جمعه, 20 تير 1399
کد خبر: 10582
گفتگوی آوینی فیلم با داریوش فرهنگ درباره چهل سالگی انقلاب اسلامی

همدلی مردم بود که باعث به وجود آمدن انقلاب شد

آوینی فیلم: داریوش فرهنگ، بازیگر مطرح سینما و تلویزیون و تئاتر با بیش از نیم قرن فعالیت هنری میتواند گزینه ای ارزنده برای بیان خاطرات انقلاب اسلامی باشد. انقلابی که در ماه فرخنده بهمن از مرز چهل سالگی هم گذر کرد و حالا به گام دوم فکر میکند. داریوش فرهنگ در گفتگوی اختصاصی با آوینی فیلم درباره خاطرات سال 1357 گفت.
آوینی فیلم

 داریوش فرهنگ، بازیگر مطرح سینما و تلویزیون و تئاتر با بیش از نیم قرن فعالیت هنری میتواند گزینه ای ارزنده برای بیان خاطرات انقلاب اسلامی باشد. انقلابی که در ماه فرخنده بهمن از مرز چهل سالگی هم گذر کرد و حالا به گام دوم فکر میکند. داریوش فرهنگ در گفتگوی اختصاصی با آوینی فیلم درباره خاطرات سال 1357 گفت: آن روزها یک التهاب شدید کل جامعه را گرفته بود و مردم در انتظار سقوط شاه و رسیدن به یک زندگی دیگر بودند. الان که در چهل سالگی انقلاب هستیم، زمان خوبی برای مرور وقایع انقلاب است. من هم در آن روزها خاطرات خوبی همراه با مردم داشتم و روشها و منشها و شخصیت فرهنگی جامعه آن روزها جای بررسی های زیادی دارد. من در زمان انقلاب جوان بودم و تحت تاثیر قیام مردم قرار گرفتم. الان با گذشت زمان چیزی که بیشتر به یادم مانده است، آن مهربانی، عشق و همراه بودن و با هم بودن و درک کردن مردم در روزهای انقلاب بود که خیلی ارزش داشت.

بازیگر فیلمهای مهم تاریخی و دینی در ادامه به آوینی فیلم گفت: مهمترین نکته ای که مردم ایران در سالهای انقلاب تجربه میکردند، وحدت و انسجام لذت بخشی بود که خیلی ارزشمند است و این روزها متاسفانه کمرنگ شده است. یکسری خط کشی هایی بین مردم به وجود آمده که دیگر آن یکدستی گذشته از بین رفته است. همان مردمی که در دوران انقلاب و وقوع جنگ تحمیلی در خدمت انقلاب و آرمانهای خود بودند. آن مردم درب خانه شان بر روی یکدیگر باز بود و با آغوش باز همدیگر را میپذیرفتند اما حالا با آغوش بسته همدیگر را دفع میکنند. این یک فرهنگ زشت، ناهنجار و بی هویتی است که این روزها گرفتارش شده ایم.

 

داریوش فرهنگ

داریوش فرهنگ با اشاره به تحول عمیقی که مردم ایران با وقوع انقلاب اسلامی پیدا کردند، ادامه داد: همدلی مردم بود که باعث به وجود آمدن انقلاب شد و این انقلاب یک انقلاب مردمی بود. متاسفانه چند سالی است که حرکت گروهی ملت کمرنگ شده و بیشتر فردی به مسائل نگاه می کنیم و اصلا فردی زندگی میکنیم. انقدر درگیری های روزمره ما را به خود مشغول کرده که به قول قدیمی ها از اصل خود دور مانده ایم و گرفتار زندگی فریبنده شدیم. این ناشی از شرایط اقتصادی و تورم و گرانی در جامعه امروز است که به علت بی مدیریتی مسئولان به وجود آمده و حتی تبدیل به بحران شده است. همه اینها آدمها را به سمت دلال مسلکی و دروغ و ریاکاری برده است. خیلی ها فکر میکنند در کاری به عهده دارند هر چه زودتر باید بار خود را ببندند و به مردم فکر نمیکنند. این مثل سیلی است که جامعه را با خود می برد. در حالیکه این جامعه همانی بودند که از دورترین نقاط کشور به جبهه میرفتند و به رزمندگان کمک میکردند. حالا باید ببینیم چه شده که الان هر کسی فقط به فکر خودش است. ما الان فقط به فکر امروز خود و خانواده مان هستیم و دیگران را نمی بینیم.

 

داریوش فرهنگ

بازیگر فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) درباره دور شدن برخی از مسئولان کشور از آرمانهای اولیه انقلاب اسلامی گفت: مشکل از مسئولانی شروع شد که دچار انحراف شدند و فراموش کردند که چرا مردم انقلاب کردند. کشور ما برای رسیدن به پیشرفت بهتر نیاز به یک مدیریت درست دارد. بی قانونی امروز که تقریبا در همه جا رایج شده و هر کس قانون خودش را دارد، ناشی از سوء مدیریت برخی از دست اندرکاران منحرف است. آنها مردم را سپر بلا میکنند تا به خواسته شخصی خود برسند. دیدگاه مردم همانی است که چهل سال پیش بود اما بحران مدیریت بلای جان جامعه شده است.

داریوش فرهنگ ضمن تحسین از تغییر نگرش فرهنگی در بعد از انقلاب اسلامی گفت: قطعا شرایط فرهنگی ما در بعد از انقلاب کاملا متحول شد و به سمت دیدگاه های متعالی رفت. اگر نگاه کنیم فیلمهای سینمایی ما در بعد از انقلاب دیگر نشانه ای از بی حرمتی های قبل از انقلاب را نداشت و بیشترین جایزه سینمایی را در بعد از انقلاب گرفتیم. به خاطر اینکه این رشد فرهنگی از دل مردم به وجود آمده است. هنرمندان اهل همین خانه و خانواده هستند و در جهت خواست مردم حرکت میکنند.

داریوش فرهنگ

 

بازیگر فیلم سینمایی شاید وقتی دیگر درباره ارزشهایی که باید همچنان در چهل سالگی انقلاب رعایت شوند، گفت: حفظ امنیت جامعه مساله مهمی است که افرادی سعی بر انجام آن دارند. اما بعضی افراد میخواهند در جامعه بی قانونی به وجود بیاورند و این آرامش مردم را به هم بزنند. خیلی از مشکلات موجود از بی قانونی می آید. الان بعضی از مسائل غیرقانونی مثل اختلاس و دزدی های چندین میلیاردی عادی شده است اما در ابتدای انقلاب اصلا کسی به خودش این حق را نمیداد که از حق دیگری بخورد. همین مسائل شفاف باعث رسیدن به انقلاب شد. آن زمان هر کسی فکر میکرد که برای دیگری زندگی میکند. اما الان انقدر اختلاسها زیاد شده که غیرقابل تصور است. اینها از عدم مدیریت مناسب و بی قانونی می آید وگرنه کسی به خودش حق نمیدهد که قانون گریزی کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.