چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
کد خبر: 10510
جنجال و حاشیه در ششمین روز جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه ها

لنز دوربین هایتان را به سمت ما بچرخانید!

آوینی فیلم: برگزارکنندگان سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از زمان انتخاب اعضای منفعل «هیات انتخاب» و با حذف برخی از فیلمها از رقابت سعی کردند تا جشنواره ای بی حاشیه را بگذرانند اما عدم توانایی لازم برای برگزاری یک رویداد چند روزه از همان مراسم افتتاحیه بروز پیدا کرد و نمایش فیلمهای حساسیت برانگیز در این جشن سالانه انتقادها را به دنبال داشت. روز گذشته پردیس سینمایی ملت شاهد برخی دیگر از جنجال ها بود.
آوینی فیلم

با وجود تکذیبهای ریز و درشت روابط عمومی جشنواره از وجود هرگونه تنش و حاشیه اما واقعیت چیز دیگری می گوید و از اعتراضات رسانه ای دلسوزان فرهنگ و هنر نسبت به کیفیت نازل فیلمها و خط قرمزهای رعایت نشده در محتوای آثار تا شکل برگزاری جشنواره و عدم خدمات مناسب پردیس ملت برای رسانه ها، نشان میدهد که سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کارآمدی لازم را نداشته است.

 

جشنواره فیلم فجر

 اما چهره اصلی حاشیه ساز روز ششم جشنواره فیلم فجر در دوره سی و هفتم بدون شک «محمود گبرلو»، مجری سابق «هفت» بود. گبرلو از همان نشست دوم نشست نشان داد که نمی تواند برنامه را اگر اندکی به حاشیه کشیده شود کنترل نماید. علاوه بر آن نبود زمانبندی مناسب از سوی وی و اتلاف وقت فراوان به همراه سلیقه خواندن سوالات داد اهالی رسانه را درآورد. این مساله تا جایی پیش رفت که تعدادی از خبرنگاران ایستاده اعتراض خود را با صدای بلند در سالن نشست به گبرلو اعلام کردند. بعد از برخورد یک طرفه علی مصفا که این روزها در تهیه کنندگی ورود پرتعداد اما کم کیفیتی داشته، فردین خلعتبری دیگر چهره هنری بود که تاب نقد را نمی آورد.

همچنین خلعتبری در نشست خبری فیلم یلدا به هر سوال که از هر کدام از هنرمندان پرسیده می شد در هر زمینه ای واکنش نشان می داد و فریادهای بلند خود پاسخ را به نحوی میداد که ادامه کار هم از دست خبرنگار و هم از گبرلو که مدتها پیش قافیه را باخته بود خارج می‌شد. به گزارش میزان، حاشیه به اینجا ختم نشد و در انتهای نشست با اقدامی خلق الساعه از سوی ستاد جشنواره فیلم فجر از ورود خبرنگاران به بخشی که هر شب در آنجا مصاحبه صورت می گرفت جلوگیری شد. این اقدام به شدت مورد اعتراض خبرنگاران قرار گرفت به نحوی که از تعداد بالای بازیگران فیلم یلدا هیچکدام با اهالی رسانه به گفت و گو ننشستند.

یکی دیگر از حاشیه های شمین روز جشنواره میتوان به ممانعت ورود سرویس های ایاب و ذهاب (مورد قرارداد با جشنواره) که کارت آن به خبرنگاران داده شده به محوطه اشاره کرد. به این صورت که خبرنگاران باید مسیر نسبتا زیادی را برای سرویس به صورت پیاده طی می کردند. این در حالی است که تا دیشب برای ورود آنها هیچ موردی وجود نداشت و این نیز اقدامی خلق الساعه در روز ششم بود.

بر خلاف انتظارات اما جشنواره فیلم فجر در روز ششم از همان نشست اول یعنی نشست خبری فیلم سینمایی یلدا ساخته مسعود بخشی به حاشیه کشیده شد. اکثریت خبرنگاران به نوع اجرا و انتخاب سوالات از سوی محمود گبرلو اعتراض داشتند.  این نشست تا جایی به حاشیه و جنجال رفت که بسیاری از خبرنگاران در یک راستا اعتراض خود در برابر انتخاب چینشی سوالات از سوی محمود گبرلو را برخلاف عرف رسانه دانستند. بی نظمی در نشست هایی که محمود گبرلو اجرای آنها را بر عهده داشته پیش از این نیز اعتراضات فراوانی را به همراه داشت.  از سویی برخورد نادرست علی مصفا تهیه کننده فیلم یلدا به چند تن از خبرنگاران بار دیگر اعتراضات را به وجود آورد. وی به جای پاسخگویی به سوال خبرنگاران آنها را ناآشنا سینما و جریان تولید اثر متهم کرد. این روند در قبال فیلمی رخ داد که اکثریت اهالی رسانه سالن آن ترک کرده بودند. فیلم سینمایی یلدا به اذعان اکثریت اهالی رسانه یکی از ضعیف ترین آثار این دوره از جشنواره به جای تاثیرگذاری در درامی تراژیک تبدیل کمدی سطحی شده بود.

حاشیه دیگر روز ششم به اعتراض بسیاری از خبرنگاران نسبت به برنامه زمان بندی جشنواره فیلم فجر در روز ششم بر میگردد. در حالی که خبرنگاران و عکاسان همچنان مشغول نشست خبری هستند زمان پذیرایی به پایان و بیشتر خبرنگارانی که به کار خود مشغولند از این اتفاق باز می مانند. 

این در حالی است که مسئولین پذیرایی اعلام کردند که برنامه از سوی دبیرخانه به آنها داده شده است. اما نکته عجیب آنجاست که زمان بین فیلم ها و نشست ها تنها چند دقیقه است. البته این مشکل باز هم به محمود گبرلو و تاخیر در زمان برگزاری نشست بی ربط نیست. مجحریان دیگر نشست تنها نیم ساعت برای این اتفاق زمان قرار می دهند اما گبرلو بنا به تشخیص شخصی تا شروع فیلم بعدی نشست را ادامه داده و آن نیم ساعت استراحت را از اهالی خبر می گیرد.

با این ناکارآمدی جشنواره فجر از برگزاری مناسب مهمترین رویداد هنری سال، باید در انتظار دیگر مشکلات در روزهای آینده و حواشی اعلام کاندیداهای سیمرغ و برگزاری حاشیه دار مراسم اختتامیه باشیم و امید داشته باشیم که بار دیگر برگزارکنندگان جشنواره، خواننده زن دیگری را به صحنه نیاورند تا مجبور به تکذیب دوباره روابط عمومی شان شوند!

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.