جمعه, 20 تير 1399
کد خبر: 10564
بررسی وضعیت تئاتر بعد از انقلاب در گفتگوی آوینی فیلم با کوروش زارعی

تئاتر انقلاب قابلیت جهانی شدن را دارد

آوینی فیلم: تئاتر در بعد از انقلاب شرایط کاملا متفاوتی پیدا کرد و به شکوفایی رسید. کوروش زارعی که شناخته شده ترین هنرمند متعهد تئاتری است، در گفتگو با آوینی فیلم درباره تئاتر بعد از انقلاب سخن گفت.
آوینی فیلم

تئاتر در بعد از انقلاب شرایط کاملا متفاوتی پیدا کرد و به شکوفایی رسید. کوروش زارعی که شناخته شده ترین هنرمند متعهد تئاتری است، در گفتگو با آوینی فیلم درباره تئاتر بعد از انقلاب گفت: تئاتر، هنری است که ذات عدالت خواهانه دارد و به همین دلیل انقلاب اسلامی و آرمانهایش همان چیزی بود که هنرمندان تئاتر آرزو داشتند. اثرات انقلاب در همه ابعادش خیلی گسترده است اما تئاتر به دلیل ذات روشنگری که دارد، در مسیر انقلاب است. انقلاب اسلامی به خاطر از بین رفتن ظلم شاهنشاهی و مبارزه با بی عدالتی آن دوران به رهبری امام خمینی(ره) و با قیام مردم به پیروزی رسید. ذات انقلاب اسلامی، استکبارستیزی و مبارزه با استبداد است و هنوز هم بعد از چهل سال کشورمان براساس همان آرمانهای انقلاب اسلامی، مستقل ترین و آزاده خواه ترین کشور در دنیا است. به همین دلیل تئاتر میتواند به عنوان یک هنر ارزشی، عدالتخواه میتواند همراه با آرمانهای انقلاب به راه خود ادامه بدهد.

مسئول حوزه نمایشی حوزه هنری در ادامه گفت: هنرمندان متعهد انقلابی سعی میکنند براساس فرهنگ اسلامی- ایرانی در راستای ارزشهای انقلاب کاری بکنند. من به عنوان یک طلبه چند ماه پیش نمایشی را در سوریه براساس انقلاب عاشورایی امام حسین(ع) کار کردیم. ما از این طریق توانستیم انقلاب اسلامی و بهار آزادیخواهی را نشان بدهیم و نقد جریانهای معاند کنیم. تکفیری ها در سوریه علیه ما فیلم تبلیغاتی ساختند و گفتند که فرزندان خمینی آمده تا ذهن مردم را تغییر بدهد. ما باید سعی کنیم فرهنگ انقلابی را به فراتر از مرزها ببریم. خیلی از جنگ افروزان علیه ما سنگر گرفتند و ما باید بتوانیم از این موهبتی که دست ما است، بیشتر  استفاده کنیم.

تئاتر انقلاب

 

کوروش زارعی درباره چگونگی صدور فرهنگ انقلابی به جهان گفت: همانطور که بنیانگذار انقلاب اسلامی فرمودند، ما باید بتوانیم انقلابمان را به جهان صادر کنیم. به طور حتم نقش هنرمندان در این زمینه خیلی زیاد است و تئاتر انقلاب قابلیت جهانی شدن را دارد. ساخت فیلم و مستند و تولید آثاری که با ظرافت هنری بتواند مفاهیم عمیق انقلاب اسلامی را نشان بدهد، وظیفه هنرمندان است. ما در چهل سالگی انقلاب در نقطه مهمی قرار گرفتیم و جهان را تحت تاثیر قرار دادیم. آقای سلحشور به عنوان یکی از الگوهای هنرمند را میتوانیم مورد توجه قرار بدهیم. رئیس جمهور تاجیکستان از آقای سلحشور به یافت نهار دعوت کرده بود و به ایشان گفتند شما با سریال یوسف پیامبر، مردم کشور تاجیکستان را دگرگون کردید. رئیس جمهور تاجیکستان به آقای سلحشور گفت: شما با این هنری که دارید دیگر نیاز به بمب اتم ندارید و هر کدام از شما با هنری که دارید، جهان را تغییر میدهید. تولید سریال یوسف پیامبر قدرتی بیشتر از بمب داشت که حرقه های بیداری اسلامی شد. این نشان میدهد که اگر ما به شکل درستی بتوانیم کار کنیم و هنرمان را به جهان صادر کنیم، ظرفیت زیادی برای انتقال هنر متعالی انقلاب داریم.

این نویسنده، بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر کشورمان در ادامه گفتگو با آوینی فیلم، درباره تفاوت شرایط تئاتر در قبل و بعد از انقلاب گفت: در قبل از انقلاب اصلا هنر شریف معنا نداشت و مسائل غیراخلاقی رواج داشت. حتی تعزیه که هنر آئینی ما است به راحتی اجرا نمیشد و افرادی به خاطر اجرای تعزیه به زندان افتادند. اما انقلاب اسلامی جنبش فکری تازه ای را در هنرمندان به وجود آورد. رژیم شاه از روشنگری هنرمندان آزاده خواه میترسید و با آنها مقابله میکرد.

تئاتر انقلاب

 

کوروش زارعی ادامه داد: ذات هنر متعهدانه این است که با بی عدالتی ها مبارزه کند. تئاتری که به دنبال عدالت محوری بود، در قبل از انقلاب همیشه مشکل داشت. هنرمندان تعزیه هر کجا برای اجرا میرفتند، توسط رژیم شاه اذیت میشدند. تعزیه ما در زمان رصا خان به شدت ستم میشد و برای همین به روستاها می رفتند اما همانجا اذیت میشدند.

وی افزود: ما هنرمندان و مسئولان فرهنگی در بعد از انقلاب کوتاهی هایی کردیم و باید بیشتر از اینها در خدمت اهداف انقلاب بودیم. حالا در زمان جشنواره تئاتر فجر مسئولان می آیند و چند مصاحبه میکردند اما در واقع کار مهمی که باید بشود، انجام نمیشود. ما همه ابزار را در بعد از انقلاب داریم اما با کوتاهی مسئولان و فشار معاندان، شرایط فعالیت برای هنرمندان دغدغه مند سخت شده است. باید از تئاتر با اندیشه ای که در راه ارزشهای انقلاب حرفهای مهمی برای گفتن دارد، حمایت شود. جشنواره تئاتر فجر باید فضایی برای فعالیت نمایشهای دغدغه مند فراهم کند اما معمولا اینطور نیست . ما باید بدانیم که مدیون انقلاب هستیم و همانطور که مردم در راهپیمایی 22 بهمن نشان دادند که همچنان در چهل سالگی انقلاب همراه هستند، ما هم باید بتوانیم در مسیر انقلاب کار کنیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.