سه شنبه, 6 خرداد 1399
کد خبر: 11155
حسین انتظامی چگونه باید شفاف سازی کند

چند سوال که نیاز است مسئولان سینمایی به آن پاسخ دهند

آوینی فیلم: اینکه سازمان سینمایی لیست هزینه کرد‌های خود را رسانه‌ ای می‌کند، اتفاق خوبی است؛ اما آیا به صرف اعلام بودجه‌های تعلق گرفته به زیر مجموعه‌های خود شفافیت ایجاد می‌کند؟ اگر قرار باشد جواب منطقی و به دور از «فرار» از اصل آن، بدهیم قطعا باید گفت خیر، چون خروجی‌ های زیرمجموعه‌ های این سازمان گویای همه چیز خواهد شد.
آوینی فیلم

همیشه وقتی از شفافیت حرفی به میان می‌آید کلمه هایی چون صداقت، وضوح کامل، درخشانی و تابانی از آن تداعی می‌شود. واژه‌هایی که اگر به معنای واقعی بیان و در کار‌ها اعمال شوند، جذابیت‌های خاص و مثبتی در ابعاد مختلف و میان عوام و خواص دارد. شفافیت مالی در سازمان‌ها و ارگان‌ها یکی از مهمترین موضوعاتی است که «باید» در دستور کار قرار بگیرد و هر کدام از سازمان‌ها در هر زمان آمادگی ارائه ریز آن را در قالب کارنامه‌ی خود داشته باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان سینمایی حتماً به این قاعده اشراف کامل دارد و به طور قطع در دستور کار و برنامه ریزی‌های خود قرار داده و خواهد داد، اما اینکه چگونه، در کجا و در چه مدت زمانی آن را رسانه‌ای کند مستلزم توجه بیشتر و بهتری است.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، زمانی که حرف از پول و هزینه کرد آن هم در ابعاد گسترده و رقم‌های بالا و از همه مهمتر در وضعیت اقتصادی نامناسب جامعه زده می‌شود، حساسیت‌ها و حاشیه‌ها رنگِ پررنگ تری به خود می‌گیرند و تمرکز همه روی آن بیشتر می‌شود. پس بهتر است با تلاش بیشتر درصد خطا‌های آن به کمترین و اگر امکان دارد به صفر برسد.

اینکه سازمان سینمایی لیست هزینه کرد‌های خود را رسانه‌ای می‌کند، اتفاق خوبی است؛ اما آیا به صرف اعلام بودجه‌های تعلق گرفته به زیر مجموعه‌های خود شفافیت ایجاد می‌کند؟ اگر قرار باشد جواب منطقی و به دور از «فرار» از اصل آن، بدهیم قطعا باید گفت خیر، چون خروجی‌های زیرمجموعه‌های این سازمان گویای همه چیز خواهد شد.

چند سوال که نیاز است مسئولان سینمایی به آن پاسخ دهند:

  • آیا رئیس سازمان سینمایی از مسئولان زیر مجموعه‌های خود جزئیات عملکردشان را مطالبه می‌کند؟
  • آیا رئیس سازمان سینمایی در صورت بروز خطا از هریک از این زیرمجموعه‌ها، به خصوص به صورت عمدی جریمه‌ای در تعریف قانون در نظر می‌گیرد؟
  • آیا رئیس سازمان سینمایی نظارت خود را بر دادن بودجه‌های کلان در وضعیت اقتصادی کنونی کشور بیشتر می‌کند؟
  • آیا جلوی تولید فیلم‌های بی‌محتوا و جشنواره‌های پرهزینه گرفته می‌شود؟
  • آیا نباید نسبت به کسانی که نقشی در مدیریت دارند، اما حضور پررنگی ندارند بازنگری صورت می‌گیرد؟

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.