چهارشنبه, 7 خرداد 1399
کد خبر: 11006
گفتگوی آوینی فیلم با مسعود اطیابی کارگردان فیلم سینمایی تگزاس 2

آقای سعید سهیلی فیلمش را از اکران بیرون نمی آورد

آوینی فیلم: از صبح امروز فیلم سینمایی «تگزاس 2» جایگزین فیلم «رحمان 1400» شد. این انتخاب منتقدانی داشت اما مسعود اطیابی، کارگردان شناخته شده این فیلم در گفتگو با آوینی فیلم، از رضایت تهیه کنندگان و کارگردانهای سینمای ایران و به خصوص سعید سهیلی برای اکران فیلمش خبر داد.
آوینی فیلم

مسعود اطیابی کارگردان فیلم کمدی «تگزاس 2» ضمن خانوادگی دانستن این فیلم درباره تفاوت داستان قسمت دوم تگزاس نسبت به اولین بخش فیلم گفت: این فیلم ادامه بخش اول تگزاس است منتهی یکسری شخیتهای جدیدی وارد قصه کردیم تا جذابتر شود. در تگزاس 2 شخصیتهای ایرانی و خارجی فیلم وارد ایران میشوند و داستان در ایران روایت میشود. ماجراهایی برای شخصیتها می افتد که به نظرم جذاب است و من پیشنهاد میکنم که خانواده ها با خیال راحت فیلم را ببینند. البته من شرایط مخاطبان بالای 12 سال را برای نمایش فیلم پذیرفتم اما به نظرم تگزاس 2 از اولین قسمت هم خانوادگی تر است. بازیگران ما خیلی خوب بازی کردند و بازیگران خارجی هم با شناخت از فرهنگ ایرانی حضور پیدا کردند.

 

تگزاس 2

کارگردان فیلم «تگزاس 2» در پاسخ به اینکه چه پیش بینی برای فروش این فیلم در اکران دارد، به آوینی فیلم گفت: ما متقاضی اکران نوروز و بعد عید فطر بودیم و به نظرم اگر «تگزاس 2» در عید فطر اکران میشد، تبدیل به پرفروش ترین فیلم سینمای ایران میشد. ولی الان زمان مناسبی برای اکران نیست چون اکران دوم نوروز به ماه رمضان میرسد و از طرفی هم فصل امتحانات نزدیک است و یکسری مخاطب را از دست میدهیم. برای همین نباید انتظار زیادی از فروش بالای تگزاس 2 یا رکوردزنی اش داشت.

کارگردان فیلم تگزاس 2 درباره همزمانی اکران این فیلم با شروع جشنواره جهانی فجر گفت: به نظرم این جشنواره بُعد مردمی ندارد و تاثیری هم روی فروش فیلمهای در حال اکران نخواهد داشت. جشنواره جهانی فجر هنوز جا نیفتاده و انشاء الله که جشنواره جهانی فجر یک روز جهانی شود. البته من ارتباطی به این جشنواره ندارم و تا به حال هم به این جشنواره مراجعه نکردم و شناختی ندارم تا منتقدش باشم. چون می بینم خبری نیست پس نگران همزمانی اکران فیلمم با جشنواره جهانی فجر نیستم. البته چند سالن مشغول نمایش فیلمهای جشنواره است و امیدوارم که مدیریت بهتری برای این مسائل را در سالهای آینده شاهد باشیم تا به نفع سینمای ایران شود.

 

فیلم رحمان 1400

مسعود اطیابی درباره حواشی روزهای اخیر که با توقف اکران فیلم «رحمان 1400» و انتقادات نسبت به جایگزینی فیلم «تگزاس 2» پیش آمد، گفت: معمولا هر حرکتی که میشود، یک هجمه ای علیه اش به وجود می آید. ما بابت اتفاقی که برای فیلم رحمان 1400 افتاد واقعا متاسف شدیم و این اتفاق ناگواری بود. میشد با دقت بهتری به لحاظ نظارت دولتی فیلم را اکران کرد و شورای نمایش هم حتی اگر به اشتباه به بعضی از سکانسهای فیلم مجوز داد، باید پای کارش می ایستاد. به هر حال ما در شرایطی قرار گرفتیم که تصمیم گرفته شد که فیلمم جایگزین شود.

