سه شنبه, 12 فروردين 1399
کد خبر: 11029
گفتگوی آوینی فیلم با «علیرضا داودنژاد» کارگردان فیلم «مصائب شیرین ۲»

هویت ایرانی و ارتباطش با مهاجرت برایم مهم بود

آوینی فیلم: «علیرضا داودنژاد» نام بزرگی در سینمای ایران است. فیلمساز پیشکسوت سینمای ایران چه با ساخت ملودرام های متفاوت در دهه های مختلف همانند «عاشقانه» و «مصائب شیرین» و چه با کارگردانی فیلم متفاوت «نیاز» و چه با ساخت فیلمهایی همچون «بچه های بد»، «مرهم» و «کلاس هنرپیشگی» نشان داد که همچنان در سینمای ایران جوانی میکند. «آوینی فیلم» به مناسبت اولین اکران فیلم «مصائب شیرین ۲» در جشنواره جهانی فجر گفتگویی با علیرضا داودنژاد انجام داده است.
آوینی فیلم

«علیرضا داودنژاد» نام بزرگی در سینمای ایران است. فیلمساز پیشکسوت سینمای ایران چه با ساخت ملودرام های متفاوت در دهه های مختلف همانند «عاشقانه» و «مصائب شیرین» و چه با کارگردانی فیلم متفاوت «نیاز» و چه با ساخت فیلمهایی همچون «بچه های بد»، «مرهم» و «کلاس هنرپیشگی» نشان داد که همچنان در سینمای ایران جوانی میکند. «آوینی فیلم» به مناسبت اولین اکران فیلم «مصائب شیرین ۲» در جشنواره جهانی فجر گفتگویی با علیرضا داودنژاد انجام داده است.

علیرضا داودنژاد در گفتگو با آوینی فیلم درباره لزوم ساخت دومین قسمت از فیلم عاشقانه مصائب شیرین بعد از گذشت ۲۰ سال، گفت: جدا از اینکه میخواستم فرصت مجدد بازی برای بازیگران آن فیلم فراهم شود، مساله مهمی که در مصائب شیرین ۲ برایم مهم بود، مهاجرت بود که اتفاق مهمی در دنیای امروز شده است. تعداد زیادی از هموطنان ما در خارج از ایران به سر می برند و یاد کردن از آنها و بازگویی مسائل و مشکلاتی که در زندگی خود دارند، مدنظر من برای ساخت مصائب شیرین ۲ بود.

 

فیلم مصائب شیرین 2

کارگردان فیلم «مصائب شیرین ۲» درباره تفاوت این فیلم نسبت به آثاری که پیش از این درباره مهاجرت ساخته شده بود، گفت: همانطور که فرهنگ ها با هم فرق میکند و هر ملتی نوع زندگی و خلق و خوی خود را دارد، پرداختن به زندگی آنها هم میتواند متفاوت و از جنس دیگری باشد. مسلما نوع فرهنگ ایرانی با مردم کشورهای دیگر فرق دارد و پرداختن به زندگی آنها در خارج از کشور هم تفاوت دارد. برخورد ایرانی ها با مساله مهاجرت و دلیل مهاجرت شان هم میتواند در فیلمها متفاوت باشد.

علیرضا داودنژاد ادامه داد: هر چند اشتراکاتی میان مهاجران ایرانی با مردم کشورهای دیگر وجود دارد، ولی شرایط تاریخی ایران و فرهنگ متفاوت ایرانی باعث میشود که ویژگی مهاجرتی آنها متفاوت باشد و همه اینها در اقداماتی که در پیرامون زندگی آنها و ابعاد زندگی شان می افتد، تاثیر میگذارد و اینها باید در فیلم نشان داده شود. نوع مهاجرت ایرانی ها و دلیل مهاجرتشان هم میتواند با مهاجران دیگر متفاوت باشد.

کارگردان فیلم سینمایی «مصائب شیرین ۲» درباره نقش نسل نو مهاجران ایرانی و هویت فرزندانشان در غربت گفت: نسل جدید مهاجران و شرایط پذیرش هویت ایرانی و رشدشان در خارج از کشور هم در فیلم مصائب شیرین ۲ مورد توجه ما قرار گرفت. هویت ایرانی و خانواده و ارتباطش با مهاجرت و ابعاد مختلفی که دارد هم مدنظر بود.

فیلم مصائب شیرین

 

علیرضا داودنژاد درباره تمهیداتش برای اکران فیلم مصائب شیرین ۲ بعد از اتفاقات نامناسب فیلم «فراری»، به آوینی فیلم گفت: فعال ترین پخش کننده در ایران فیلمیران است و من هم این پخش را برای «مصائب شیرین ۲» انتخاب کردم و امیدوارم که دیگر اتفاقات اکران فیلم فراری برای من پیش نیاید. شرکای پخشیران تمهیداتی به خرج میدهند و من هم امیدوارم که شرایط خوبی برای اکران فیلم پیش بیاید.

فیلم مصائب شیرین 2

 

کارگردان فیلم «مصائب شیرین ۲» درباره مناسب ترین زمان برای اکران فیلمش گفت: فکر میکنم فصل تابستان و تیر و مرداد ماه میتواند بهترین زمان برای اکران مصائب شیرین ۲ باشد و امیدوارم با توجه به بازخوردهایی که از جشنواره گرفته شد، اکران مناسبی بوجود بیاید.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.