جمعه, 24 آبان 1398
کد خبر: 10995

رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب«در کمین گل سرخ»

آوینی فیلم: مراسم رونمایی از تقریظ  رهبر انقلاب بر کتاب «در کمین گل سرخ» صبح امروز با حضور جمعی از فرماندهان نظامی و اهالی ادب و هنر در قطعه ٢٩ بهشت زهرا برگزار شد. «در کمین گل سرخ» زندگینامه داستانی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی است که به قلم محسن مومنی‌ شریف توسط انتشارات سوره مهر بیش از 22 بار تجدید چاپ شده است.

آوینی فیلم: مراسم رونمایی از تقریظ  رهبر انقلاب بر کتاب «در کمین گل سرخ» صبح امروز با حضور جمعی از فرماندهان نظامی و اهالی ادب و هنر در قطعه ٢٩ بهشت زهرا برگزار شد. «در کمین گل سرخ» زندگینامه داستانی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی است که به قلم محسن مومنی‌ شریف توسط انتشارات سوره مهر بیش از 22 بار تجدید چاپ شده است.

در ابتدای این مراسم عطار زاده معاون دفتر حفظ و نشر رهبر معظم انقلاب با خیر مقدم به حاضرین در جلسه گفت: این هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت موسسه است که به کتاب در کمین گل سرخ نوشته محسن مومنی شریف اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: باتوجه به اهتمام رهبر انقلاب بر تکریم فرهنگ ایثار و شهادت ما در موسسه سعی کردیم در جهت دغدغه های رهبر انقلاب قدم برداریم.

در ادامه مراسم علیرضا مختارپور معاون انتشارات دفتر نشر و حفظ آثار رهبر انقلاب در سخنانی گفت: باتوجه به شرایط کشور و درگیر بودن بیش از ٢5 استان ما با پدیده سیل شاید این سوال برای برخی پیش بیاید که برگزاری این مراسم در این شرایط چه لزومی دارد؟  رهبر انقلاب در دیدار روز گذشته با قاریان قرآن کریم در بخشی از سخنانشان فرمودند: این روحیه جهادی که امروز مشاهده می‌کنیم آموزش شهدا است. بنابراین این روحیه بسیج شوندگی را شهدا به ما آموزش دادند و وظیفه خود می‌دانیم از این معلمان تقدیر کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم امیر آراسته رییس هیئت معارف جنگ با بیان خاطراتی از شهید علی صیاد شیرازی گفت: در سفری که مقام معظم رهبری  در دوره ریاست جمهوریشان به  اتفاق شهید صیاد شیرازی به سوریه داشتند بنده هم توفیق همراهیشان را داشتم. دیداری با ژنرال طلاس  وزیر دفاع سوریه داشتیم. طلاس پس از جلسه به شهید صیاد گفت مقدمات سفر به حلب را برایتان فراهم میکنم تا چند ساعتی را در آنجا استراحت کنید. صیاد با شنیدن این حرف بسیار برافروخته شد و گفت «ژنرال من ارتشی هستم. سربازان و دوستان در حال جنگ هستند چگونه من به خودم اجازه تفریح بدهم؟»

وی ادامه :شهید صیاد همواره می‌گفت ما سربازیم و باید همیشه آماده جانفشانی برای کشور و انقلاب باشیم. صیاد به معنی واقعی کلمه اطاعت از امام زمان را در گرو پیروی از حضرت امام و آیت الله خامنه‌ای می‌دانست.

امیر آراسته در پایان سخنانش خاطره‌ای از دیدار با شهید صیاد در ماه رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان خدمت ایشان در ستاد کل رسیدم. پس از اتمام جلسه گفتم افطار می‌مانم که شهید صیاد گفت بمانی ضرر می‌کنی ولی اصرار کردم و ایشان هم قبول کرد. پس از اقامه نماز به همکارشان گفت پرچم را بیاورید. تعجب کردم، پرچم در وقت افطار! بالاخره سفره را انداختند. کمی پنیر، خیار و گوجه و مقداری هم مغز گردو گذاشتند. گفتم پرچم چه بود پس؟ گفت پنیر، خیار و گوجه پرچم است دیگر! گفتم پس مغز گردو چیست؟ گفتند آن هم میله پرچم است (خنده حضار).

در ادامه مراسم محسن مومنی شریف نویسنده کتاب گفت: شهید صیاد شیرازی یک نظامی تمام معنا بود.او در تمام دوره های نظامی نفر اول بود به غیر از یک دوره که نفر دوم شد و بعدها گفت در آن مصلحتی بود که بعدها متوجه شد. مصلحتش این بود که باید کسی در جمهوری اسلامی فرمانده شود که از دست شاه درجه نگرفته باشد. در دوره ای که بین ١5 کشور در آمریکا برگزار شد و سربازان و فرماندهان نخبه در آن شرکت داشتند، صیاد اول شد.

وی ادامه داد: شهید صیاد گفت که قبل از انقلاب فک نمی‌کرد به درجه سرهنگی برسد. شهید صیاد معتقد بود این برکت انقلاب اسلامی است که امثال صیاد به بالاترین درجات می رسند.

مومنی با اشاره به اتمام هفته هنر انقلاب گفت: خوشبختانه ادبیات و هنر انقلاب بسیار پیشرو و دارای مخاطب فراوان است . ما اینها را مدیون حمایت‌های رهبر انقلاب هستیم. ایشان از نخستین روزهای انقلاب چه در زمان ریاست جمهوری و چه در زمان رهبری توجه خاصی به این حوزه داشته‌اند که امیدوارم بتوانیم نظرات ایشان را در این حوزه تامین کنیم.

در ادامه مراسم میلاد عرفان پور با خواندن اشعار زیر حال و هوایی دیگری به این مراسم بخشید.

