سه شنبه, 12 فروردين 1399
کد خبر: 11005

حضور ۳۲۰۰ ناشر با ۴۴۰ هزار عنوان کتاب در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

آوینی فیلم: نشست خبری تشریح نحوه برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح امروز ۲۸ فروردین ماه با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران، قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه و سایر مدیران برگزار شد.

آوینی فیلم: محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران در ابتدای این نشست خبری اظهار داشت: کتاب در تاریخ ایران ظهور و بروز پررنگ داشته است و کار نمایشگاه کتاب و استمرار آن شکوه تاریخی است.

وی ادامه داد: غرض اصلی نمایشگاه کتاب این است که کتاب و کتابخوانی را تقویت کنیم، همچنین نمایشگاه فرصتی است برای خرید کتب جدید و تأمین منابع کتابخانه‌ها که از طریق مشارکت صورت گرفت اما هدف دیگر تقویت اقتصاد نشر است.

جوادی با اشاره به حضور ناشران داخلی و خارجی در نمایشگاه امسال گفت: در این دوره ۲۴۰۰ ناشر داخلی با ٣٠٠ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه حضور دارند، همچنین در بخش خارجی از میان ٨٠٠ ناشر خارجی ۱۴۰ هزار عنوان کتاب در معرض دید قرار می‌گیرد، البته تآکید ما ارائه آثار جدید است از این رو یارانه به کتاب‌های لاتین و عربی به کتابهایی تخصیص می‌یابد که مربوط به سه سال اخیر است.

جوادی به اضافه شدن یارانه‌ کتاب اشاره کرد و ادامه داد: تقویت صنعت نشر، دیپلماسی فرهنگی با حضور کشور چین به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه، مجموع رویکرد‌های امسال ماست. امسال تلاش شد تصدی‌گری کمتری انجام دهیم و این مسئله را به ناشران واگذار کنیم.

* آشنا: هزینه نمایشگاه کتاب از ۱۷ به ۱۵ میلیارد کاهش یافت

در ادامه قادر آشنا قائم‌مقام نمایشگاه کتاب به صرفه‌جویی در هرینه‌ها اشاره کرد و با تأکید به اینکه این صرفه‌جویی به اجرای برنامه‌ها لطمه نخواهد زد گفت: سال گذشته ١٧ میلیارد تومان برای نمایشگاه هزینه شد اما با تصویب شورای سیاست‌گذاری امسال ۱۵ میلیارد مصوب شد.

وی با بیان اینکه شفافیت در دستور کار است و تمام هزینه‌ها در کمیسیون معاملات مصوب شده و شفاف است، گفت: تمام هزینه‌ها بر اساس مر قانون صورت گرفته شفاف اعلام می‌شود.

وی در بخش دیگر به افزایش فضای مسقف نمایشگاه اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم اکثر بخش‌ها در فضای مسقف برپا شود اما تنها بخش دانشگاهی در فضای مسقف نخواهد بود. 

قائم مقام نمایشگاه کتاب به ویژه‌برنامه‌های نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: توجه به محور مقاومت، هجمه به سپاه و سیل مناطق مختلف ایران و حماسه کمک‌های مردمی، در بخش فرهنگی نمایشگاه حتما در نشست‌های گفت‌وگومحور مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

قائم مقام نمایشگاه کتاب گفت: ما امسال دو اولویت داشتیم. اولویت اول این بود که تا جایی که فضای مسقف اجازه می‌داد بخش‌های مختلف را زیر سقف ببریم. چون فصل بارندگی است و ممکن است باد و طوفان به کتاب‌ها آسیب بزند. به این ترتیب تنها بخشی که بیرون می‌ماند بخش ناشران دانشگاهی است که البته جای بسیار آبرومندی دارد.

وی با بیان اینکه بخش ناشران خارجی، بین المللی، کودک و نوجوان و آموزشی حضوری آبرومندانه دارند تصریح کرد: ایمن سازی و مسائل ایمنی هم از اولویت‌های جدیمان بود که توانستیم با همکاری نهادهای دست اندرکار آن را جلو ببریم. اولویت دوم ما مباحث رفاهی بود که به دوستانمان در نمایشگاه تاکید کردم اگر سال گذشته سهم امکانات رفاهی ۱۰ درصد بوده، در نمایشگاه امسال آن را به ۱۰۰ درصد برسانید. همچنان با شهرداری تهران هماهنگ شده تا از میادین بزرگ شهر انتقال آسان مردم به سمت مصلی صورت بگیرد و سالمندان و افرادی که کهولت سنی دارند در نمایشگاه رفاه و آسایش بیشتری داشته باشند. به هر حال فعالیت‌های بخش اجرایی این دوره از نمایشگاه گرچه با تأخیر شروع شده اند اما خوب به سروسامان رسیده‌اند.

آشنا گفت: ٣٠ کشور در این دوره مهمان نمایشگاه هستند و چین طبق اعلام قبلی مهمان ویژه این دوره است.

* دهقانکار: حضور استارت‌آپ‌های فرهنگی در نمایشگاه کتاب 

ایوب دهقانکار سخنگوی نمایشگاه کتاب در این نشست گفت:  از حضور استارت‌آپ‌های فرهنگی در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد و گفت: امسال بین ۵۰ تا ۱۰۰ استارت‌آپ فرهنگی در نمایشگاه حضور پیدا خواهند کرد تا فناوری را به کمک صنعت نشر آوریم چرا که کمک به فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

دهقان‌کار درباره بیانیه گام دوم و وظیفه وزارت ارشاد برای جریان‌سازی فرهنگی در این زمینه عنوان کرد: در حال رایزنی و برنامه‌ریزی برای ایجاد زمینه تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب تهران هستیم.

* رونمایی از پوستر نمایشگاه کتاب

بر اساس این گزارش، پوستر سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور محسن جوادی؛ رئیس سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، قادر آشنا؛ قائم مقام نمایشگاه کتاب و ایوب دهقانکار؛ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی در مراسم نشست خبری این رویداد فرهنگی رونمایی شد. حمید رضا بیدقی طراح پوستر این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است.

طراحی این پوستر با توجه به طرح های ایرانی- اسلامی و شعار این دوره از نمایشگاه کتاب تهران انجام شده است.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ۹۸ در مصلای امام خمینی (ره) برپا می‌شود.

منبع: فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.