چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
کد خبر: 10494

چرا شایعه استعفای وزیر ارشاد در رسانه ها پیچید؟

آوینی فیلم: در رمزگشایی از آنچه که وکیلی آن را به ایجاد فشار برای استعفای سید عباس صالحی نسبت داده شده است باید در کدام معاونت این وزارتخانه به دنبال سرنخ بود؟
آوینی فیلم

در رمزگشایی از آنچه که وکیلی آن را به ایجاد فشار برای استعفای سید عباس صالحی نسبت داده شده است باید در کدام معاونت این وزارتخانه به دنبال سرنخ بود؟

در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مساله کمبود بودجه مهمترین چالش این روزها و سال آینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. از سویی تلاش برای کاهش هزینه‌های سرسام‌آور نمایشگاه کتاب و جنجال‌ واسپاری امور آن به بخش خصوصی و صنف و میزان استفاده آنها از منابع دولتی برای فعالیت‌های خود حاشیه‌ساز بوده است. در کنار این مساله موضوع اختصاص یارانه برای نمایشگاه کتاب و نیز طرح‌های فصلی فروش کتاب در سطح کشور و نیز تخصیص وبدجه برای ماندهی به فعالیت‌های بین‌المللی حوزه کتاب از جمله حضور در رویدادهای بین‌المللی حوزه کتاب و نیز اعمال سلیقه برخی از نهادهای خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور داشتن یا نداشتن برخی آثار و افراد در این رویدادها مهمترین چالش‌های این معاونت است. که باید به آن بحران روزافزون کاغذ و افزایش لجام گسیخته کاغذ را نیز افزود.

در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما موضوع و حاشیه اصلی را باید در جنجال پیرامون انتشار برخی قطعات موسیقایی و برخی ترانه‌ها جستجو کرد که فشار زیادی را در سال اخیر متوجه این وزارت خانه کرده است. از جنجال‌ها بر سر انتشار یک آلبوم موسیقی بدون صدور مجوز شورای شعر و ترانه برای متن ترانه‌های آن تا ماجرای انتشار موزیک ویدئوهایی خارج از ضابطه و مجوز این وزارتخانه. در بخش هنرهای نمایشی نیز نبود بودجه و نیز اجرای نمایش‌هایی که ساختار ویژه اجرا و بازی ‌های پرحاشیه هنرمندان آن که در مواردی منجر به برخورد قضایی با آنها نیز شده حواشی زیادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد کرده است.

در سازمان سینمایی نیز شاید مهمترین چالش پیش روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بتوان در ساز ناکوک زدن سینماگران و اهالی سینما برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد تا جایی که سرپرست این سازمان با واداشته تا اعلام کند باید سینما را به سمت سپری کردن سال‌های کم‌حاشیه حرکت کند که البته این مساله با توجه به اتفاقات رخ داده در افتتاحیه جشنواره فیلم‌فجر فشارهای زیادی را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.