جمعه, 20 تير 1399
کد خبر: 10558
گفتگوی آوینی فیلم با لیلی عاج کارگردان تئاتر درباره چهل سالگی انقلاب

خیلی از هنرمندان ما تعهد انقلابی دارند

آوینی فیلم: بعد از انقلاب همه اتفاقات فرهنگی و هنری دستخوش تغییر شد و فضای آلوده قبل از انقلاب تبدیل به شرایطی برای فعالیت همه اقشار و به خصوص بانوان هنرمند شد. همین که در چهل سالگی انقلاب یک بانوی فیلمساز در جشنواره فجر بهترین میشود و در تئاتر و دیگر حوزه ها هم زنان همپای مردان در حال نقش آفرینی هستند، از ثمرات انقلاب اسلامی است. لیلی عاج، کارگردان فعال حوزه تئاتر در این خصوص با آوینی فیلم سخن گفت.
آوینی فیلم

 بعد از انقلاب همه اتفاقات فرهنگی و هنری دستخوش تغییر شد و فضای آلوده قبل از انقلاب تبدیل به شرایطی برای فعالیت همه اقشار و به خصوص بانوان هنرمند شد. همین که در چهل سالگی انقلاب یک بانوی فیلمساز در جشنواره فجر بهترین میشود و در تئاتر و دیگر حوزه ها هم زنان همپای مردان در حال نقش آفرینی هستند، از ثمرات انقلاب اسلامی است. لیلی عاج، کارگردان فعال حوزه تئاتر در این خصوص به آوینی فیلم گفت: من خودم 40 ساله و همسن انقلاب هستم. نسل ما با انقلاب رشد کرد و به اینجا رسید و دهه فجر برایمان همیشه خاطره دارد. من به عنوان یک فرزند انقلاب فکر میکنم که در چهل سالگی انقلاب فرصت خوبی است که این بار جوانان درباره انقلاب حرف بزنند و خواسته های خود را به مسئولان بگویند. اگر من برنامه ساز رادیو و تلویزیون بودم، فقط 40 ساله ها را به برنامه ها می آوردم. اگر ما به طور متوسط 80 سال عمر کنیم، نصفش را در انقلاب گذراندیم و بقیه اش را هم میخواهیم در همین انقلاب بگذرانیم اما مطالباتی داریم. الان دیگر وقتش رسیده که ما حرف بزنیم و دیگر حرفهای نسل قدیم بس است.

این کارگردان تئاتر در ادامه گفت: خوشبختانه مقام معظم رهبری اهل کتاب هستند و رمان خیلی میخوانند و این خیلی خوب است که رهبر کشور ادبیات را دوست دارند و گاهی فیلمهای ایرانی مثل محمد رسول الله(ص) ساخته آقای مجیدی را هم می بینند. اما باید شرایطی پیدا شود که از ظرفیت رهبری برای تئاتر کشور هم استفاده شود تا تئاتر ما یک تحول اساسی پیدا کند. ما نیاز به حمایت و توجه داریم. همه هنرمندان به کشور خود علاقه دارند اما باید شرایط برای کار کردن وجود داشته باشد.

لیلی عاج در ادامه گفت: ما هنرمندان نیازمند توجه و محبت هستیم. با قاطعیت میگویم که خیلی از هنرمندان ما تعهد انقلابی دارند. اما نمیدانم چرا با تئاتر مهربانی نشد و آنها را غریبه حساب کردند. من انقدر آرزو دارم که یک مقام عالیرتبه یک شب به سالن تئاتر بیاید و برای دقایقی با ما باشد. اینها نشان میدهد که هیچ فاصله ای بین هنرمندان و مسئولان وجود ندارد. تئاتر یک تاقته جدا بافته نیست. ما هم مثل بقیه مردم هستیم و علائق و دلبستگی هایی به این کشور داریم. شرایط سینما و درآمدها و هزینه هایش به هیچ وجه با تئاتر قابل مقایسه نیست اما جدا از معضلات اقتصادی بچه های تئاتر، ما فقط توجه میخواهیم.

وی افزود: دیده بانی برای تئاتر توسط مسئولان انجام نمیشود. ما در سایه برای خودمان کار میکنیم و توجهی به ما نمیشود. جشنواره تئاتر فجر برگزار میشود و بدون اتفاقی تمام میشود. انگار ما را به بازی نگرفته اند. من مثالی میزنم تا این فاصله روشن تر شود. هر سال چهره سال هنر انقلاب اسلامی برگزار میشود و ما را هم دعوت میکنند اما تا به حال هیچ تئاتری انتخاب نشد. در صورتیکه ما هم میخواهیم در این جشن انقلاب سهیم باشیم و ما هم به سهم خود داریم در این مملکت کاری میکنیم.

کارگردان نمایش قند خون در ادامه به آوینی فیلم گفت: من همیشه علاقمند به اجرای نمایشی برای شهید بروجردی بودم و نمایشنامه اش هم آماده شد اما جز شنیدن وعده به نتیجه ای نرسیدم. یکی از نهادها به من گفت که 2 میلیون تومان بابت حق نگارش میدهند اما این کار نیاز دارد که چند ماه همه کار را کنار بگذاریم و این نیازمند حمایت بیشتری است. ما توقع زیادی نداریم ولی وقتی میخواهیم کاری انقلابی انجام بدهیم اما جواب مثبت نمی بینیم. گاهی یک موجی مثل جشنواره مقاومت می آید و بعد کنار می رود.

وی ادامه داد: واقعا صادقانه میگویم فارغ از مسائل ملی میخواهم یک شخصیت ملی مربوط به این آب و خاک را نشان بدهم و در کنارش مسائل پیرامون جامعه را هم نشان بدهم اما به بن بست میرسم. باید به هنرمند اجازه فعالیت داد و به او اطمینان کرد چون هنرمند هم در همین مملکت به دنیا آمده و به کشورش تعصب دارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.