سه شنبه, 29 مرداد 1398
کد خبر: 11135

بیانیه انجمن علمی-دانشجویی ارتباطات درباره‌ سخنان سید بشیر حسینی

آوینی فیلم: انجمن‌ علمی دانشجویی ارتباطات دانشگاه تهران وظیفه خود می‌داند که‌ در برابر اهانت‌های ایشان‌ پاسخ مناسبی بدهد. این بیانیه دکتر سیدبشیر حسینی را خطاب قرار می‌دهد (با همان لحن صریح و بدون‌تعارف موردنظرشان).
آوینی فیلم

انجمن علمی-دانشجویی ارتباطات دانشگاه تهران در روز شنبه‌ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، برنامه‌ای تحت‌عنوان «*تلویزیون#» را در دو پنل برگزار کرد. در پنل اول به سیاست‌های تأمین مالی و اقتصاد سیاسی سازمان صدا‌و‌سیما پرداخته‌ شد. در پنل دوم، نقد و بررسی برنامه تلویزیونی «عصرجدید» موضوع مباحث بود و سپس نوبت به سخنان عوامل «عصرجدید» رسید. دکتر سیدبشیر حسینی از همان ابتدا بیان کرد که قصد دارد صریح و بدون‌تعارف سخن بگوید. ایشان در ادامه با ذکر خاطراتی از دانشکده، اتهامات و توهین‌های متعددی را به دانشگاه، اساتید دانشکده و دانشجویان وارد کردند. انجمن‌ علمی-دانشجویی ارتباطات دانشگاه تهران وظیفه خود می‌داند که‌ در برابر اهانت‌های ایشان‌ پاسخ مناسبی بدهد. این بیانیه دکتر سیدبشیر حسینی را خطاب قرار می‌دهد (با همان لحن صریح و بدون‌تعارف موردنظرشان):

    ۱. آقای دکتر سیدبشیر حسینی، شما در ابتدای سخنانتان دانشکده علوم‌اجتماعی را این‌گونه توصیف کردید: «پرستیژ خودش را با رویکرد منفی و انتقادی تعریف ‌می‌کند». در جواب شما باید بگوییم: بله! همین‌طور است. دانشجویان وظیفه‌ی خود می‌دانند که با رویکرد واقع‌گرایانه و علمی به نقد صریح سیاست‌های حاکم بپردازند؛ نه آنکه تولید شادی کاذب و تخدیر جامعه را مایه‌ی افتخار خود بدانند. این مواجهه غیرعلمی و عوامانه‌ی شخص جناب‌عالی با رویکرد انتقادی، بیش از هرچیز موید آن است که از فضای دانشگاهی منقطع شده‌اید.

    ۲. شما دانشگاه را به «بی‌خاصیتی»، «بی‌مسئلگی» و اینکه «دانشکده کسر شأن خود می‌داند تا وارد مسائل اجتماعی شود» متهم کردید. گذشته از اینکه شما فعالیت‌های متعدد دانشکده‌ علوم‌اجتماعی را در باب مسائل اجتماعی، آن هم با دادن هزینه‌های مختلف نمی‌بینید، چگونه از بلندگوی برنامه نقد «عصرجدید» در دانشکده ‌ما،‌ ما را به بی‌خاصیتی و بی‌دغدغگی متهم می‌کنید؟! دانشکده‌ علوم‌اجتماعی اگر بی‌دغدغه و بی‌خاصیت بود، به‌دنبال نقد ابتذال در تلویزیون ملی جمهوری‌ اسلامی ایران نمی‌رفت. درک این تناقض واضح برای ما سخت دشوار است. نه دانشکده علوم‌اجتماعی برنامه‌ «عصرجدید» است و نه شما نقش داوری آن را در اینجا ایفا می‌کردید تا مانند برنامه «عصرجدید» چراغ سفید یا قرمز به ما بدهید که این‌گونه به‌جای پاسخ‌گوبودن در برابر انتقادات اساتید، در مقام قضاوت نشسته بودید و سخن می‌گفتید؛ هرچند شاید دیدن جمعیت طرفداران سلبریتی‌‌ای به‌نام دکتر سیدبشیر حسینی نیز در ایجاد تصور شما از جایگاهتان تأثیر داشته است.

    ۳. شما دانشگاه و اساتید را به «کلی‌گویی»، «زدن حرف‌های صد من یک غاز» و «حرف‌های قدیمی» متهم کردید و درخواست زدن «حرف‌ جدی و جدید و به‌دردبخور» داشتید. کپی‌بودن برنامه شما، بازتولید منطق خرده‌سلبریتی‌سازی که در شبکه‌های اجتماعی نیز بسیار پررنگ است، دامن‌زدن به عطش دیده‌شدن، اینکه سیاست‌های تلویزیون و برنامه‌هایش به‌جای رفتن به‌سمت مردم، به‌سمت تجاری‌شدن می‌رود و نکاتی از این دست که توسط اساتید مطرح شدند آن‌قدر جدی، جدید و به‌دردبخور نبودند که پاسخشان را بدهید؟!  از اهانت‌های شما،‌ هرچقدر هم سخت، گذر می‌کنیم؛ اما حرف جدید از منظر شما چه‌چیزی‌ست؟! آنچه شما تحت‌عنوان علم کاربردی به مخاطبانتان غالب کرده‌اید، کالایی‌ست برای فروش در بازار کاسبان علم.

    ۴. شما دانشگاه را به اینکه «پول نفت می‌گیرد و هیچ ‌دردی از جامعه دوا نمی‌کند» متهم کردید. نگاهی به رزومه خودتان بیاندازید؛ شما هم در دانشگاه مرجعی درس خوانده‌اید که تکلیف اتصالات بودجه‌ای و حاکمیتی آن روشن است و هم حقوق‌بگیر سازمانی هستید که از طرفی درآمد نفتی دارد و از طرف دیگر بساط قمارخانه‌ی آن را تنها با تذکر رهبری می‌توان جمع کرد.    

    ۵. جناب دکتر سید بشیر حسینی، شما در بخشی از برنامه به مجری گفتید که باید بی‌طرف باشد. شخص شما، نماینده سازمانی هستید که تحت فشار زمانی، سه روز قبل از برنامه، شروطی را پیش روی انجمن علمی ارتباطات قرار داد که انجمن را مجبور به حذف مهمان ویژه‌‌اش کرد. این مسئله که تاب نقد مجری برنامه را ندارید، از شما و سازمانتان بعید هم نیست؛ سازمانی که تاب نقادی یک مهمان را ندارد. پیشنهاد ما به شما و سازمانی که آن را نمایندگی می‌کنید این است که به‌جای ترس از نقدشدن، تمرکز و دغدغه‌ خود را روی بهبود عملکردتان بگذارید!


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.