شنبه, 16 فروردين 1399
کد خبر: 11093
گفتگوی آوینی فیلم با پروانه معصومی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

وقتی در فضای مجازی اظهارنظر کردی دیگر تمام است

  آوینی فیلم: سینما و تلویزیون ایران نام پروانه معصومی را به عنوان یکی از بازیگران ممتاز به یاد دارد. با تجربیاتی از دهه 50 و اینکه فعال ترین بازیگر دهه 60 بود. بعدها به دلایل غیرفرهنگی نقش او در سینما کمرنگ شد اما همچنان به عنوان یک بازیگر شناخته شده از «پروانه معصومی» نام برده میشد. او این شبها با پخش سریال تلویزیونی «شرایط خاص» از شبکه سه مهمان خانه های مردم است.
آوینی فیلم

سینما و تلویزیون ایران نام پروانه معصومی را به عنوان یکی از بازیگران ممتاز به یاد دارد. با تجربیاتی از دهه 50 و اینکه فعال ترین بازیگر دهه 60 بود. بعدها به دلایل غیرفرهنگی نقش او در سینما کمرنگ شد اما همچنان به عنوان یک بازیگر شناخته شده از «پروانه معصومی» نام برده میشد. او این شبها با پخش سریال تلویزیونی «شرایط خاص» از شبکه سه مهمان خانه های مردم است. پروانه معصومی در گفتگو با آوینی فیلم درباره دلیل پذیرش بازی در این سریال گفت: قصه را پسندیدم و نقش هم برایم جالب بود که یک زن با وجود مریضی خیلی مثبت و فعال و با قدرت در جامعه حضور دارد. کلا نقشهایی که چالشی باشد و آدم را وادار به تلاش کند را بیشتر می پسندم و نقشم در سریال «شرایط خاص» این شکلی است.

پروانه معصومی

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون ادامه داد: در سریال «شرایط خاص» نقش سخت و متفاوتی را بازی میکنم و میخواستم که تجربه متفاوتی در کارنامه ام باشد. البته قبلا هم نقش زن های فعال را بازی کرده بودم چون هیچ وقت نخواستم نقش زن ضعیف را بازی کنم. مثلا اگر در فیلم طوبی که من در دهه 60 بازی کردم، شخصیت زن دچار مشکلاتی میشود، تلاش میکند و تا آخر از حقش دفاع میکند. یعنی هیچ وقت نقشی نداشتم که در آن ظالم بر مظلوم مسلط باشد و دوست نداشتم که در نقشهایی که بازی میکنم، مظلوم باشم. معمولا در همه نقشهایی که بازی کردم همینطوری بوده است و نمیخواهم نقش زنان توسری خور را بازی کنم.

پروانه معصومی

پروانه معصومی در پاسخ به اینکه پیش بینی اش از میزان مخاطبان سریال شرایط خاص، چیست، گفت: من حقیقتا جای دوری در شمال کشور زندگی میکنم و ارتباطی هم با آدمهای اطرافم ندارم تا ببینم که چه عکس العملی دارند. شاید در سالهای قدیم میدانستم که چه اتفاقی می افتد اما الان هیچ آماری از فضای پیرامون ندارم. اگر تهران بودم میتوانستم یک اظهار نظری کنم اما جای دوری هستم و به همین خاطر هم واقعا نمیتوانم بفهمم که تا به حال این سریال مورد توجه قرار گرفته یا نه. اما به نظرم قصه شرایط خاص به شکلی است که میتواند مردم را جذب خود کند و چیزهایی هم که شنیدم تا به حال درباره این سریال مثبت بوده است.

پروانه معصومی درباره کم کاری اش در سینمای سالهای اخیر و اینکه به دنبال چه نقشهایی است، گفت: بستگی به شرایط دارد و اگر فیلمنامه خوبی در سینما باشد، بدم نمی آید که بازی کنم و کلا از سینما خوشم می آید. زیاد دنبال طولانی بودن نقش هم نیستم. اتفاقا به دلیل اینکه دور از تهران هستم، هر چقدر نقشم کمتر باشد بهتر است اما به شرط اینکه جای کار و بازی داشته باشد. پارسال یک نقش کوتاه در فیلم «معکوس» پولاد کیمیایی بازی کردم. اگر انشاء الله فیلمی به من پیشنهاد شود که بپسندم، بدم نمی آید باز هم در سینما فعال باشم. البته اگر فیلمنامه یا نقشی را نپسندم اصلا قبول نمیکنم. در این سالها هم خیلی زیاد به من در سینما پیشنهاد شد اما مورد قبولم نبود.

یکی از مهمترین بحث های چند وقت اخیر، موضوع دخالت های ناآگاهانه سلبریتی ها نسبت به موضوعات مختلف بوده است که آخرین و پرهیاهوترین آنها مربوط به فتنه مهناز افشار می باشد. پروانه معصومی در پاسخ به اینکه چه حد و مرزی را برای اظهار نظر چهره های سینمایی و تلویزیونی مناسب میداند، به آوینی فیلم گفت: من اصلا در فضای مجازی نیستم و هیچ صفحه ای ندارم و حوصله این پست ها و درگیری ها را ندارم. من فکر میکنم موقعی که هر کسی که میخواهد اظهارنظر کند، باید کمی اطلاعات درباره آن موضوع داشته باشد و بعدا بخواهد اظهارنظر کند. چون وقتی در فضای مجازی اظهارنظر کردی دیگر تمام است، مثل برنامه زنده تلویزیون که اگر حرفی زده شود تمام است و بعد از پخش شدن دیگر نمیشود جمعش کرد.

پروانه معصومی

پروانه معصومی درباره مخاطرات فضای مجازی برای هنرمندان گفت: به عقیده من در فضای مجازی کوچکترین اشتباه از طرف هنرمندان تبعات بدی به جا میگذارد و اگر کسی حرف اشتباهی را بزند، ممکن است خیلی اتفاقات بدی بیفتد. به همین جهت داشتن دانش و اطلاعاتی که بتواند آدم را راهنمایی کند، خیلی مهم است. اگر بازیگری دانش لازم را داشته باشد ایرادی ندارد که اظهارنظر کند ولیکن باید اطلاعات لازم را درباره آن مساله داشته باشد. مثلا اگر من بروم و در شاخه پزشکی که اطلاعی ندارم اظهارنظر کنم که درست نیست. البته در جریان اتفاقات فضای مجازی نیستم که بخواهم واکنشی درباره آن داشته باشم.

پروانه معصومی درباره فعالیتهای آینده خود گفت: الان یک کار سینمایی به من پیشنهاد شد که قصه خوبی دارد و نقش پیشنهادی را هم قبول دارم و در آن بازی میکنم. یک کار تلویزیونی هم پیشنهاد شد که هنوز تصمیم قطعی برای آن نگرفتم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.