تو زینت دل‌هایی ای اشک حماسی
از کربلا می‌آیی ای اشک حماسی
عشق است نام چشمه‌های‌ اشک لبریز
از چشم‌های شیرمردان سحرخیز
آرامش جان‌های ناآرام، عشق است
در قبر خوابیدن شب اعزام، عشق است
عشق است با قاسم رسیدن محضر مرگ
قربان طعم از عسل شیرین‌ترِ مرگ
عشق است عبدالله بودن، ساعت عشق
خود را سپر کردن برای حضرت عشق
قربان اسماعیل‌های سرسپرده
دل را به امر حضرت دلبر سپرده
آن خویشتن‌داران از خود بار بسته
فرمانده‌گردان‌های دل‌های شکسته
پیران راه عشق در عین جوانی
صاحب‌زمانی‌های گرم ندبه‌خوانی
آنان که می‌دیدند مصباح‌الهدی را
آنان که فهمیدند اعجاز دعا را
آنان که عطر سیب را احساس کردند
مشق ادب در مکتب عباس کردند
با مرتضی «مولای یا مولای» خواندند
چون او، سر قول و قرار خویش ماندند
هر روز و شب، از خود گرفتند امتحان‌ها
العفو‌ها گفتند آن پاکیزه‌جان‌ها
وقت مناجات از جهان، آزاد بودند
مست از صحیفه، همدم سجاد بودند
نور توسل، در دل آماده‌شان بود
عطر تضرع، زینت سجاده‌شان بود
 هرگز ننوشیدند آن مردان سرمست
 هرقدر شد آن قمقمه این دست و آن دست
بر لب رجزهای یل ام‌البنین بود
دستی به ماشه، دست سرخی بر زمین بود
پوتین درآوردند و پا بر مین نهادند
اینگونه درس حفظ بیت‌المال دادند
ای دل تو هم با اشک، فتح خون بلد شو
از سیم‌های خاردار نفس رد شو
ما اینچنین گنجینه‌ای داریم با خود
باید قراری تازه بگذاریم با خود
ما بارها از نیل، با ایمان گذشتیم
از هفت‌خان سختی دوران گذشتیم
هشدار! عاشورا همین امروز و فرداست
این تازه آغاز حسینی بودن ماست
این روضه‌ها این نوحه‌ها غوغای جان است
آماده‌باش لشکر صاحب‌زمان است
ما با دل خون پای روضه می‌نشینیم
میراث‌دار اشک زین العابدینیم
غوغا پس از روز دهم هرگز نخوابید
زینب شروع کربلای خویش را دید
یک کاروان دل می‌رود صحرا به صحرا
ای کاش بر نی‌ها نیفتد چشم زهرا

در بخش دیگر از مراسم مهدی صیاد شیرازی فرزند شهید صیاد صحبت کرد. او گفت: در دیداری که به اتفاق خانواده  در سال ٨5 خدمت رهبر انقلاب  رسیدیم. ایشان رضایت خود را ابراز کردند و ظاهراً همان زمان تقریظ انجام شده و در آن جلسه از آقای مومنی بابت نگارش این کتاب تشکر کردند.

وی با بیان شاخصه‌هایی از روحیات و سبک زندگی شهید صیاد گفت: اولین خصوصیت ایشان تعبد بود. شهید صیاد به نماز اول وقت اهمیت فراوانی میداد طوری که قبل از انقلاب بخاطر توجه به نماز اول وقت توسط فرمانده خود 4٨ ساعت بازداشت شد. شهید صیاد تابع ولایت بود و همواره رهنمودهای امام خمینی و رهبر انقلاب را سرلوحه کارهای خود قرار می داد.

در ادامه این مراسم امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی نیز در سخنانی عنوان کرد: یکی از شخصیت‌های برجسته و ممتاز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی شهید صیاد شیرازی است. جدای از موضوعات شخصی، به باور من خلوص در بندگی خدا عامل اصلی ساختن شخصیت او بود و بسیاری از ویژگی‌های دیگر وی نیز در ذیل همین قرار می‌گیرد و همین خلوص بود که چنین عزت و بصیرتی به او داد و قدرت تشخیص و عمل او و نیز دشمن‌شناسی و توان تشخیص او نیز حاصل از همین مساله بود.

وی ادامه داد: بسیاری از فرماندهان ارتش که در ماجرای سیل اخیر در زمره نخستین یگان‌هایی بودند که به کمک مردم شتافتند، در زمره شاگردان شهید صیاد شیرازی و در کلاس درس او بودند. همه می‌دانستند که اگر شهید صیاد زنده بود، امروز آستین بالا می‌زد و به کمک مردم می‌شتافت و ما نیز که امروز از رهروان و ثمرات خلوص و بندگی اوییم باید در جایگاهی قرار بگیریم که اگر او می‌بود قرار می‌گرفت. باید کاری را انجام دهیم که اگر او بود، انجام می‌داد.

در ادامه متن تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «در کمین گل سرخ» منتشر شد: «این نمونه‌ی جالب و بیسابقه‌ئی است از گزارش جنگ در ضمن داستان شیرین زندگی یکی از شخصیتهای آن. آن را یکسره مطالعه کردم (تا 84/6/7) زیبا و هنرمندانه نوشته شده است. با بسیاری از حوادث آن کاملاً آشنایم. البته بسیاری دیگر از حوادث آن دوران و نیز مطالب بسیاری از آنچه مربوط به این شهید عزیز است ناگفته مانده است. و این طبیعی است.
البته برجستگیهای شخصیت شهید صیاد شیرازی را در نوشته و کتاب به درستی نمیتوان نشان داد او حقاً نمونه‌ئی از یک ارتشی مومن و شجاع و فداکار بود. رحمت خدا بر او.»


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.