پنجشنبه, 8 اسفند 1398
کد خبر: 11036
درباره فیلم ضد فلسطینی «پیچ گوشتی» از آثار جشنواره جهانی فجر

یک خانواده محترم فلسطینی!

آوینی فیلم: یکی از فیلمهای ظاهرا فلسطینی اما در واقع ضد فلسطینی را میتوان فیلم «پیچ گوشتی» ساخته بسام جرباوی دانست که در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر و در بخش «شاخه های زیتون» حضور دارد. بخشی که به ظاهر طراحی شده تا فیلمهایی با موضوعات انقلابی و عدالت محور را در خود جا دهد اما با تماشای فیلمهایی مثل «پیچ گوشتی» میتوان نتیجه کاملا متفاوتی گرفت.
آوینی فیلم

فیلمهای زیادی درباره مردم فلسطین و زندگی در سرزمین های اشغالی تولید شدند که به دلیل وابستگی بخش مالی و فکری تولیدشان به قوای سیاسی و دولتهای غربی، یک تصویر خوش آب و رنگ اما دروغین ارائه میدهند. در سالهای اخیر و با ظهور فیلمسازانی که متولد فلسطین بوده اما در مراکز دانشگاهی و آموزشی غرب پرورش یافته اند، موج این فیلمهای دروغین درباره حقیقت مردم فلسطین و نقش ننگین صهیونیستها در آوارگی این مردم و جداسازی آنها از خاک آبا و اجدادی شان بیشتر به چشم میخورد. برای نمونه ای از نسل فیلمسازان جدیدی که با نگاه غربی به تولید فیلم درباره سرزمین های اشغالی پرداختند، میتوان به «هانی ابواسعد» اشاره کرد که آثارش مثل «عمر» مورد توجه فستیوالهای سیاسی غرب از جمله کن قرار گرفته است. این کارگردان شناخته شده زاده فلسطین و شهروند هلند است و فیلمهایش در جشنواره هایی مثل کن مورد توجه قرار گرفته و جزو نامزدهای اسکار بخش غیرانگلیسی زبان هم بوده است.

یکی از فیلمهای ظاهرا فلسطینی اما در واقع ضد فلسطینی را میتوان فیلم «پیچ گوشتی» ساخته بسام جرباوی دانست که در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر و در بخش «شاخه های زیتون» حضور دارد. بخشی که به ظاهر طراحی شده تا فیلمهایی با موضوعات انقلابی و عدالت محور را در خود جا دهد اما با تماشای فیلمهایی مثل «پیچ گوشتی» میتوان نتیجه کاملا متفاوتی گرفت. فیلمی که در ظاهر درباره زندگی یک جوان فلسطینی به نام «زیاد احمد کامل» است که به شکلی ناخواسته وارد زندان صهیونیست های غاصب میشود و بعد از گذراندن 15 سال حبس و شکنجه با یک وضعیت روحی داغان نزد خانواده اش برمی گردد. شهر رام‌ الله و نوع زندگی متفاوت نسل قدیم و جدید فلسطینی ها در ارتباط با اسرائیل غاصب در این فیلم مورد توجه اساسی بوده است. هر چند فیلم میکوشد لایه ای متفاوت به خود گرفته و یک تریلر روانشناختی درباره بحران شخصیتی یک انسان از گور برگشته باشد.

 

فیلم پیچ گوشتی

اولین نکته ای که درباره نگاه همراه با ضدیت این فیلم مورد توجه قرار میگیرد، سرمایه گذاران آن است که در کنار شرکت قطری نام آمریکا هم به عنوان تولیدکننده فیلم به چشم میخورد و طبیعتا از چنین سرمایه گذارانی نباید تولید فیلمی واقعی که مدافع حقوق مردم مظلوم فلسطین باشد را انتظار داشت. کارگردان فیلم نیز متولد فلسطین ولی تحصیل کرده در دانشگاه کلمبیای نیویورک است و بر همین اساس «پیچ گوشتی» طی سال گذشته در فستیوالهای زیادی شرکت کرد، از جمله این فیلم در ونیز سال 2018 حضور داشت. فیلمی که میتوان همانند «یک خانواده محترم» ضدایرانی، آن را نسخه فلسطینی این رویکرد معاند نسبت به واقعیت دانست.

