چهارشنبه, 22 مرداد 1399
کد خبر: 11071
گفتگوی آوینی فیلم با محمدمهدی سیار شاعر انقلابی به مناسبت نمایشگاه کتاب

پاسداشت فرهنگ ملی و اسلامی را در جشن کتاب شاهد هستیم

آوینی فیلم: این روزها بهار نویسندگان و مخاطبان کتاب است. برگزاری سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران در مصلی تهران و شلوغی جمعیتی که از شهرهای مختلف به پایتخت آمدند، فضای شهر را تغییر داده است. محمدمهدی سیار یکی از شناخته شده ترین شاعران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی که مخاطبان بسیاری در حوزه کتاب دارد، این روزها با کتابهایش در نمایشگاه حاضر است. به این بهانه گفتگویی با وی انجام شد.
آوینی فیلم

 این روزها بهار نویسندگان و مخاطبان کتاب است. برگزاری سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران در مصلی تهران و شلوغی جمعیتی که از شهرهای مختلف به پایتخت آمدند، فضای شهر را تغییر داده است. محمدمهدی سیار یکی از شناخته شده ترین شاعران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی که مخاطبان بسیاری در حوزه کتاب دارد، این روزها با کتابهایش در نمایشگاه حاضر است. به این بهانه گفتگویی با وی انجام شد و این شاعر ارزشی در گفتگو با آوینی فیلم درباره عناوین کتابهایش در نمایشگاه گفت: من امسال با 4 عنوان کتاب در نمایشگاه هستم. کتابهای که به چاپ چندم رسیدند و خوشبختانه استقبال مخاطبان خوب بوده است. عناوین امسال کتابهایم در نمایشگاه کتاب شامل «بی خوابی عمیق» در نشر سوره مهر، چاپ هشتم کتاب «حق السکوت» در نشر فصل پنجم، چاپ چهارم کتاب «رودخواندنی» در نشر شهرستان ادب و کتاب «یادآوری» در نشر شهرستان ادب است و مخاطبان را دعوت میکنم که از نمایشگاه دیدن کرده و کتابهای مورد نظر خود را تهیه کنند.

محمدمهدی سیار در پاسخ به اینکه کارکردها و اعتبار برگزاری نمایشگاه کتاب را چگونه می بیند، پاسخ داد: نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین جشن فرهنگی ملی ما و بهار کتاب و کتابخوانی است و بعد از سابقه طولانی که پیدا کرده، جایگاه مهمی نزد کتابخوانها و نویسندگان دارد. ارزش و اعتبار نمایشگاه کتاب و اینکه توانسته در این سالها به عنوان قطب فرهنگی کشور تبدیل شود، غیرقابل کتمان است و بسیاری از هموطنان از این نمایشگاه خاطرات خوبی دارند. امسال هم شور و شوق خوبی در نمایشگاه وجود داشت و انتظار میرود که استقبال مردم در روزهای آینده بیشتر هم شود.

محمدمهدی سیار

محمدمهدی سیار که بارها در محضر رهبری به شعرخوانی پرداخت و مورد تقدیر قرار گرفت، درباره فضای برگزاری نمایشگاه کتاب به آوینی فیلم گفت: خوشبختانه فضای فرهنگی خوبی در نمایشگاه را هر ساله شاهد هستیم. بخش زیادی از گردش مالی ناشران ما در نمایشگاه کتاب اتفاق می افتد و نمایشگاه کتاب، از جلوه های رنگارنگ فرهنگ و ادبیات و سبک زندگی اسلامی و ایرانی برخوردار است و امیدواریم با انتشار کتابهای قابل قبول بتوانیم مخاطبان بیشتری را جذب کنیم.

محمدمهدی سیار

وی ادامه داد: رویکردهای مثبتی نظیر پاسداشت فرهنگ ملی و اسلامی را در جشن کتاب شاهد هستیم که باید قدرش را بدانیم. شاید مردم فرصت زیادی در طول سال نداشته باشند که از کتابهای منتشر شده بازدید کنند اما در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب حتی به شکل خانوادگی می آیند و ساعاتی را در نمایشگاه به کتاب اختصاص میدهند و مخاطبان کودک و نوجوان هم از این طریق میتوانند با فرهنگ کتاب و کتابخوانی آشنا شوند.

محمدمهدی سیار

محمدمهدی سیار درباره وضعیت نشر و تبلیغ کتابهای ادبیات و شعر در حوزه انقلاب اسلامی گفت: یکی از مهمترین بخشهای نمایشگاه کتاب، غرفه های تخصصی شعر و داستان است و مخاطبان جدی به سراغ ناشران تخصصی میروند و خوشبختانه در سالهای اخیر مراجعه مخاطبان افزایش پیدا کرده و فرصت دیدار و گفتگو فراهم شده است. ناشرانی مثل سوره مهر، شهرستان ادب و سایر ناشران تخصصی ادبیات مثل نیماژ و مروارید هم به عرضه کتابهایی برای مخاطبان می پردازند.

این شاعر و ترانه سرا در پاسخ به اینکه چه نظر و پیشنهادی برای رونق کتابخوانی و برگزاری بهتر نمایشگاه کتاب دارد، به آوینی فیلم گفت: اتفاقا من فضای کتابخوانی را منفی نمی بینم و تیراژ بالای بعضی از کتابها نشان میدهد که مخاطبان کتابخوان وجود دارد. کتابهای پرتیراژی را می بینیم که به چاپ پنجاهم هم رسیدند. به نظرم کسی که در جستجوی کتاب و شعر و ادبیات باشد به هر شکلی شده دسترسی پیدا خواهد کرد. در مورد تبلیغات کتاب هم فکر میکنم که نباید توقع زیادی داشت و خود ناشر و نویسنده هم باید بتواند از طرق مختلف به معرفی کتاب خود بپردازد.

این نویسنده انقلابی در پایان گفت: به نظرم در همه ایام سال باید فضای کتابخوانی وجود داشته باشد و به غیر از زمان برگزاری نمایشگاه کتاب، فضایی مناسب را برای مراجعه مخاطبان به وجود بیاورند. همین که از ناشران و کتابفروشی ها حمایت شود تا بتوانند محیط مرفهی را بسازند تا خانواده ها در طول سال به سراغ کتابها بیایند، مطلوب است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.