کارگردان تگزاس 2 درباره برخی واکنشها نسبت به نقش علی سرتیپی در پخش این فیلم و منتقدان این جریان گفت: تهیه کنندگان در جلسه شورا حضور داشتند و آقای سهیلی هم که گفته بود فیلمش را از اکران بیرون می آورد، این کار را نمیکند، چون خودشان آمدند در شورای صنفی و تمام شرایط را دیدند و ما با حضور خود آقای سهیلی و بقیه تهیه کنندگان فیلم تگزاس 2 را اکران کردیم. آقای سرتیپی تهیه کننده محترم فیلم رحمان 1400 با جایگزینی فیلم ما موافق بودند. البته ایشان پخش کننده فیلم ما نیستند و نیکان فیلم، تگزاس 2 را پخش میکند اما آقای سرتیپی قطعا در کنار ما هستند، اما نه به عنوان پخش کننده و نه به عنوان مشاور و نه به هر عنوان دیگری. بلکه آقای سرتیپی به عنوان یک دوست در کنار ما هستند.

وی افزود: همانطور که گفتم ما خودمان به هیچ وجه قصد نداشتیم الان فیلم را اکران کنیم و در واقع بحث زمان مطرح بود. متاسفانه سیستم اکران طوری بود که نگذاشتند تگزاس 2 در نوروز اکران شود و فیلم قوی میخواستند و فقط توانستند ما را بابت کنار رفتن از اکران راضی کنند! شرایط برای 6 فیلم اکران نوروزی خیلی خوب بود و به اکران خود ادامه میدهند. ما بصورت محدودتری اکران میکنیم تا آن فیلمها لطمه نخورند، چون پردیسها ملزم به اکران یک سالن برای فیلمهای نوروزی هستند در حالیکه در این چند روزه سالن خیلی از پردیس ها قفل بود و تقریبا تعطیل بود. به هر حال امیدواریم اتفاقات خوبی در اکران بیفتد.

تگزاس 2

 

مسعود اطیابی که سابقه ساخت فیلمهای کمدی پرمخاطبی مثل «خروس جنگی» و «تگزاس» را در کارنامه دارد در پاسخ به اینکه مرز میان سخیف بودن یک فیلم کمدی با شریف بودنش چیست، به آوینی فیلم گفت: به نظر من الان فیلمهای اجتماعی ما بحران زاتر هستند در حالیکه فیلمهای کمدی بحرانها را حل میکنند. فیلمهای اجتماعی در سینمای ایران تولید شدند که درباره خیانت بود و این فیلمها که شک و تردید ایجاد میکنند، خانواده ها را از هم می پاشند. به فیلمهای اجتماعی که حتی در اکران دیده هم نمیشوند نقدهای زیادی وارد است. اما معمولا منتقدان و در فضای مجازی از این فیلمها دفاع میشود در حالیکه قدرت تخریب این فیلمهای اجتماعی خیلی زیاد است اما کمدی هیچ قدرت تخریبی ندارد و اتفاقا در جهت منافع ملی میتواند عمل کند. به نظرم بدترین فیلمهای کمدی هم از فیلمهای اجتماعی بهتر است.

اطیابی درباره نقدهایی که به سخیف بودن فیلم کمدی «رحمان 1400» شد، گفت: من هم امکان دارد به بعضی از سکانسهای فیلم رحمان 1400 انتقاد داشته باشم اما به نظرم این فیلم مخرب نیست و سرگرم کننده بود. اما فیلمهای اجتماعی خطرناکی داشتیم که ذهن مردم را بیمار کردند. متاسفانه بعضی ها ندیده فیلمهای کمدی را نقد کردند. این هجمه برنامه ریزی شده متناسب با یک مسلمان نیست. به همه فیلمهای کمدی حمله میکنند و اساسا سینمای کمدی را قبول ندارند چون میخواهند مردم شاداب نباشند و به نفع دشمن عمل میکنند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.