شنبه, 29 شهريور 1399
کد خبر: 11147
گفتگو با «سلما بابایی»، کارگردان فیلم «وکیل مدافع» و فرزند خلبان شهید عباس بابایی

خانواده ما هیچوقت مانند آقازاده ها رفتار نکرد

آوینی فیلم: از صبح چهارشنبه و در چرخه جدید اکران، فیلم سینمایی «وکیل مدافع» اولین ساخته بلند سینمایی «سلما بابایی»-فرزند سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی- در سینماهای کشور به نمایش درآمده است. آوینی فیلم به بهانه اکران این فیلم با دختر شهید گرانقدری که «شوق پرواز» داشت، گفتگویی صورت داده است. مصاحبه ای طولانی که در آن درباره شرایط تولید این فیلم و سرمایه گذارش و نیز حضور یک دختر شهید به عنوان یکی از هنرمندان فعال در سینمای ایران سخن به میان می آید.
آوینی فیلم

مخاطبان تلویزیون با سریال تماشایی «شوق پرواز» ساخته مرحوم یدالله صمدی و بازی شهاب حسینی، قهرمانی را به یاد می آورند که از ابتدا آسمانی بود و به آسمان هم پرواز کرد. وقتی سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی به افتخار شهادت نائل آمد، «سلما بابایی»، فرزند ارشدش تنها یازده سال داشت و حالا اولین فیلم بلند سینمایی اش در سینماها به اکران درآمده است. نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «وکیل مدافع» درباره شرایط تولید اولین فیلمش به آوینی فیلم گفت: همیشه دغدغه این را داشتم که در زمینه دفاع مقدس کار کنم و در کنارش نقدی هم نسبت به شرایط و مسئولانی که نتوانستند وظیفه خود را انجام بدهند، داشته باشم. طرح اولیه که توسط آقای ماشاالله شاهمرادی ‌زاده ارائه شد، جالب بود و با تهیه کنندگی آقای محسن علی اکبری تصمیم گرفتیم که آن را بسازیم. البته فیلمنامه را من و همکارم آقای ونداد دوشن با مشاوره آقای مقصودی نوشتیم. من و آقای دوشن بطور مشترک کارگردانی هم کردیم و اصولا همه کارها را با هم انجام می دهیم. سعی ما این بود که یک فیلم سالم و خانوادگی که هم دغدغه مند باشد و هم برای مخاطبان جنبه سرگرم کننده داشته باشد را بسازیم.

فیلم وکیل مدافع

کارگردان فیلم «وکیل مدافع» افزود: الان در شرایطی هستیم که مردم مشکلات زیادی دارند و برای همین فیلمهای جدی کمتر می بینند و برای همین هم فکر کردیم که یک نمکی به این کار بزنیم تا بتواند کمی جذابتر شود و ما بتوانیم حرفمان را راحت تر بیان کنیم. البته اعتقاد من همیشه این است که سینما می تواند تلنگری برای مسئولان و حتی به خودمان بزند. متاسفانه الان فیلمهای کمدی خیلی نامناسب است و به هر قیمتی میخواهند مردم را بخندانند. ما باید به قوانین کشورمان پابرجا بمانیم. این رفتار احترام به شخصیت خودمان است و وقتی من به خودم احترام بگذارم، به دیگران هم احترام خواهم گذاشت. از این نظر باید بیشتر متوجه تولیدات خود باشیم.

سلما بابایی درباره شرایط اکران فیلمش و تصوری که از فروش نهایی فیلم دارد، به آوینی فیلم گفت: الان شروع اکران فیلم ما است و امیدواریم شرایط بهتر شود. به هر حال رقابت سختی است ولی هنوز ما هیچ تبلیغاتی نداشتیم چون پول لازم را برای این کار نداریم. یک فیلم برای فروش نیاز به تبلیغات در فضای مجازی و در سطح شهر دارد که تا به حال نتوانستیم و خودمان یکسری کارها کردیم. طبیعتا مردم هم اطلاع چندانی از فیلم ما ندارند وگرنه این فیلمها هم مخاطبانی دارد.

شهید بابایی

دختر شهید عباس بابایی درباره چگونگی ورودش به عرصه سینما گفت: من در کلاسهای آموزشی هیلاج به مدیریت آقای امیرشهاب رضویان آموزش دیدم و الان 6 سال است که بطور حرفه ای مشغول به کار هستم. در این مدت چندین تله فیلم و مستند کار کردیم. مثلا سالها است که برای انرژی هسته ای مستندهایی می سازیم و هر سال اجرای برنامه 20 فروردین، روز فناوری هسته ای با ما است و با توجه به کیفیت کاری که ارائه میشود، میزان تقاضاها بیشتر شده است. 7 کار هم برای نیروی هوایی انجام دادیم که درباره شهدای نیروی هوایی است و از تلویزیون پخش شد و مجموعه داستانی درباره شهدای گمنام و جانبازانی بود که تا به حال اسمی از آنها برده نشده است. یک مینی سریال هم به نام همپرواز ساختیم که تله فیلمش چندین بار از تلویزیون پخش شد و درباره جانبازی است که الان هم زنده است. یک مجموعه 26 قسمتی با شبکه امید و زیر نظر سازمان اوج به نام «دیدار در آشیانه» هم کار کردیم و یک تله فیلم هم به نام «مادر» برای سیما فیلم ساختیم.

