جمعه, 24 آبان 1398
کد خبر: 10992
اهمیت هنرمند متعهد انقلابی در فضای امروز هنر

هنر انقلاب اسلامی در مسیر پویایی و رشد جامعه

آوینی فیلم: برگزاری رویداد مهم پنجمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره هنر انقلاب اسلامی بهانه ای است برای اینکه درباره اهمیت هنرمند انقلابی و تناسب اهداف عالیه انقلاب اسلامی با رویکرد تولید هنری آثار امروز درنگ کنیم.
آوینی فیلم

برگزاری رویداد مهم پنجمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره هنر انقلاب اسلامی بهانه ای است برای اینکه درباره اهمیت هنرمند انقلابی و تناسب اهداف عالیه انقلاب اسلامی با رویکرد تولید هنری آثار امروز درنگ کنیم. به طور حتم هنر انقلاب باید کاملا منطبق با سیاست های نظامی باشد که در راستای اهداف قدسی بنا شده و برای تابش آفتاب حقیقت شکل گرفته است. پس هنر انقلابی باید بیش از هر چیز در راستای روشن سازی افکار و زدودن تاریکی ها باشد و هنرمند انقلابی باید بتواند براساس منش دیدبانی به بررسی وضعیت فرهنگی جامعه و جهان پرداخته و براساس نیازها و خلل های موجود با زبان هنر به تشریح زیبایی ها و حذف تیرگی ها بپردازد.

هنرمند بیدار انقلابی با سلاح ایمان و هنر میتواند پاسبان ارزشها باشد و در برابر سد دشمنی های مغرضان و تیرهای زهر دشمنان همچون سپری مطمئن عمل کند. از این جهت نقش هنرمند انقلابی برای ترویج فرهنگ انقلابی و اشاعه ارزشهای دینی بسیار مهم است. برای تحقق این منظور نیاز به ابزاری مطمئن میباشد و وجود یک هنرمند معتقد و متعهد میتواند ضامن دستیابی به موفقیت گردد. تاریخ فرهنگ و هنر کشورمان در سالهای دور افرادی به خود دید که برای رسیدن به خواسته های شخصی به شکلی دروغین از نردبان انقلاب بالا رفتند و بعدها به دلیل عدم وجود ایمان واقعی در کاری که انجام میدادند، تبدیل به منتقد این جریان شدند. خوشبختانه در چهل سالگی انقلاب اسلامی شاهد رشد و بلوغ هنرمندان جوان و کارکشته ای هستیم که از رویش های انقلاب اسلامی به شمار می آیند و در این چهل ساله از طریق فرهنگ انقلاب اسلامی به باروری رسیدند. نامزدهای چهره هنر انقلاب در سالی که گذشت، نمونه ای از رویشهای انقلاب به شمار می آیند و هستند هنرمندان بسیار دیگری که میتوانند در رشته خود براساس توانایی ها و استعدادی که دارند، گام های مهمی در راستای هنر انقلاب اسلامی بردارند.

شهید آوینی

 

وقتی از هنر انقلاب اسلامی سخن به میان می آید، نام شهید آوینی به عنوان یک الگوی شایسته برای نسل های قبل و بعد از خود برجسته میشود. هنرمندی که در فضای انقلاب اسلامی به یک باور متفاوت و مطمئن رسید و با پرچم انقلاب اسلامی توانست به هنر واقعی و ارزشمند دست یابد. هنری که در آثار مکتوب و تصویری و در کلام سید شهیدان اهل قلم به شکل زیبایی قابل بهره برداری است و میتواند سرمشقی برای هنرمندان جوان باشد. شهیدی که حقیقت عالم را می جست و در راه همان حقیقت هم به آرزویش رسید. در واقع میتوان نقطه تکامل هنر انقلابی را در وجود آوینی پیدا کرد که حرفش و نوشتارش و راهش و سرنوشتش کاملا با هم مطابقت پیدا کرد.

 

هنر انقلاب

به طور حتم اشاره و نگاه هنرمند انقلابی به جای لذت های دنیوی باید رو به آسمان باشد و هنر را ابزاری برای رسیدن به کمال بداند. همانگونه که شهید آوینی اشاره به قدسی بودن هنر کرده و عنوان کردند: «هنرمند موحد، گذشته از آن که باید جهان را به مثابه نشانه ‌ای برای حق ببیند و به تبعیت از این تعهد، هنر او نیز رو به بالا بیاورد و به حقایق متعالی اشاره داشته باشد...» از این جهت همانگونه که بزرگان انقلاب تاکید داشتند هنر انقلابی باید بتواند در مسیر بیداری انسان گام بردارد و هدايت و رشد انسان ها وظیفه هنر از نوع اصیلش می باشد. این وظیفه هنرمند انقلابی وقتی مهم میشود که در دوره ای به سر می بریم که هنر بدست نامحرمان تبدیل به ابزاری برای ترویج پلیدی ها شده و آثار مبتذل جایگزین ارزشهای هنری در جهان شده است. در این میان نقش هنر متعهد و هنرمند متعهد انقلاب اسلامی برای محو کردن زشتی ها و نشان دادن راه برای مخاطبان اهمیتی صدچندان می یابد و رساندن حقیقت به مخاطبان تشنه تنها با کارکردن و ایمان به کاری که انجام میشود، محقق میشود و هنرمند متعهد انقلابی، دیدبان حق و حقيقت و پاسدار ارزشها است و باید این سنگر شریف که توسط بزرگان هنر انقلاب شکل گرفته است، به دست هنرمندان جوان انقلابی با تولید آثاری ارزشمند حفظ شود و این مسیر پویای هنر ادامه یابد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.