جمعه, 4 مهر 1399
کد خبر: 10528
گفتگوی آوینی فیلم با اسفندیار قره ‌باغی خواننده سرود خاطره انگیز مرگ بر آمریکا

میخواستند من را ترور کنند اما تیرشان به هدف نخورد

آوینی فیلم: به سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در چهلمین سال انقلاب می رسیم و همنوا با سرودی می شویم که با گذشت سالهای زیاد همچنان در جان مردم نشسته است، وقتی خوانده میشود که « آمريكا آمريكا ننگ به نيرنگ تو خون جوانان ما می چكد از چنگ تو ». خواننده خوش صدای این موسیقی جاودانه، استاد قره باغی است که در گفتگو با آوینی فیلم درباره اجرای این ترانه گفت
آوینی فیلم

 به سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در چهلمین سال انقلاب می رسیم و همنوا با سرودی می شویم که با گذشت سالهای زیاد همچنان در جان مردم نشسته است، وقتی خوانده میشود که « آمريكا آمريكا ننگ به نيرنگ تو خون جوانان ما می چكد از چنگ تو ». خواننده خوش صدای این موسیقی جاودانه، استاد قره باغی است که در گفتگو با آوینی فیلم درباره اجرای این ترانه گفت: اولین بار میگویم که قرار بود خواننده دیگری در ابتدا سرود مرگ بر آمریکا را بخواند. نمیخواهم اسم آن خواننده که الان هم متاسفانه مشغول به کار هست را بیاورم. ایشان در اول انقلاب که فضا خیلی متشنج بود، ترسیده بود که علیه آمریکا سرودی بخواند و گفته بود که من زن و بچه دارم. بعد به من پیشنهاد شد و با تمام وجودم قبول کردم و میخواستم به ایشان بگویم که من به جای یک بچه، چهار بچه دارم و با این حال علیه آمریکا میخوانم.

این خواننده مردمی که مهمترین سرودهای انقلابی را خوانده است، درباره تاریخ ضبط سرود مرگ بر آمریکا گفت: حدود سال 61 بود و هنوز در خیابانها عوامل ضدانقلاب کشتار میکردند. تصمیم گرفتم که این ترانه را علیه آمریکا بخوانم. این سرود را در استودیوی شماره 8 میدان ارگ تهران که ساختمان سابق رادیو بود، ضبط کردیم. همان زمان که از استودیو بیرون آمدم به آقای راغب آهنگساز کار گفتم که این سرود مثل سرود ای ایران در تاریخ خواهد ماند و در ذهن مردم باقی می ماند. چنانکه امروز بعد از گذشت 40 سال بچه های نسل جدید هم این سرود را حفظ هستند و هر زمان که این کار را اجرا میکنم، مردم هم با من میخوانند.

اسفندیار قره ‌باغی درباره اهمیت اجرای سرود مرگ بر آمریکا در سالهای ابتدای انقلاب اسلامی گفت: این ترانه خیلی در پیشبرد انقلاب و حفظ روحیه انقلابی مردم موثر بود و همه این سرود را از حفظ بودند و میخواندند. هنوز هم این تاثیر را در چهل سالگی انقلاب با خود دارد. در جبهه های دفاع مقدس هم این سرود راه پیدا کرده بود. موسیقی در آن سالها حائز اهمیت بود. حتی در زمان دفاع مقدس نقش سرودهای انقلابی و ضد استکباری خیلی موثر بود و توان نظامی به رزمنده ها می داد. از نقطه نظر خواننده ها و موسیقیدان ها هم توجه ویژه ای به این سرود شد و من به عنوان یک ایرانی معتقد خوشحالم که همراه با مردم توانستم کاری انجام بدهم.

 

اسفندیار قره باغی

این خواننده اپرا که صدای گرم و پرطنینی دارد، درباره وضعیت موسیقی در سالهای اخیر و در چهل سالگی انقلاب گفت: متاسفانه افرادی که اطلاعی از موسیقی نداشتند و اصلا مدیریت نمیدانستند به راس کار آمدند و موسیقی اصیل و انقلابی ما را نابود کردند. یکسری نهادهای عریض و طویل بیهوده و صدا و سیما و ارشاد هم در این نابودی و بی توجهی به موسیقی سهم داشتند. واقعا متاسفم برای مسئولانی که ارزشهای انقلاب را درک نکردند و به بیراهه رفتند. آنها هر کاری برای ضربه زدن به کشور انجام دادند اما همین امروز و در چهل سالگی انقلاب مردم نشان دادند که از آرمانهای خود کوتاه نمی آیند.

