شنبه, 16 فروردين 1399
کد خبر: 11031
گفتگوی آوینی فیلم با هادی حاجتمند کارگردان فیلم «مدیترانه» بعد از اولین نمایش در جشنواره جهانی فجر

از ذهنیت خوبی که ترکیب مهراوه شریفی نیا و پوریا پورسرخ ساخته بود، برای فیلمم استفاده کردم

آوینی فیلم: این روزها بعضی از فیلمهای راه نیافته به جشنواره ملی فجر در بخش جهانی این جشنواره به نمایش درمی آیند و دومین فیلم هادی حاجتمند نیز در آخرین ساعات شب گذشته برای اولین بار در سی و هفتمین جشنواره جهانی فجر اکران شد. فیلمی که پیش از این پوسترش با حضور خانواده شهدای مدافع حرم رونمایی شده بود و نگاهی استراتژیک به مسائل منطقه دارد.
آوینی فیلم

شب گذشته و با حضور چهره های شناخته شده فیلم «مدیترانه» در مجتمع سینمایی چهارسو، لنز دوربین عکاسان به سمت مهراوه شریفی نیا، پوریا پورسرخ، بهرنگ علوی و قاسم زارع بازیگران این فیلم چرخید. هادی حاجتمند در گفتگو با «آوینی فیلم» درباره دلیل دعوت از این چهره ها برای فیلم جدیدش و انتخاب ترکیب شناخته شده «مهراوه شریفی نیا/ پوریا پورسرخ» برای فیلم «مدیترانه» گفت: واقعیتش این است که مسائل گیشه اولویت اولم برای انتخاب بازیگران نبود هر چند باید پذیرفت که سینما یک هنر و صنعت است و نقش رسانه ای اش برای دیده شدن فیلمها مهم است و چهره های سینمایی میتوانند به این مساله کمک کنند. خانم شریفی نیا را براساس توانایی هایشان انتخاب کردم. البته بدم نمی آمد از ذهنیت خوبی که مخاطبان از ترکیب مهراوه شریفی نیا و پوریا پورسرخ در کارهای قبلی مثل سریال کیمیا از آنها داشتند، به نفع فیلمم استفاده کنم و فکر میکنم ترکیب این دو بازیگر میتواند به نفع فیلم مدیترانه باشد.

هادی حاجتمند

 

هادی حاجتمند که پیش از این فیلم دفاع مقدسی «اشنوگل» را ساخته بود، درباره استقبال مخاطبان از اولین نمایش فیلم جدیدش گفت: برعکس بعضی از مدیران و تهیه کنندگان ما که دنبال بهانه هایی برای تولید فیلم بودند، مخاطبان در اولین اکران فیلم «مدیترانه» خیلی استقبال کردند و به خصوص مخاطبان خارجی بعد از پایان فیلم درباره تاثیر این فیلم و اقدامات وحشیانه تروریستی واکنش نشان دادند. شاید این حرف بزرگی باشد که بعضی از خارجی های جشنواره می گفتند که در روزهای اول جشنواره هیچ فیلم ایرانی خوبی نظر آنها را جلب نکرده بود و با دیدن فیلم مدیترانه به وجد آمدند. شکر خدا پیام فیلم «مدیترانه» را دریافت کردند و خارجی هایی که شناختی نسبت به بچه های فاطمیون و مدافعان حرم نداشتند، با این افراد آشنا شدند و پیوند انسانی پیدا کردند.

کارگردان فیلم «مدیترانه» درباره نقش جشنواره جهانی فیلم فجر در گسترش سینمای ایران گفت: اتفاقات خوبی افتاده است و از این نظر خوشحالم که در جشنواره جهانی حضور دارم. مخاطبان خارجی با دقت فیلم می بینند. برای مثال یک خبرنگار اسپانیایی می گفت که تا به حال به اسم مدیترانه در جهان فیلمی ساخته نشده است و میشود روی این اسم کار کرد. در مجموع بازخوردها نشان داد که فیلم ما را پسندیدند. وی ادامه داد: «مدیترانه» جزو فیلمهای ذخیره برای جشنواره ملی بود و با توجه به اینکه در آن جشنواره پذیرفته نشد، دلخوری پیش آمد ولی دیگر از این بابت ناراحت نیستم چون در جشنواره جهانی فیلم ما به خوبی دیده شد. واقعیت این است که ما از ابتدا هم با توجه به محتوای استراتژیک فیلم مدیترانه در نظر داشتیم که روی اکران های بین المللی و مخاطبان غیرایرانی کار کنیم.

هادی حاجتمند درباره سرمایه گذاران فیلم سینمایی «مدیترانه» به آوینی فیلم گفت: بخشی از سرمایه گذاری این فیلم را مثل فیلم اولم، صدا و سیما انجام داد و مرکز خراسان رضوی از ابتدا کنار ما بود. جا دارد که از زحمات آقای فاطمی معاونت استانهای صدا و سیما تشکر کنم. بخش دیگر فیلم را برادرم رشید حاجتمند توانست پوشش بدهد و از طریق حمایت نهادهای مختلف بقیه سرمایه فیلم جذب شد.

 

فیلم مدیترانه

وی افزود: من سعی میکنم نگاه به روزی نسبت به اتفاقات پیرامون داشته باشم و ایده ساخت فیلم مدیترانه هم به همین دلیل بوجود آمد. مساله مهم پرداختن به موضوعات مهمی است که درباره کشورم باشد و به همین دلیل اصلا بابت اینکه به عنوان فیلمساز حکومتی شناخته شوم، نگرانی ندارم. مهم این است که سوژه های زمین مانده توسط فیلمسازان متعهد و پایبند ساخته شود.

هادی حاجتمند در پایان گفتگویش با آوینی فیلم درباره مسیر فیلمسازی اش در آینده گفت: ما همه از شاگردان فکری ابراهیم حاتمی کیا هستیم. وقتی در دوران دانشجویی بیش از 40 بار فیلمهای آژانس شیشه ای و روبان قرمز و بقیه فیلمهای ایشان را دیدم، برایم مثل یک کلاس درس شد و تحت تاثیر قرار گرفتم و در آینده هم در این مسیر حرکت میکنم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.