پنجشنبه, 8 خرداد 1399
کد خبر: 10818

واکنش مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به منتقدان لیست حمایتی

آوینی فیلم: سیدمحمد مهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به انتشار گزارش حمایت های مالی این مرکز توضصیحاتی رسانه ای ارائه داد.

آوینی فیلم: سیدمحمد مهدی طباطبایی‌نژاد گفت: در حال حاضر سازمان سینمایی ما را موظف به شفاف‌سازی درباره قراردادهای با رقم بالای ۲۵۰ میلیون تومان کرده و مشخصاً مرکز گسترش در سال ۹۷ هیچ قراردادی با چنین رقمی نداشته است که بخواهد اطلاعات آن را منتشر کرد. به تعبیر دیگر بر اساس قانون مرکز در سال گذشته «فاقد قرارداد» محسوب می‌شود چراکه همه قراردادهای ما در این سال مبلغی زیر ۲۵۰ میلیون تومان داشته است. لااقل تا امروز قانون اینگونه است و شاید بعدها سازمان درباره قراردادهای پایین‌تر هم ما را ملزم به شفاف‌سازی کند که حتماً در آن مقطع این کار هم انجام خواهد شد. ما در حال حاضر فقط دو قرارداد با رقم بالای ۲۵۰ میلیون تومان داریم که آن هم مربوط به پیش از سال ۹۷ است.

وی در واکنش به برخی از انتقادات صورت یافته درباره این لیست گفت: زمانی از ما می‌خواهند لیست قراردادها را منتشر کنیم، خب می‌کنیم. اما اگر بخواهند درباره یک قرارداد خاص توضیح بیشتری ارائه شود طبیعتاً باید مشخص شود که چه نقطه ابهامی درباره آن وجود دارد که نیازمند توضیح بیشتر است. اما اینکه به‌صورت کلی مطرح کنند که علت انعقاد این قرارداد چه بوده، خب چه پاسخی باید بدهیم؟ اینکه دیگر شفاف‌سازی نیست؟

طباطبایی نژاد درباره نحوه حمایت از فیلمسازان گفت: ما دو شیوه در این زمینه داریم که برمبنای آن هم عمل می‌کنیم. یکی شیوه پسیو یا منفعل است؛ در این شیوه عده‌ای ایده‌های خود را در سایت ثبت می‌کنند و ما هم برمبنای همان‌ها اقدام به بررسی می‌کنیم. در این زمینه دخالتی در ایده‌ها نداریم. مرکز اولویت خاص در حمایت از فیلم‌های مستند ندارد چراکه وظیفه «حمایت عام» از سینمای مستند بر عهده ما است. البته برخی موضوعات در دوره‌های خاص برایمان حائز اهمیت می‌شود. مثل مصرف بهینه انرژی که امروز یکی از معضلات کشور است و فیلم‌های مستند کمی هم در این زمینه تولید شده و می‌شود. طبیعتاً در این موارد ملاحظات ویژه‌تری برای حمایت خواهیم داشت. در این سبک از کار، مرکز گسترش مهم‌ترین محل مراجعه مستندسازان در کشور است و نمی‌توانیم این باب را ببندیم. این برخلاف رویکرد سازمان‌ها و مراکزی است که نمی‌خواهم نام ببرم اما درها را می‌بندند و ترجیح می‌دهند خودشان مستندساز را صدا کنند و به او بگویند ما می‌خواهیم درباره فساد پهلوی مستند بسازیم، برو ایده‌ات را بیاور! حتی در مواردی ایده را هم حاضر و آماده دارند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.