چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
کد خبر: 10517
گفتگوی آوینی فیلم با رضا رویگری به بهانه چهل سالگی ترانه ایران ایران

زیباترین روزهای این مملکت در سالهای انقلاب شکل گرفت

آوینی فیلم: «ایران ایران ایران خون و مرگ و عصیان». این معروف ترین آهنگی است که هر سال در دهه فجر انقلاب شنیده میشود. اثری که بعد از گذشت سالهای طولانی همچنان برای مردم شنیدنی است و به عنوان خاطره جمعی مردم به یادگار مانده است. در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به سراغ رضا رویگری، خواننده ترانه «ایران ایران» رفتیم تا با این خواننده و بازیگر معروف گفتگو کنیم.
آوینی فیلم

«ایران ایران ایران خون و مرگ و عصیان». این معروف ترین آهنگی است که هر سال در دهه فجر انقلاب شنیده میشود. اثری که بعد از گذشت سالهای طولانی همچنان برای مردم شنیدنی است و به عنوان خاطره جمعی مردم به یادگار مانده است. در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به سراغ رضا رویگری، خواننده ترانه «ایران ایران» رفتیم تا با این خواننده و بازیگر معروف گفتگو کنیم. رویگری که همچنان آمادگی جسمانی لازم را برای انجام فعالیت حرفه ای ندارد، در پاسخ به سوال آوینی فیلم درباره چگونگی تاثیرپذیری از روزهای انقلاب اسلامی برای اجرای این آهنگ خاطره انگیز گفت: فضای انقلاب و شور و شوق مردم خیلی به من کمک کرد تا این آهنگ را اجرا کنم. دوران خاصی بود که همه مردم از رفتن شاه و ورود امام خوشحال بودند و مجسمه شاه را به پایین کشیدند.

بازیگر فیلم اجاره نشین ها درباره حال و هوای یوم الله دهه فجر گفت: همه در آن دوران جانشان را هم برای انقلاب میدادند و فضا به شکلی بود که ما را هم تحت تاثیر قرار داد و خوشحال بودیم که انقلاب اسلامی ایران به وجود آمد. در آن شرایط هر کسی میخواست کاری انجام بدهد و من هم که با هنر آشنایی داشتم، با خواندن ترانه ایران ایران میخواستم با جریان مردم همراه بشوم.

رضا رویگری در پاسخ به این که آیا میتوان این ترانه خاطره انگیز را بازخوانی و اجرای مجدد کرد، به آوینی فیلم گفت: خودم آن را دوباره خوانی کردم. موسیقی و شعر و فضای خوانندگی در ترانه ایران انقدر جاافتاده و در قلب مردم نشسته است که بعد از گذشت چند سال آن را فراموش نمیکنند و خیلی ها آن را زمزمه میکنند. البته جنس صداها فرق دارد و امکان دارد در صورت بازخوانی فرد دیگری به شکل متفاوتی اجرا شود.

بازیگر فیلم دلشکسته در ادامه به ذکر خاطره ای جالب درباره آهنگ ایران ایران پرداخت و گفت: حدود 10 سال پیش برای اجرای نمایشی رفته بودیم به امریکا و یکی سوسه آمد و گفت که رویگری دیگر نمیتواند آن ترانه را به خوبی اجرا کند و من هم برای اینکه رویش را کم کنم، دوباره آن را خواندم. اتفاقا نزدیک دهه فجر هم بود و تماشاگران شوکه شده بودند. بچه های خواننده میگفتند که چقدر خوب شده و مردم هم لذت بردند و بعضی هم واکنش متفاوتی داشتند. خلاصه خیلی ها ما را با این کار میشناسند و خوشحالم که در آن دوران خواندمش.

 

رضا رویگری

رضا رویگری درباره روحیه انقلابی هنرمندان در سال ۱۳۵۷ به آوینی فیلم گفت: وقتی تظاهرات مردمی را از نزدیک می دیدیم، میخواستیم برای انقلاب کاری کنیم. ما ترانه ایران ایران را یک روز بعد از فرار شاه ضبط کردیم. مشخص بود که دیگر نظام شاهنشاهی جایی بین مردم ندارد. یادم می آید روز ۲۶ دیماه قرار بود ترانه ایران ایران را ضبط کنیم اما گفتیم در خیابان بمانیم و شادی مردم از فرار شاه را از نزدیک ببینیم و فردایش ترانه را ضبط کنیم. زیباترین روزهای این مملکت در سالهای انقلاب شکل گرفت و چند ماه اول انقلاب خیلی زیبا بود. مردم هر چه داشتند بخشش میکردند اما الان آدمها خشم دارند و همین مسائل در فیلمها هم به وجود آمده چون هنرمند از جامعه تاثیر می گیرد.

بازیگر فیلم سینمایی اخراجی‌ها ۳ درباره تاثیرپذیری هنرمند از جامعه گفت: طبیعی است که یک هنرمند برای اینکه موفق باشد، باید از جامعه اش تاثیر بگیرد و با مردم باشد. هنرمند هر کاری نمیتواند بکند و باید بتواند همراه و همگام مردم باشد و به آنها جهت بدهد. هنرمند باید بداند چه کارهایی را باید بکند و چه کارهایی را نباید بکند. فضای جامعه و حال و هوای مملکت به نویسنده و کارگردان و بازیگر حس و حال برای کارکردن میدهد.

رضا رویگری

 

رضا رویگری درباره نقش انقلاب اسلامی در شکوفایی سینما به آوینی فیلم گفت: انقلاب باعث شد که هنر ارزش و اعتبار خوبی پیدا کند و مردم هم هنرمند را باور کردند. در اوایل انقلاب ما در سینما خیلی یکدست و همدل بودیم. نه اینکه حالا اینطوری نباشند. اما آن فضا خیلی خوب بود و کسی به فکر جایزه گرفتن از فستیوال های داخلی و خارجی نبود. میخواستند فیلمی بسازند که مردم خوششان بیاید.

این بازیگر و خواننده مطرح با انتقاد از فضای امروز هنر گفت: الان مساله فقط پول شده است. فرهنگ عوض شده و به راحتی نمیشود شرایط را تغییر داد. اصلا کلمه اختلاس را در چند سال اخیر شنیدیم و در انقلاب اصلا نمیدانستیم این چه معنی میدهد. آن موقع این حرفها نبود و همه در فکر مملکت بودند و به درآمد خود قانع بودند اما الان همه دنبال یک پول مفت هستند.

 

رضا رویگری

رضا رویگری درباره نقش هنرمندان در بهبود شرایط گفت: هنرمندان میتوانند در جامعه تاثیرات مثبت بگذارند. مثلا نویسنده ها میتوانند با قلم خود فرهنگسازی کنند. الان فیلمها تلخ شدند. بعضی بازیگران جدید آمدند که خوبند اما انقدر تلخ بازی میکنند که آدم پس میزند. به نظرم سینمای ایران در این سالها از شور و نشاط دور شده است.

رضا رویگری در پایان گفتگو با آوینی فیلم، همه بازیگران ایران را به رقابت فراخواند و گفت: بعضی ها شاید نمیخواهند من دوباره به سینما برگردم اما باید این تصور غلط را فراموش کنند. بازیگرانی که نقش من را بازی کردند، آخرین جولان خود را بدهند چون من خیلی زود برمی گردم. الان هم پیشنهاداتی دارم اما میخواهم نقشی را بازی کنم که مردم بپسندند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.