چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
کد خبر: 10516
امروز زمان نمایش فیلم «بیست و سه نفر» است

«فهمیده» ها به فجر می آیند

آوینی فیلم: ماجرای ساخت این فیلم سینمایی به همان 23 رزمنده نوجوانی بازمی گردد که با وجود سن و سال کم قدم به میدان نبرد گذاشتند و در برابر نیروهای بعثی از ناموس و خاک سرزمین‌شان دفاع کردند. 23 رزمنده‌ای که ماجرای دلاوری‌های شان نه تنها در عرصه کتاب به خلق اثری ادبی انجامید، بلکه حتی بهانه‌ای شد برای ساخت مستندی با همین عنوان. مهدی جعفری، کارگردان «23 نفر» از ماجرای ساخت تنها فیلم دفاع مقدسی جشنواره میگوید.
آوینی فیلم

مهدی جعفری، کارگردان «23 نفر»، انگیزه ساخت این فیلم را بالاتر از مسائل شخصی می‌داند و شاید بتوان از گفته هایش این‌گونه برداشت کرد که «23 نفر» ادای دینی به نوجوانان و جوانانی است که بی‌هیچ اجر و منتی جانشان را در طبق اخلاص گذاشتند.

جعفری درباره تولید این فیلم به روزنامه ایران گفت: درد دل زیاد است، بخصوص وقتی پای ساخت فیلمی با موضوعی ملی در میان باشد. خوشبختانه یا متأسفانه برای من اهمیتی ندارد که همگان بدانند علیرغم تصور غلط رایج درباره حمایت‌های آنچنانی از چنین آثاری این فیلم یا فیلم‌های مشابه آن با چه مشقت و مصیبتی در این کشور ساخته می‌شوند. بنابراین ترجیح می‌دهم چیزی نگویم.

وی افزود: در حقیقت بیشتر از آن بچه‌هایی خجالت می‌کشم که در آن دوران پرتلاطم دفاع بی‌هیچ اجر و منت و بی‌هیچ حاشیه و هیاهو جانشان را خالصانه بر کف دستشان گذاشتند و برای حراست از آبروی ملت خود به جنگ با دشمن رفتند. با خودم فکر می‌کنم حتی اگر مشکلات چند ساله در مسیر ساخت این فیلم هزار برابر این هم بوده باشد در برابر مشکلات و موانعی که بر سر راه آن بچه‌ها قرار داشته ذره‌ای بیش نیست، پس به جای شکوه و شکایت یا به جای شکوه و گلایه خدا را شکر می‌کنم که پس از این همه مشکلات و بی‌توجهی برخی مسئولان و تصمیم‌گیرندگان در حوزه فرهنگ و... بالاخره موفق شدیم این فیلم را بسازیم و امیدوارم تماشاگران هم با آن ارتباط برقرار کنند.

جعفری درباره نحوه نگارش فیلمنامه گفت: برای نگارش فیلمنامه فیلم «۲۳ نفر» من از منابع متعددی استفاده کردم. خود افراد گروه ۲۳ نفر و آقای صالح قاری که بخش عمده‌ای از این فیلم نگاهی به زندگی ایشان دارد، همواره به عنوان منبع دست اول و حی و حاضر در کنارم بودند. همچنین مجموعه مستند ۲۳ نفر به تهیه‌کنندگی آقای رئیسیان و پژوهش دکتر محمد شهبا و نیز به نویسندگی و کارگردانی خودم یکی دیگر از منابع ما بود. البته از مطالعه و الهام از رمان «آن ۲۳ نفر» نوشته آقای احمد یوسف‌زاده و کتاب «ملاصالح» نوشته خانم غبیشی هم بی‌بهره نبوده‌ام.

کارگردان «23 نفر» افزود: انگیزه من از اقتباس سینمایی «۲۳ نفر» چیزی فراتر از دلایل شخصی یا تأثیرپذیری از فیلم‌های دفاع مقدسی بوده است و در مسیر ساخت آن هم از هیچ فیلم یا فیلمساز خاصی تأثیر نگرفته‌ام چرا که یکه بودن این داستان به من این اجازه را نمی‌داد که فیلمی تکراری یا تحت تأثیر فیلمی دیگر بسازم. اساساً در مورد دیگر فیلم‌هایم نیز چنین اتفاقی نیفتاده که تحت تأثیر فیلمی بوده باشم و البته منظورم این نیست که تأثیرپذیری چیز بدی است.

وی درباره انتخاب بازیگران گفت: با حفظ احترام به جایگاه همه بازیگران و چهره‌های مطرح سینمای ایران، تئوری استقبال از فیلم به دلیل حضور بازیگران معروف سال‌هاست که در سینمای ما به تئوری مشکوکی بدل شده است. عوامل بسیاری باید کنار هم جمع شوند تا یک فیلم مورد استقبال واقع شود و البته موضوع استقبال با موضوع ارتباط برقرار کردن تماشاگر با فیلم دو مقوله جداگانه است. به هیچ وجه نگران این نیستیم که مخاطب با فیلم «۲۳ نفر» ارتباط برقرار نکند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.