چهارشنبه, 22 مرداد 1399
کد خبر: 11076

چرا چینی‌ها بعد از چند روز نمایشگاه کتاب تهران را ترک کردند؟

آوینی فیلم: مشاور قائم مقام نمایشگاه کتاب درباره اینکه از روز سوم نمایشگاه تعداد زیادی از مدیران چینی در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران را ترک کردند، توضیحاتی داد.

آوینی فیلم: مشاور قائم مقام نمایشگاه کتاب درباره اینکه از روز سوم نمایشگاه تعداد زیادی از مدیران چینی در بخش بین‌الملل با اعلام اینکه ویزایشان تمام شده، نمایشگاه کتاب را ترک کردند، گفت: کشور چین پروتکلی دارد که مدیران آن‌ها نمی‌توانند بیش از پنج روز سفر کنند. بنابراین آن‌ها باید به کشور خود بازمی‌گشتند اما گروه دیگری از میهمانان چینی جایگزین آن‌ها شده‌اند.

صفری با بیان اینکه امسال شعار اجرایی نمایشگاه «صرفه‌جویی» بود، توضیح داد: این شعار به طور واقعی در تمام بخش‌های نمایشگاه اجرا و حفظ شد. در عین حال تمام سعی ما این بود که به کیفیت و کمیت نمایشگاه آسیب نخورد.

مشاور مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به بازار نشر گفت:‌ در جایی جمله‌ای پرمعنی دیدم «مردم به عیادت کتاب آمده‌اند». فکر می‌کنم کتاب حالش خوب نیست و مردم در نمایشگاه کتاب، عیادت خوبی از کتاب انجام دادند. این روزها باید ناز کتاب را خرید چون کتاب قهر نمی‌کند، می‌میرد.

صفری با اشاره به اینکه جانمایی بخش‌ها براساس اقتضای مصلا است، ادامه داد:  کاربری مصلی برای نمایشگاه نیست اما بهترین جایی که برای نمایشگاه داریم اینجاست زیرا 130 هزارمترمربع فضای نمایشگاهی را زیر بار می‌برد. نمایشگاه کتاب تهران به لحاظ میزان بازدید در دنیا اول است و به لحاظ متراژ دوم است (بعد از نمایشگاه فرانکفورت).
 
او ادامه داد: هر نمایشگاهی در ایران ساخته شود باید براساس ملاک نمایشگاه کتاب تهران باشد زیرا اینگونه هر نمایشگاهی در نظر باشد از دل این نمایشگاه بیرون می‌آید. مصلا تهران مرکز فرهنگی و قلب تهران است این ظرفیت را دارد که مرتب در آن نمایشگاه برگزار کنیم و این کاربری را پیش‌بینی کرده‌اند تا تفرجگاه معنوی و فرهنگی برای مردم تهران باشد.

بنا بر این گزارش، چین مهمان ویژه این دوره نمایشگاه است. ۲۰ نویسنده و ناشر ۵۰ مدیر رایت کشور چین هیئت چینی را همراهی می کردند. غرفه چین در فضایی به وسعت ۵۰۰ متر در نمایشگاه بنا شده است و ۱۰۰ متر نیز اختصاص به نمایش آثار تصویرگران این کشور دارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.