سه شنبه, 29 مرداد 1398
کد خبر: 11142

انتشار کتابی درباره اخبار جعلی در دنیای خبر و رسانه

آوینی فیلم: کتاب «اخبار جعلی: دروغ، تحریف و توهم در روزنامه‌نگاری» نوشته برایان مک‌نیر به‌تازگی با ترجمه بهجت عباسی توسط انتشارات جوینده منتشر و راهی بازار نشر شده است.

آوینی فیلم: کتاب «اخبار جعلی: دروغ، تحریف و توهم در روزنامه‌نگاری» نوشته برایان مک‌نیر به‌تازگی با ترجمه بهجت عباسی توسط انتشارات جوینده منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است.

پدیده اخبار جعلی از جمله پدیده‌های امروزی است که به خانه‌ها راه پیدا کرده و به دغدغه مردم تبدیل شده است. برایان مک نیر استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاری دانشگاه کویینزلند استرالیا با نوشتن این کتاب، این پدیده را نه چون یک مساله فرهنگی مجرد که به‌عنوان پدیده‌ای نشأت گرفته از روندهای مهم سیاسی و اجتماعی در جوامع قرن بیست و یکم، بررسی کرده است.

متن کتاب با روایت دیالوگ جنجالی «جیم آکوستا» گزارشگر C.N.N با دونالد ترامپ در نخستین کنفرانس خبری رئیس جمهور آمریکا آغاز می‌شود؛ کسی که سابقه اظهارات جنجالی و اغلب توهین‌آمیز وی در مورد افراد، کشورها و سیاست‌های مختلف حتی پیش از به قدرت رسیدنش توجه رسانه‌ها را جلب کرده بود. او در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش بارها رسانه‌ها، سازمان‌های خبری و روزنامه‌نگاران را «دروغگو» و «تولیدکننده اخبار جعلی» خوانده بود. مطالب این کتاب در حجم ۲۰۰ صفحه و ۲۵ فصل گردآوری شده‌اند.

مک‌نیر معتقد است پدیده اخبار جعلی در واقع نمایانگر وجود بحرانی گسترده در زمینه اعتماد به نخبگان و از جمله نخبگان سیاسی و نخبگان رسانه‌ای شاغل در رسانه‌های اصلی دنیا است که کارکنان آنها برای حفظ نقش سنتی خود در موکراسی‌های لیبرال دست و پا می‌زنند. این نویسنده، ضمن اشاره به پیشینه تاریخی و فلسفی پدیده اخبار جعلی، تأثیرات گرایش‌های سیاسی و اجتماعی جوامع در قرن بیست و یکم را نیز در اوج گیری این پدیده، بررسی کرده است.

«اخبار جعلی»، «جعل در روزنامه‌نگاری»، «کاهش اعتماد به روزنامه‌نگاری» و «اخبار جعلی و فرهنگ سیاسی دموکراتیک» از جمله موضوعات مهمی هستند که نویسنده در این کتاب به آن‌ها پرداخته است.

مترجم کتاب در بخشی از مقدمه خود بر این اثر آورده است:

وقتی رئیس‌جمهور آمریکا به‌عنوان به اصطلاح قدرتمندترین رهبر جهان از سوی بسیاری از سیاستمداران، کارشناسان و رسانه‌های باسابقه، رسماً به استفاده از اخبار جعلی متهم می‌شود و در عین‌حال خود او به‌صورت علنی رسانه‌های اصلی جهان را به تولید اخبار جعلی متهم می‌کند، می‌توان تا حدودی به اهمیت این پدیده نوظهور و تفاوت‌های اساسی آن با اشتباه در روزنامه‌نگاری و یا انتشار اخبار دروغ در گذشته‌های نه‌چندان دور پی برد.

منبع: مهر

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.