سه شنبه, 29 مرداد 1398
کد خبر: 10646
گفتگوی آوینی فیلم با فرزین محدث بازیگر نمایش استیو جابز

خوشحالم جایزه بازیگری جشنواره تئاتر فجر را به دلایل شخصی نگرفتم

آوینی فیلم: یکی از بازیگران توانای تئاتر کشورمان، فرزین محدث است که با نقشهای متفاوت و گریمهای سنگین نهایت توان خود را برای ایفای نقشهای دشوار انجام میدهد. به نظر می رسید بازیگر نمایش استیون جابز در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر از بابت عدم دریافت جایزه بازیگری ناراحت شده باشد، اما محدث در گفتگو با آوینی فیلم عنوان کرد از اینکه در جشنواره تئاتر فجر جایزه نگرفته، خوشحال است!
آوینی فیلم

فرزین محدث که با نمایش پرمخاطب «استیون جابز» در سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر حاضر بود، درباره دلیل ایفای نقشهای سخت و متفاوت در تئاتر گفت: من تا به حال نقشهای متفاوت و دشواری بازی کرده بودم اما امسال نمایش استیو جابز این همه انرژی از من برد. چون اجرای سختی بود. اما من اولین بار در صحنه تئاتر برای آقای نادر برهانی مرند در نمایش «تیستا» نقش یک بچه عقب افتاده ذهنی را بازی کردم که دیالوگ هم نداشت و آن سال جایزه بازیگری جشن خانه تئاتر را گرفتم. پارسال هم برای علی شمس نقش یک پیرزن را بازی کردم و هم در جشنواره فجر و هم در جشن بازیگری جایزه گرفتم. نمایشی هم به نام ماکوندو بازی کردم که نقش سختی بود.

 

فرزین محدث

وی ادامه داد: من امسال 15 نمایش را نپذیرفتم و پیشنهادت مختلف را رد کردم چون فکر میکنم باید نمایشی را که علاقمند هستم و کار خارق العاده ای باشد را بازی کنم. استیو جابز به دلیل فضای بازی و اتفاقات متفاوتی که داشت، فرصت خوبی برای یک بازی نفس گیر بود. مطمئنا کارگردانی مهران رنجبر در این توفیق موثر بود. هر بازیگر متکی به عوامل مختلف صحنه و پشت صحنه است و تئاتر میتواند امکان بهتری برای نمایش توانایی های یک بازیگر باسد. اما این به دلیل برتری تئاتر بر سینما نیست و هر یک مدیوم های متفاوتی دارد.

بازیگر فیلم امپراطور جهنم دلیل عدم توفیقش در سینما نسبت به تئاتر را اینگونه برشمرد: سینما یکسری ویژگی ها دارد و هنوز کارگردانهای سینما من را به عنوان بازیگری که میتوانم کارهای عجیب و غریب بازی کنم، نپذیرفتند. ناراحت هم نیستم چون معتقدم عمر بازیگری کوتاه نیست و به نظرم تا زمانی که زنده ام میتوانم بازی کنم و خودم را نشان بدهم. امیدوارم آن روز فرا برسد.

وی افزود: در سینما هنوز آن اعتماد لازم در مورد من شکل نگرفته است. از طرفی اگر به لیست فیلمها نگاه میکنیم، فیلمهای عجیب و غریب و نقشهای خاصی نمی بینیم. در سینما تا زمانی که یک فیلم کامل نشود و همه مراحلش طی نشود، نمیشود درباره کیفیتش نظر داد و من بازیگر تنها بخشی از پروژه تکمیل یک فیلم سینمایی هستم اما در تئاتر در طول تمرینات میتوان از نتیجه کار اطمینان حاصل کرد. در سینما فکر میکنی که کار درخشانی ساخته خواهد شد اما نتیجه اش برعکس میشود. سینما یک قواعدی دارد که باید سازنده اش از آن آگاهی داشته باشد. یکسری قواعد نانوشته هم برای جذب مخاطب وجود دارد.

فرزین محدث درباره دلیل استقبال مخاطبان از نمایش استیو جابز به آوینی فیلم گفت: در استیو جایز تلاش شد که یک کار گروهی درست شکل بگیرد. جنس بازی من در این نمایش استوار به فضای گروتسک و متکی به بیان بدن بود. جنس کارگردانی مهران رنجبر هم مدرن بود که از طریق نور و اتمسفر فضاسازی میکرد و از نظر تکنیکال موفق بود. از لحاظ متن هم چون درباره شخصیتی حرف میزدیم که در جهان تکنولوژی مهم و تاثیرگذار بود برای مخاطبان جذاب بود. در کنارش این نمایش به مقوله مرگ و زندگی هم می پرداخت. این که مرگ میتواند پایان یک زندگی نباشد و این که نگرش یک آدم به مرگ میتواند شکل زندگی اش را تغییر دهد. خیلی جاها برای رسیدن به هدفمان از حق گذشتیم و به مردم خیانت کردیم و اتفاقات مختلفی که شخصیت استیو جابز در آن وارد شد.

فرزین محدث

این بازیگر شناخته شده در تئاتر درباره برگزاری سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر گفت: من متاسفانه در زمان جشنواره مریض احوال بودم و هیچ نمایشی را ندیدم و نمیتوانم با صراحت در این باره قضاوت کنم اما فکر میکنم بهترین تصمیم این است که سکوت کنم و همانند قبل از جشنواره اظهارنظری نکنم اما از این بابت که نمایش استیو جابز مورد توجه مخاطبان زیادی قرار گرفته خوشحال هستم.

محدث درباره عدم دریافت جایزه و اینکه از این بابت چقدر دلخور است، به آوینی فیلم گفت: من از این اتفاق ناراحت نشدم. من الان میتوانم با صراحت بگویم که خیلی خوشحالم جایزه بازیگری بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر را به دلایل شخصی نگرفتم. این هم ارتباطی به مسائل حرفه ای ندارد و کاملا شخصی است و مرتبط با من و روح مادرم است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.