قره باغی با انتقاد از عملکرد مسئولان فرهنگی و هنری گفت: اگر نظرات راهگشا و حکیمانه مقام معظم رهبری نبود، من تصور میکنم که بعضی از مسئولان فرهنگی ما را بلعیده بودند! آنها میخواستند این سرودهای انقلابی از یاد مردم برود و به جایش یکسری آهنگهای بی ارزش وارد شود. اما مردم نشان دادند که قدر ارزشها را میدانند و من با همین مردم کوچه بازار زندگی می کنم.

وی افزود: مدیران فرهنگی که سالها در راس کار بودند، باید بفهمند که کاری انجام ندادند و بهتر است از مسئولیت کنار بروند. من به تنهایی در تبریز سرودهایی را درباره انقلاب خواندم که این آقایان در تهران نتوانستند انجام بدهند. آمریکایی ها هواپیمای مسافربری ما را زدند و من درباره اش خواندم. در این زمینه مرکز مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و در راس آن آقای جلیلی خیلی به من کمک کرد. این بچه های عماری بودند که کمک کردند و من انقلابی بودنشان را قبول دارم. آقای رشیدی نماینده ایشان در تبریز خیلی برای تولید آثار انقلابی کمک کردند.

خواننده سرود تاریخی مرگ بر آمریکا در ادامه به آوینی فیلم گفت: من همیشه با این مردم ماندم و نگذاشتم که تصوری که از من دارند، از بین برود. نه در جشن تولد و مراسم های آنچنانی خواندم و نه به هر پیشنهادی جواب مثبت دادم. من تنها یک خواننده انقلابی هستم و برخلاف بعضی ها که هم ادعای انقلابی بودن میکنند و هم هر کاری را اجرا میکنند، فقط کارهایی را میخوانم که در راستای آرمانهای کشورم باشد.

 

اسفندیار قره باغی

وی افزود: هنرمندان متعهد با عشق به میهن و نظام سرود میخواندند. به  خصوص وقتی که دشمن بعثی به خاک ما حمله کرد، ما به عنوان یک سرباز از جان گذشته وظیفه خود دیدیم که همراه رزمندگان باشیم و هنوز هم همراه مردم هستیم. خیلی ها خواستند که با یکسری حاشیه ها من را بدنام کنند اما خوشبختانه همیشه  تیر این دشمنان داخلی و خارجی به سنگ خورده است. حتی میخواستند من را ترور کنند اما تیرشان به هدف نخورد. از همین جا سپاسگذار نهادهای امنیتی و به خصوص سپاه پاسداران هستم که از من محافظت  کردند و از تک تک آنها تشکر میکنم.

قره باغی درباره دلیل موفقیت اجراهایش گفت: این برمی گردد به فاکتورهایی که یک خواننده باید رعایت کند تا سرودی که میخواند در طی زمان ماندگار شود و در قلب مردم بنشیند. اول از همه آن جنس صدا باید وجود داشته باشد که عطیه الهی است. دوم اینکه با آموزش و تمرینات و کسب علم و سواد بتوان آن صدا را تقویت کرد. خوشبختانه من به شکل مادرزادی آن حنجره را داشتم اما در زمان هنرستان موسیقی توسط استادان آموزش دیدم و بعد به سمت خواندن اپرا رفتم و کارهای مختلفی را در سالهای اول انقلاب و به شکل ارکستر اجرا کردم.

قره باغی در پاسخ به اینکه هیچ وقت شده در برابر این همه دشواری ها از خواندن ترانه مرگ بر آمریکا پشیمان شده باشد، گفت: من بهترین کار را کردم و اگر باز هم به عقب برگردم همین کار را میکنم. من با اعتقاد این سرود را خواندم و به آن افتخار میکنم. الان بعضی از روشنفکرنماها در خیابان از من می پرسند که آیا شما هنوز هم معتقد به این سرود هستید؟ من در جوابشان میگویم که وقتی آمریکا هنوز همان شیطان بزرگ است، من هم علیه آنها میخوانم. آنها موشک علیه ایران زدند و عزیزان ما را کشتند. ما باید در برابر دشمن لحظه ای کوتاه نیاییم و همه با هم همصدا علیه آمریکا شعار بدهیم. چرا که هنوز هم آمریکا همان پلیدی هایی را دارد که در سرود مرگ بر آمریکا آمده است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.