دوشنبه, 27 آبان 1398
کد خبر: 10834
انتقادات شهرام ناظری از دولت و صداوسیما

پرداختن به فرهنگ مورد توجه دولت نیست

آوینی فیلم: خواننده گرانقدر موسیقی ایران در مراسم رونمایی آلبوم «آرش کمانگیر» به انتقاد از عملکرد دولت و همچنین صدا و سیما پرداخت.

آوینی فیلم: خواننده گرانقدر موسیقی ایران در مراسم رونمایی آلبوم «آرش کمانگیر» به انتقاد از عملکرد دولت و همچنین صدا و سیما پرداخت. شهرام ناظری در این خصوص گفت: هر دوره‌ای بیان‌کننده یک فضایی در عرصه فرهنگ و هنر است. امروزه دوره دیگری است که حس هنری در آثار موسیقایی به وضوح مشاهده می‌شود و حتی آن شور و احوالی که در دهه‌های قبل وجود داشت دیگر رنگ باخته است. امروز اینترنت از یک سو می‌تواند تأثیر منفی بگذارد و از سوی دیگر مساله پرداختن به فرهنگ دیگر مورد توجه دولت نیست در نتیجه طبیعی است که همه چیز آرام‌آرام افت پیدا کرده و اگر خواننده‌ای هم در این شرایط رشد کند دیگر آن تأثیرگذاری لازم را برای موسیقی و مخاطب نداشته باشد.

این هنرمند پیشکسوت افزود: البته ما چندین غول موسیقی ایران را پس از پیروزی انقلاب اسلامی از دست دادیم که واقعاً شرایط موسیقی را دچار دگرگونی کرد. به عبارتی نبود مراکزی چون مرکز حفظ و اشاعه و فقدان استادان موسیقی ایران مقداری باعث هرج و مرج شده که شرایط را تا به این حد نامطلوب کند.

وی ادامه داد: وقتی من نوجوان بودم پیش استادانی بودم که از آن‌ها بسیار آموختم. من در آن دوران برای هنرمندانی که از آن‌ها می‌آموختم هر کاری می‌توانستم انجام می‌دادم. کما اینکه در زمان نوجوانی استادی داشتم که از کار بیکار شده بود و در دماوند زندگی می‌کرد. من برای قدرشناسی از این هنرمند بزرگ برای او در زمستان نفت می‌آوردم چرا که به او مدیون بودم. امروز هم این ماجرا در زندگی کاری خودم ادامه داشته و من همراه با برادران طاهری تلاش کرده‌ام تا این موضوع را به آن‌ها منتقل کنم که به عنوان دو هنرمند جوان و مستعد موسیقی ایرانی از استاد و کسی که تجربه بیشتری از آن‌ها دارد حرف شنوی داشته باشند.

شهرام ناظری در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: به هر صورتی که بوده کارهایمان را منتشر کرده اما شما بدانید ما نمی‌توانیم با صداوسیما رقابت کنیم. من سال‌هاست در صداوسیما حضور ندارم و وقتی من در این مجموعه حضور ندارم پس شرایط همین می‌شود. به هر حال چون سیاست رسانه ملی حمایت از کارهای سطح پایین است، پس نمی‌توان با این شرایط مقابله کرد.

وی افزود: این رسانه تمام جامعه را تحت پوشش خود قرار داده است و ما توانایی مقابله با این جریان نابرابر را نداریم. ما در این عرصه فقط می‌توانیم سعی کنیم تا با کمک علاقه‌مندان فرهنگ کارهایمان را منتشر کنیم. متأسفانه تبلیغات در دست ما نیست و ما هم نمی‌توانیم با هشتاد میلیون ایرانی حرف بزنیم. به هر حال من در این جنگ نابرابر حضور داشتم اما وقتی کاری برای هدایت درست گوش شنیداری جامعه نمی‌توان انجام داد، ماجرا واقعاً ترسناک می‌شود. البته مردم ایران با وجود تمام مسائلی که وجود داشته هنوز خواستار فرهنگ و هنر ایرانی هستند و ما هم با اتکا به آن‌ها هر تلاشی می‌کنیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.