چهارشنبه, 9 بهمن 1398
کد خبر: 10593
گفتگوی آوینی فیلم با محمدرضا اسلاملو کارگردان سینما درباره چهل سالگی انقلاب

من به جشنواره فیلم فجر انتقاد دارم

آوینی فیلم: محمدرضا اسلاملو، کارگردان انقلابی سینما که سابقه فعالیت در گروه جهاد تلویزیون را در چند دهه پیش داشته است، فارغ التحصيل فيلم و تلويزيون از كالج ارتباطات دانشگاه تگزاس است. این کارگردان در گفتگو با آوینی فیلم درباره ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی در چهل سالگی اش گفت.
آوینی فیلم

 محمدرضا اسلاملو، کارگردان متعهد سینما به آوینی فیلم گفت: انقلاب ما مهمترین اتفاق جهان بود که به همت سربازان اسلام و به رهبری ولی امر زمانه به وقوع پیوست و ثمرات ارزشمندی در همه ابعاد زندگی به جا گذاشت. اگر چه نقدهایی به مسئولانی که خلاف مسیر مردم رفتند، وارد است اما نمیتوان ذره ای از ارزشها و آرمانهای ناب انقلاب اسلامی غافل شد.

این کارگردان پیشکسوت که همسنگر شهید آوینی بوده است، درباره نگاه سید شهیدان اهل قلم به انقلاب اسلامی گفت: شهید آوینی انقدر وسعت نگاه داشت و انقدر پایبند به اسلام بود که در توان من نیست بخواهم در این خصوص بگویم. انسانی که همه چیز را به روشنی می بیند و از اتفاقات پیش آگاهی دارد، در متن اتفاقات قرار دارد و پیش قدم است و شهید آوینی همیشه پیشگام مبارزه با ظلم  و برقراری عدالت بود. عدالتی که در زمینه فرهنگی بسیار مهمتر است اما الان در غیاب امثال شهید آوینی، عرصه در اختیار افرادی قرار گرفته که از شرایط سوء استفاده میکنند.

محمدرضا اسلاملو

 

اسلاملو در ادامه گفتگو با آوینی فیلم درباره طرز تلقی شهید آوینی از هنر متعالی و هنر انقلاب اسلامی، گفت: شهید آوینی تحمل هنری خلاف ذاتش را نداشت و هر اتفاقی غیر از هنر انقلاب اسلامی را قبول نداشت. شهید آوینی تک ستاره ای در هنر انقلاب اسلامی بود و دیگر به وجود آمدن چنین فردی که هم انقلابی و هم متخصص و هم متعهد به بالاترین درجه باشد، به راحتی امکان پذیر نیست. اما حداقل نباید خلاف مسیر آن شهید رفتار کرد.

کارگردانی شهابی از جنس نور در ادامه گفت: حداقل میتوان یک مدیر سالم و خوب را به کار گرفت. امروزه هنرمندان متعهد انقلابی به دلیل مواضع سیاسی گروه مقابل خانه نشین شدند اما یک عده ای راحت میتوانند همه چیز را در اختیار بگیرند و در بورس هستند. اگر هنرمندان انقلابی به کار گرفته نشوند، چه انتظاری از کارگردانهایی است که نسبتی با انقلاب ندارند.

این کارگردان با انتقاد از مسئولان فرهنگی گفت: هر مدیری که برای مردم انقلابی کار مثبتی انجام ندهد، باید در آن دنیا پاسخ بدهد. این کشور هم خدا دارد و هم امام دارد و بالاخره اتفاقات خوب در آن می افتد. حتما فردایی هست و باید بعضی از افرادی که از ارزشها فاصله گرفتند در آن دنیا پاسخ بدهند.

اسلاملو با اشاره به اهمیت فرهنگ ارزشمند مهدوی گفت: ما با فرهنگ ظهور و انتظاری که میکشیم باید متعالی ترین هنر را شکل بدهیم. اما افرادی که دغدغه دارند خیلی راحت در کشور بایکوت میشوند و چون زور طرف مقابل بیشتر است، چاره ای جز سکوت ندارند. استراتژی سینمای ما باید به سمت فیلمهای آخرالزمان و در جهت فرهنگ مهدویت باشد اما امروزه کجا این آثار را می بینیم؟ همین جشنواره فیلم فجر را که ببینیم حساب کار دستمان می آید که چه فیلمهایی مورد توجه قرار میگیرند. وقتی نخبه ها و افراد متعهد کنار گذاشته میشوند و خانه نشین میشوند، هین اتفاقات ناگوار می افتد. در حالیکه مردم انقلابی که همچنان در سنگر ولایت حرکت میکنند، از مسئولان انتظار دارند.

 

محمدرضا اسلاملو

این کارگردان انقلابی با انتقاد از برگزاری جشنواره فیلم فجر به آوینی فیلم گفت: وقتی کلیت جشنواره را بررسی میکنیم، در نهایت کفه ترازو به سمت جریانی سنگین است که نسبتی با انقلاب ندارند. من به جشنواره فجر انتقاد دارم. این همه هزینه برای برگزاری جشنواره میشود و هیچ فایده ای ندارد. یکسری فیلمهای سطحی و بی دغدغه را نشان میدهند. در کدام فیلم نگاه مهدوی، آخرالزمانی، حسینی، انقلابی و ملی که رو به نور باشد، وجود دارد؟

وی در پایان مسئولان را خطاب قرار داد و گفت: مهمترین مساله ای که یک مدیر باید داشته باشد، باور عمیق به انقلاب اسلامی است. خیلی از مدیران هنوز انقلاب را باور ندارند و با این وضعیت کاری درست نمیشود. اتاق فکر فرهنگی ما و جشنواره فیلم فجر را چه کسانی تشکیل میدهند؟ تا زمانی که یک مدیر به انقلاب مردمی باور نداشته باشد، کاری نمیکند. اما خدا با این مردم و انقلاب است. بارها دشمنان خواستند این انقلاب را خاموش کنند اما نور خدا با این انقلاب بوده است. مسئولان هم باید به جای شعار به واقعیت انقلاب ایمان بیاورند و پاسخ بدهند که آیا برای انقلاب و امامشان کار میکنند؟ آیا جشنواره فجر در خدمت امام است یا برای خوشامد عده ای است؟ مدیران باید با مردم روراست باشند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.