فیلم پیچ گوشتی

 

تولید کنندگان فیلم فلسطینی «پیچ گوشتی» از همان ابتدا نگاه مغرضانه خود را نشان میدهند. یک تصویر دروغ از تعریف شهادت. وقتی چند جوان فلسطینی در یک حالت نامتعادل و در بدمستی شبانه سوار بر ماشین شده و مردی را به قتل می رسانند و یکی شان با نام «رامزی» کشته میشود و دیگری که همان «زیاد» باشد به جرم قتل به زندان می افتد. مردی که مورد حمله قرار گرفته زنده میماند و مشخص میشود که جوانان به اشتباه یک عرب را به جای یک اسرائیلی هدف گرفته اند. مردم فلسطین، رامزی کشته شده در حادثه ای ناخواسته را به عنوان شهید تشییع میکنند در حالیکه مادرش علاقه ای به فهم شهادت ندارد. جوان دیگر آن حادثه شبانه هم که «زیاد» نام دارد، در سال 2017 به عنوان یک قهرمان با استقبال فلسطینی ها آزاد میشود. فیلم که در زمان جرج بوش روایتش را آغاز کرده بود، تصویر مورد نظر غربی ها را نشان میدهد. اول اینکه جوانان فلسطینی به شکل ناخواسته وارد یک نزاع قدیمی شده اند و دیگر اینکه این جوانان در یک محیط خشن تبدیل به آدمی خودسر و خشن میشوند. از همان سکانس اول که «زیاد» دوستش را با پیچ گوشتی مورد ضربه قرار میدهد تا آخرین سکانس که باز هم پیچ گوشتی در برابر چشمش برای قتل یک راننده اسرائیلی قرار می گیرد، میتوان خط فکری فاسد فیلمساز را دنبال کرد.

فیلم پیچ گوشتی

 

به گزارش آوینی فیلم، اوج تفکر دروغ و آلوده فیلم زمانی است که یک دختر جوان تقاضای تولید مستندی براساس زندگی «زیاد» را به او میدهد. این دختر فلسطینی و تحصیلکرده در آمریکا را میتوان در واقع مرکز فکری تولیدکنندگان فیلم پیچ گوشتی دانست. تفکری که ظاهری فلسسطینی اما هدفی غربی دارد. دختر میخواهد از «زیاد» یک تصویر ظاهرا واقعی بسازد و به او پیشنهاد میکند که در مقابل دوربین راحت باشد و حتی در زمان مصرف مشروبات الکلی روبروی دوربین از خاطرات زندانش بگوید! این فیلم با وقاحت کامل هر آنچه ناپاکی است را برای قهرمان مردم فلسطین نشان میدهد. از نوع رابطه اش با دختر دورگه مستندساز تا بدمستی اش! فیلم «پیچ گوشتی» مساله مهم سالها دفاع از عدالت و حق فلسطینی ها را تبدیل به یک عقده جویی کودکانه میکند و «مبارزه برای خاک» را در تصویری عقده گشایانه نشان میدهد. فیلمساز با تصور آلوده خود، مقام والای شهادت را به یک حادثه ناخواسته تقلیل میدهد و نسخه پایانی را طوری می چیند که یک رابطه دو طرفه میان مظلوم و اشغالگر تصویر شود. وقتی زاید در یک جاده دو افتاده سوار ماشین یک اسرائیلی غاصب میشود تا او را به مقصد برساند! این تصویر دروغینی است که سرمایه گذاران غربی و وابسته به غرب از مردم قهرمان فلسطین در فستیوالهای مختلف ارائه میدهند و متاسفانه این خانواده محترم فلسطینی! در جشنواره جهانی فجر هم پذیرفته میشود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.