دوشنبه, 5 آبان 1399
کد خبر: 10938
رضا ایرانمنش در گفتگو با آوینی فیلم

شهید آوینی هنرمند غریبی بود

آوینی فیلم: در سالروز شهادت سیدشهیدان اهل قلم، گفتن و شنیدن از نام «آوینی»  اتفاق تازه ای نیست. چرا که سالهاست که نام هنرمند متعهد انقلاب اسلامی با نام سیدمرتضی آوینی پیوند خورده است. رضا ایرانمنش در گفتگو با آوینی فیلم با اشاره به تقارن شهادت سیدمرتضی آوینی با میلاد امام حسین(ع)، آوینی را حر دشت کربلا در صحرای هنر می داند.
آوینی فیلم

 در سالروز شهادت سیدشهیدان اهل قلم، گفتن و شنیدن از نام «آوینی»  اتفاق تازه ای نیست. چرا که سالهاست که نام هنرمند متعهد انقلاب اسلامی با نام سیدمرتضی آوینی پیوند خورده است. رضا ایرانمنش در گفتگو با آوینی فیلم با اشاره به تقارن شهادت سیدمرتضی آوینی با میلاد امام حسین(ع)، آوینی را حر دشت کربلا در صحرای هنر می داند.

بازیگر شناخته شده سینمای دفاع مقدس در این گفتگو درباره مهمترین ویژگی های سینمای آوینی گفت: ذات مستند همان است که در آثار شهید آوینی می بینیم. شخصیت آن شهید را میتوان در آثار مستندش پیدا کرد. در دنیا کمتر کسانی بودند که بروند در عمق فاجعه و با دوربین و متن همه اتفاقات جنگ را به شکل تاثیرگذاری برای مخاطبان نمایش بدهند. آقای آوینی تنها کسی است که در مستند جنگ بهترین تصویر را به نمایش درآورده است.

رضا ایرانمنش درباره ویژگی های آثار روایت فتح با نگاه شهید آوینی گفت: آثار روایت فتح سه ویژگی مهم داشت که در کمتر آثاری وجود دارد. یکی ادبیات خود آقای آوینی است که یگانه است. دوم فیلمی که می گیرد که آن هم یگانه است. سوم صدای آوینی است که متن و تصویر را تکمیل میکند و این ویژگی ها کاملا مبتنی بر شخصیت شهید بزرگ و والایی است که انسانی کیفیتی است. برخلاف دنیای ما که دنیای کمیت ها است و همه چیز را براساس ارقام می سنجند. یعنی هر که بیشتر فیلم بسازد، فیلمسازتر میدانند. هر که بیشتر فیلمش بفروشد، هنرمندتر است. هر که خانه اش بزرگتر باشد، محترم تر است! اما آقای آوینی که آدم مسلمان و تحصیلکرده ای بود، جور دیگری به دنیا نگاه میکرد.

بازیگر فیلم دکل با اشاره به شخصیت خاص شهید آوینی گفت: به نظرم شهید آوینی هنرمند غریبی بود. آوینی دنبال کیفیت بود نه کمیت. اصالت فرهنگ ما کیفیتی است و وقتی میگوییم «یکی مرد جنگی به از صد هزار»، یعنی اینکه برایمان تعداد مهم نیست بلکه کیفیت مقدم است. وقتی اسوه ای در فرهنگ مذهبی به نام حسین(ع) داریم که با لشگر 72 نفره در برابر سی هزار نفر دشمن می جنگد، یعنی چه؟ این 72 نفر که بودند؟ انسانهای کیفیتی بودند که در برابر کمیت ها مقاومت کردند؟ من اعتقاد دارم که آقای آوینی حر زمانه بودند و رجعت به خویشتنی که کردند، اتفاق عجیب و غریبی بود و شخصیت شان را ماندگار کرد. در سینمای ایران و به خصوص در دفاع 8 ساله و فرهنگ انقلاب اسلامی دیگر شخصیتی مانند شهید آوینی را نداریم. ایشان درباره جنگ فیلم نساخته است، بلکه از جنگ فیلم ساخته است و این خیلی فرق میکند.

رضا ایرانمنش

 

رضا ایرانمنش که جانباز قهرمان دوران دفاع مقدس و هنرمند متعهد به ارزشها است، درباره شخصیت گرانقدر شهید آوینی به سایت آوینی فیلم گفت: ایشان تا روز آخر به هنر خود متعهد ماند و در میدان نبرد هم جان خود را گذاشت. ایشان نمونه یک هنرمند متعهد انقلاب اسلامی است و به نظرم اولین چیزی که هنرمندان امروز باید از ایشان درس بگیرند، اهمیت دادن به کیفیت هنری است که ارائه میکنیم. مهمترین چیزی که من با آن مشکل دارم، همین بی توجهی به کیفیت در برابر کمیت است. جهان امروز دنیای کمیت ها شده است و کاملا مشهود است که طرف فیلم میسازد و میلیاردها فروش میکند و فکر میکند بزرگترین فیلمساز جهان است و استدلالش به گیشه است. در حالیکه من این را باور ندارم و فکر میکنم در هنر «آن خشت بود که پر توان زد» و خشت زدن با تراش الماس فرق میکند.

شهید آوینی

 

رضا ایرانمنش در پایان درباره اندیشه شهید آوینی افزود: در سالروز تولد امام حسین(ع)، رحمت میفرستیم به روح گرانقدر شهید آوینی که صادقانه ترین بیان را در مورد ائمه(ع)، در مورد جنگ، در مورد وجدان بشری، در مورد اعتقادات مذهبی عنوان کرده است که مبنای یگانه ای برای ما میتواند باشد. نظرات شهید آوینی درباره سینما به عنوان یک پدیده وارداتی غربی بسیار ارزشمند است و ما باید آن سینما را به فرهنگی ایرانی اسلامی تبدیل کنیم که متاسفانه هیچ وقت موفق به این کار نشدیم. ما در فرهنگمان باید بتوانیم پدیده های وارداتی را براساس هاضمه خود تغییر دهیم تا متعلق به ما باشد و این درسی است که از شهید آوینی میتوانیم بگیریم. به نظرم آقای آوینی انسان بزرگی بود که به دنبال سینمای ایرانی بود و صفات یگانه شهید آوینی درباره هنر ایرانی و پیوندش با مذهب باید مورد توجه ما قرار بگیرد. چون من معتقدم هنرمندی که مزین به پرتوی از عنایات خداوند نباشد، راه به جایی نخواهد برد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.