصطلاح شاخ های مجازی برای آنهاست. روزهای شلوغ نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و غرفه های پر ترافیک مصلی که حتی کنجکاوی برخی نویسندگان صاحب سبک را هم برانگیخته بود، زنگ خطر را برای حوزه نشر به صدا در آورد که حتی محیطی مقدس مانند نویسندگی هم آلوده به فضای مجازی شده است.

این تهدید در فضای اخیر به سمتی رفت که بسیاری از سلبریتی ها هم ت تاثیر اسم و رسم نویسندگی و انتشار کتاب های پرفروش چهره های محبوب مجازی، وسوسه شده اند تا در این میدان عرض اندامی کنند. حالا مهمترین تهدید در عرصه رویش سلبریتی بازها در حوزه نشر و نویسندگی پیدایش سلیقه های جدید و مخاطبان کم سن و سال تر است که شاید تحت تاثیر محبوبیت چهره ها به دنبال آنها کشیده شوند!


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.