سلما بابایی درباره زمان اکران فیلم «وکیل مدافع» گفت: ما سال گذشته قرار بود اولین بار در جشنواره فجر باشیم اما فیلم دیر آماده شد و هیات انتخاب نتوانست فیلم را انتخاب کند. الان هم برای اکران مطلوب نیست و این یک اکران ناگهانی بود که تهیه کننده اعتقاد دارد زمان اکران مناسبی است.

فیلم وکیل مدافع

این نویسنده و کارگردان با انتقاد از افراد و رسانه هایی که ناجوانمردانه بحث رانت را برای تولید و اکران فیلمش درنظر می گیرند، گفت: متاسفانه بعضی ها هر چه میخواهند در فضای مجازی می نویسند و من اینجا میخواهم پاسخی بدهم. در همه این سالها با تلاش و صبر فعالیت کردم و این حرفها واقعا شایسته نیست که بحث رانت و ژن خوب و آقازاده را درباره من بزنند. من هیچ وقت از اعتقادات و خط فکری پدر و مادرم خارج نشدم و تمام سعی و تلاشم این بوده و خواهد بود. من هرگز هیچگونه استفاده یا سوء استفاده ای از نام پدر بزرگوارم نکردم.

سلما بابایی در ادامه به آوینی فیلم گفت: مردم شاید ندانند. اما آن آقازاده هایی که سوء استفاده از نام پدرشان میکنند اعتقادی ندارند. خانواده ما هیچوقت مانند آقازاده ها رفتار نکرد. حالا هم فیلمی ساختم که خودشان خوششان آمده و چون فیلم ارزشی و فرهنگی است به آن مجوز اکران دادند. از نظر وزارت ارشاد فیلم خوبی بود و من و آقای علی اکبری به هیچ عنوان دخالتی نداشتیم. مساله بعد درباره سرمایه اینکار است که میخواهم شفاف بیان کنم. من سالها در این حیطه دویدم و به خاطر علاقه ام به کار فرهنگی و هنری خیلی تلاش کردم ولی متاسفانه همیشه به دربهای بسته خوردم. اگر آقازاده یا به قول بعضی ها ژن خوب بودم، تا الان فیلمهای زیادی ساخته بودم. همه کارهایی که در این سالها انجام دادم را با بدبختی انجام دادم. بعضی وقتها 9 ماه در دفتر بیکار بودم و هیچ کاری نبود که انجام بدهم. این حقم نیست که من را به عنوان آقازاده بشناسند. چون اصلا این چیزها نبوده است.

فیلم وکیل مدافع

فرزند شهید عباس بابایی ادامه داد: ارگانهای دولتی برای ساخت فیلم «وکیل مدافع» هیچ حمایتی نکردند و برای همین سراغ سرمایه گذاران بخش خصوصی رفتم که آنها هم مشکلات و دغدغه های اقتصادی خودش را دارند. خوشبختانه شرکت سرمایه گذاری مبینا پذیرفت که سرمایه فیلم را پرداخت کند و به من لطف و اعتماد کردند و همکاری شان را با ما شروع کردند. سرمایه تولید فیلم حدود دو و نیم میلیارد تومان شد. بالاخره شرکتهای خصوصی مشکلات مالی دارند و ما در شرایط بسیار سخت کار کردیم و مثل فیلمهای دیگری که پولهای کلانی به آنها تعلق میگیرد، نبودیم. شاید بعضی ها که از دور می بینند یک فکر دیگری کنند.

سلما بابایی در پاسخ به اینکه با توجه به بازی «شهاب حسینی» در نقش شهید بابایی در سریال شوق پرواز، آیا علاقمند به همکاری با این بازیگر مطرح می باشد، گفت: از اول قرار بود با آقای شهاب حسینی در فیلم «وکیل مدافع» همکاری کنیم و بتوانیم از راهنمایی ها و نظرات ایشان استفاده کنیم ولی متاسفانه ایران نبودند. در آینده انشاء الله در فکر هستم که با موضوعات دیگر بتوانیم با آقای شهاب حسینی همکاری کنیم. البته برخی گفته ها اذیت مان میکند و شرایط کاری هم سخت است ولی من علاقمند به ادامه فعالیت هستم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.